Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Taksat e Qarkullimit niveli i saj 2012 - 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi nivelin e Taksės sė Qarkullimit mbi benzinėn dhe naftėn. Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar, e pėrcakton taksėn si njė pagesė e detyrueshme dhe e pakthyeshme nė Buxhetin e Shtetit qė paguhet nga ēdo person apo nėpėrmjet njė agjenti qė ushtron njė tė drejtė publike apo pėrfiton njė shėrbim publik nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė. Referuar sėrish kėtij ligji gjejmė 10 lloje taksash kombėtare:

Taksa e Qarkullimit aplikohet mbi benzinėn dhe gazoilin. Pėr mbledhjen e kėsaj takse ngarkohen  Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave, nėpėrmjet degėve tė doganave nė rrethe, pėr taksėn e qarkullimit pėr benzinėn dhe gazoilin e importuar, si dhe Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve, nėpėrmjet degėve tė saj, pėr benzinėn dhe gazoilin e prodhuar nė vend.

Kjo taksė ėshtė aplikuar nė nivele tė njėjta pėr tė dyja produktet. Gjatė viteve 2012-2013 niveli i taksės sė qarkullimit ishte nė masėn 7 lekė/litėr. Viti 2014  solli njė rritje tė kėsaj takse me 10 lekė/litėr, duke arritur nė njė nivel tė taksės prej 17 lekė/litėr. Rritja e kėsaj takse ėshtė pėrforcuar edhe mė shumė nė ligjin nr. 157/2014, ku niveli i saj arrin nė 27 lekė/litėr.


Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania   

Kjo taksė bėhet pjesė e ēmimit duke pėsuar edhe 20% mė shumė nivel ritės si tatim mbi vlerėn e shtuar. Pėr vitin 2015 do tė pėrjashtohen nga pagimi i taksės sė qarkullimit dhe taksės sė karbonit anijet e peshkimit.

Niveli i taksės sė qarkullimit mbi benzinėn dhe gazoilin, 2012-2015Burimi: Ligji nr.  9975, datė 28.7.2008 i azhornuar   
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja