Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Renta minerare nė Republikėn e Kosovės 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi rentėn minerare nė Republikėn e Kosovės. Sipas legjislacionit nė fuqi nė Republikėn e Kosovės, renta minerare pėrcaktohet si njė shumė qė duhet paguar buxhetit tė shtetit si kompensim pėr shfrytėzimin e resurseve qė nuk pėrtėriten. Lista e rentės minerare tė Republikės sė Kosovės i kategorizon mineralet nė gjashtė grupe kryesore: mineralet energjetike; mineralet metalore; mineralet industriale/jometalore; mineralet ndėrtimore; gurė tė ēmuar, gjysmė tė ēmuar dhe dekorativ; si dhe uji mineral. Pėr secilin nga kėto gjashtė grupe evidentohen njė sėrė mineralesh me nivelin e rentės minerare pėrkatėse.  Renta minerare pėr disa minerale ėshtė caktuar si pėrqindje, ndėrsa pėr disa minerale tė tjera ėshtė caktuar si vlerė fikse.

Nė grupin e parė tė mineraleve energjetike pėrfshihet vetėm qymyri, i cili ėshtė resursi mė i rėndėsishėm energjetik i Kosovės. Sipas tė dhėnave tė marra nga Strategjia Minerare e Republikės sė Kosovės 2012-2025, qymyrguri furnizon rreth 97% tė prodhimit total tė energjisė elektrike. Baseni i Kosovės, Dukagjinit dhe Drenicės janė basenet mė tė mėdha qymyrmbajtėse. Rezervat gjeologjike tė pėrllogaritura tė qymyrit nė Republikėn e Kosovės arrijnė nė  12,442,461,000 ton. Renta minerare e aplikuar pėr qymyrin ėshtė 3 €/t.

Niveli i rentės minerare pėr qymyrin, Kosovė 2015Burimi: Vendim Nr. 04-V-380, datė 25/05/2012       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania       


Nė grupin e dytė bėjnė pjesė mineralet metalore, ku renta minerare pėr kėto minerale lėviz nė kufijtė 4.5-5%. Mineralet si argjendi, ari, platini kanė njė nivel rente minerare prej 5%, ku si njėsi matėse e sasisė sė larguar nga miniera, pėr efekt tė llogaritjes sė vlerės sė rentės minerare pėr tu paguar, merret kilogrami. Pėr tė gjitha mineralet e tjera tė kėtij grupi aplikohet njė rentė prej 4.5%, por nė kėtė rast si njėsi matėse e sasisė sė larguar nga miniera merret ton. Republika e Kosovės paraqet rezerva tė konsiderueshme tė mineraleve si plumbi, zinku dhe argjendi.

Vendburimet mė tė rėndėsishme tė plumbit dhe zinkut gjenden nė pjesėn verilindore tė Kosovės, nė Brezin Metalogjenik tė Trepēės. Sipas tė dhėnave tė Strategjisė Minerare tė Republikės sė Kosovės, vendburimet e Trepēės pėrllogarisin 58,662,569 ton rezerva xehe si resurse, 2,615,578 ton plumb,  2,508,321 ton zink dhe 4,447,359 kg argjend.

Niveli i rentės minerare pėr mineralet metalore, Kosovė 2015


Burimi: Vendim Nr. 04-V-380, datė 25/05/2012       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania      


Nė grupin e tretė bėjnė pjesė mineralet jometalore, apo siē emėrtohen ndryshe edhe mineralet industriale. Renta minerare nė kėtė grup aplikohet edhe nė pėrqindje, edhe nė vlerė fikse. Pėr mineralet qė aplikohet renta minerare nė pėrqindje, kemi njė nivel prej 4% tė rentės, ku si njėsi matėse e sasisė sė larguar nga miniera, pėr efekt tė llogaritjes sė vlerės sė rentės minerare pėr tu paguar, merret njė ton. Pėr pjesėn e mineraleve qė aplikohet njė rentė nė vlerė fikse, shohim qė kėto vlera variojnė nga 0.2 €/t deri nė 1.2 €/t. 

Niveli i rentės minerare pėr mineralet industriale/jometalore, Kosovė 2015


Burimi: Vendim Nr. 04-V-380, datė 25/05/2012       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania     

Nė grupin e katėrt pėrfshin mineralet ndėrtimore, ku renta minerare nė kėtė grup aplikohet si vlerė fikse. Niveli i rentės nė kėtė grup varion nga 0.5 €/m3 deri nė 1.25 €/m3. Rėra dhe zhavorri janė mineralet qė kanė edhe vlerėn mė tė lartė tė rentės minerare pėr kėtė grup, prej 1.25 €/m3. 

Niveli i rentės minerare pėr mineralet ndėrtimore, Kosovė 2015
Burimi: Vendim Nr. 04-V-380, datė 25/05/2012       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  

Nė grupin e pestė ku pėrfshihen gurėt e ēmuar, gjysmė tė ēmuar dhe dekorativ, renta minerare aplikohet nė pėrqindje qė variojnė nga 3.2% deri nė 4%. Si njėsi matėse merret kilogrami ose m3 nė varėsi tė mineralit.  

Niveli i rentės minerare pėr gurėt e ēmuar, gjysmė tė ēmuar dhe dekorativ, Kosovė 2015Burimi: Vendim Nr. 04-V-380, datė 25/05/2012       
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  

Nė grupin e fundit pėrfshihet uji mineral, ku renta e aplikuar nė nivelin prej 2% pėr m3.

Niveli i rentės minerare pėr ujin mineral, Kosovė 2015Burimi: Vendim Nr. 04-V-380, datė 25/05/2012      
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja