Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Taksa kombėtare, lloji dhe niveli i tyre, Janar 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi llojet e taksave kombėtare dhe nivelin e tyre. Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar, e pėrcakton taksėn si njė pagesė e detyrueshme dhe e pakthyeshme nė Buxhetin e Shtetit qė paguhet nga ēdo person qė ushtron njė tė drejtė publike ose pėrfiton njė shėrbim publik nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Referuar sėrish kėtij ligji gjejmė 10 lloje taksash kombėtare: Taksa portuale; Taksa e qarkullimit mbi benzinėn dhe gazoilin; Taksa e mjeteve tė pėrdorura tė transportit; Taksa e rentės minerare; Taksa e akteve dhe e pullės; Taksa e karbonit; Taksa e ushtrimit tė veprimtarisė sė peshkimit; Taksa e ambalazheve njėpėrdorimshme tė plastikės dhe tė qelqit; Taksa mbi tė drejtėn e pėrdorimit tė truallit shtetėror nė pėrdorim; dhe Taksa mbi primet e shkruara. Dy taksat e fundit i janė shtuar listės sė taksave nė vitin 2014.

Taksa portuale paguhet, pėr ēdo prekje, pėr tė gjitha anijet qė prekin portet dhe radat e Republikės sė Shqipėrisė e qė kryejnė veprime tregtare. Kjo taksė ka mbetur e pandryshuar nė nivelin prej 1 Euro dhe pėrgjegjės pėr mbledhjen e saj ėshtė kapiteneria e porteve, e cila i vjel kėto taksa drejtpėrdrejt ose nėpėrmjet agjencive detare, shtetėrore apo private.

Taksa e qarkullimit aplikohet mbi benzinėn dhe gazoilin. Pėr mbledhjen e kėsaj takse ngarkohen  Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, nėpėrmjet degėve tė doganave nė rrethe, pėr taksėn e qarkullimit pėr benzinėn dhe gazoilin e importuar, si dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, nėpėrmjet degėve tė saj, pėr benzinėn dhe gazoilin e prodhuar nė vend. Kjo taksė ėshtė aplikuar nė nivele tė njėjta pėr tė dyja produktet.

Gjatė viteve 2012-2013 niveli i taksės sė qarkullimit ishte nė masėn 7 lekė/litėr. Viti 2014  solli njė rritje tė kėsaj takse me 10 lekė/litėr, duke arritur nė njė nivel tė taksės prej 17 lekė/litėr. Rritja e kėsaj takse ėshtė pėrforcuar edhe mė shumė nė ligjin nr. 157/2014, ku niveli i saj arrin nė 27 lekė/litėr. Pėr vitin 2015 do tė pėrjashtohen nga pagimi i taksės sė qarkullimit dhe taksės sė karbonit anijet e peshkimit.Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Taksa vjetore e mjeteve tė pėrdorura aplikohet mbi tė gjitha mjetet me vjetėrsi mbi 3 vjet. Kjo taksė ėshtė e vlefshme pėr 365 ditė nga moment i pagimit. Taksa vjetore e mjeteve tė pėrdorura llogaritet si prodhim i cilindratės sė mjetit nė cm kub, koeficientit fiks sipas vjetėrsisė sė mjetit dhe njė takse fikse pėr llojin e karburantit me tė cilin automjeti funksionon. Kjo taksė mblidhet nga strukturat e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Shėrbimeve tė Transportit Rrugor, drejtoritė rajonale, para kryerjes sė kontrollit teknik vjetor tė detyrueshėm tė mjetit.

Dy komponentėt e pare tė llogaritjes sė taksės vjetor, siē janė prodhimi i cilindratės sė mjetit nė cm kub dhe koeficienti fiks sipas vjetėrsisė sė mjetit, nuk kanė ndryshuar pėrgjatė viteve duke mos pasur efekt nė ndryshimin e madhėsisė sė kėsaj takse. Nga ana tjetėr, komponenti i tretė, qė ėshtė taksa fikse pėr llojin e karburantit ka ndryshuar duke dhėnė efekt tė drejtpėrdrejtė nė madhėsinė e taksės vjetore tė mjeteve tė pėrdorura. Kėshtu, nė vitin 2012, taksa fikse pėr naftėn ishte 25 lekė, ndėrsa pėr benzinėn 20 lekė. Kėto taksa u pėrgjysmuan nė vitin 2013 dhe tė tilla kanė mbetur edhe nė vitin 2015, nė njė nivel prej 12,5 lekė pėr naftėn dhe 10 lekė pėr benzinėn.Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   


Taksa e Rentės Minerare paguhet nga ēdo person fizik apo juridik, qė ėshtė i licencuar dhe/ose vepron nė industrinė minerare, sipas njė marrėdhėnieje kontraktuale me entin publik pėr burimet natyrore minerare nga/mbi/dhe nėntoka e territorit tė Republikės sė Shqipėrisė. Renta minerare pėrcaktohet duke shumėzuar vlerėn e pėrgjithshme tė shitjes me shumicė tė produktit me pėrqindjen e rentės, e cila pėrcaktohet nė varėsi tė mineralit.

Pėr mbledhjen e rentės minerare ngarkohen Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave nė rastin e eksportit dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve nė rastin e shitjeve tė brendshme. Niveli i rentės minerare ėshtė nga 4 deri nė 10%, ku pėrqindjet specifike nė varėsi tė mineralit jepen edhe nė tabelėn e mėposhtme. Kėto nivele rente janė tė njėjta pėrgjatė viteve 2012-2015.


Pėrqindja e rentės minerare sipas grupeve, 2015
Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  


Taksa e akteve dhe pullės mblidhet nga zyrat e gjendjes civile pėr shėrbimet e ofruara qytetarėve. Kėto taksa variojnė nga 50 lekė pėr lėshimin e certifikatave pėr pėrdorim brenda vendit dhe deri nė 2000 lekė pėr regjistrimin e shtetasve tė huaj, pas dhėnies  sė shtetėsisė shqiptare. Niveli i kėtyre taksave nuk ka ndryshuar pėrgjatė viteve 2012-2015.
Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  


Taksa e karbonit aplikohet mbi benzinėn, gazoilin, qymyrin, solarin, mazutin, vajgurin dhe koksin e naftės, pėr ndotjen qė i shkaktojnė ambientit. Niveli i kėsaj takse pėr benzinėn ėshtė 1,5 lekė/litėr, ndėrsa pėr tė gjitha produktet e tjera ėshtė 3 lekė pėr litėr ose kilogram nė varėsi tė njėsisė matėse tė produktit. Taksa e karbonit mbetet e pandryshuar gjatė viteve 2012-2015.

Niveli i taksės sė karbonit, 2015Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania  


Taksa e ushtrimit tė veprimtarisė sė peshkimit mblidhet nga Drejtoria e Politikave tė Peshkimit dhe degėt e saj nė rrethe. Niveli i kėsaj takse ėshtė i ndryshėm nė varėsi tė llojit tė peshkimit dhe mjeteve qė pėrdoren pėr peshkim. Kjo taksė nuk ka ndryshime pėrgjatė viteve 2012-2015. Pėr anijet e huaja qė marrin licencė peshkimi nė ujėrat tona territoriale, taksa e lejes sė ushtrimit tė veprimtarisė ėshtė sa dyfishi i anijeve shqiptare.

Taksa e ushtrimit tė veprimtarisė sė peshkimit, 2015Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Taksa e ambalazheve plastike dhe tė qelqit zbatohet si nė import, ashtu edhe nė prodhimin vendas. Taksa e ambalazheve plastike ėshtė e njėjtė si pėr ambalazhin qė vjen nga importi ashtu edhe pėr atė vendas. Vetėm pėr industrinė vendase tė riciklimit kjo taksė ėshtė e reduktuar. Aktualisht, taksa e ambalazheve plastike ėshtė 100 lekė/kg dhe 50 lekė/kg pėr ambalazhet e prodhuara nga riciklimi I mbetjeve plastike. Kėto nivele taksash janė zbatuar edhe nė vitet 2012-2014.

Taksa e ambalazheve tė qelqit zbatohet si nė import, ashtu edhe nė prodhimin vendas. Kjo ėshtė caktuar nė masėn 10 lekė/kg ashtu sikurse ishte nė vitin 2014. Nė rastin e importit ėshtė pėrgjegjėse administrata doganore pėr mbledhjen e saj, ndėrsa nė rastin e prodhimit vendas ngarkohet administrata tatimore pėr mbledhjen e kėsaj takse.Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Taksa mbi tė drejtėn e pėrdorimit tė truallit shtetėror ėshtė taksė vjetore. Niveli i kėsaj takse ėshtė 10 pėr qind e vlerės sė truallit shtetėror nė pėrdorim. Pėr pėrllogaritjen dhe vjeljen e taksės mbi tė drejtėn e pėrdorimit tė truallit shtetėror ngarkohen drejtoritė rajonale tatimore.

Taksa mbi primet e shkruara, aplikohet mbi tė gjitha primet e shkruara me pėrjashtim tė primeve tė sigurimit pėr produktet e jetės, shėndetit nė udhėtim dhe kartonit jeshil. Masa e kėsaj takse ėshtė 3 pėrqind e shumės sė primit. Shoqėritė e sigurimit tė licencuara nga Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare (AMF) ngarkohen me mbledhjen e taksės mbi primet e shkruara.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja