Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Shoqėri Aksionare nėn Sekuestro Konservative dhe Barrėt Siguruese 2010 - 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me procesin e sekuestrove konservative dhe barrėve siguruese mbi aksionet dhe aktivet e Shoqėrive Aksionare SHA qė operojnė nė vend. Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive, vlerėn e kapitalit aksionar si dhe numrin e aksioneve nėn sekuestro apo si barrė siguruese. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014.

Me sekuestrim apo sekuestro konservative do tė kuptohet kufizimi i pėrkohshėm, deri nė njė vendim pėrfundimtar, i tė drejtave pasurore tė njė personi fizik apo juridik mbi njė send apo pasuri tė caktuar. Ky send mund tė jetė i luajtshėm, i paluajtshėm ose shume tė hollash. Procesi i sekuestros zbatohet pasi detyrimi behet i kėrkueshėm nga kreditori sepse nuk ėshtė pėrmbushur detyrimi kontraktual e njėkohėsisht ėshtė siguruar njė urdhėr ekzekutiv. Veē sekuestros si pasojė e njė marrėdhėnie kreditore, praktikohen edhe sekuestro tė tjera kryesisht tė parashikuara nė legjislacionin penal apo nė ligjin qė rregullon ēėshtje tė pastrimit tė parasė dhe financimeve tė paligjshme.

Ndėrsa barre siguruese, ėshtė njė e drejtė reale mbi pasuri tė paprekshme ose pasuri tė luajtshme (por jo hipotekare), e cila lihet si kolateral nga debitori pėr njė detyrim kontraktual financiar tė nėnshkruar mes kreditorit (huadhėnėsit) dhe debitorit (huamarrėsit). Tė gjitha barrėt siguruese regjistrohen pranė Regjistrit tė Barrėve Siguruese qė mbahet prej Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik, Tregtisė dhe Sipėrmarrjes.  

Procesi i vendosjes se sekuestrove konservative mbi aksionarėt apo mbi kompanitė ka filluar tė aplikohet qė nga viti 2010 me njė rritje graduale pėr tė pėsuar pikun nė vitin 2013 dhe 2014. Kėshtu vetėm nė kėto dy vite janė ekzekutuar 201 tė sekuestrove konservative  me njė kapital qė shkon nė 969 milionė euro duke zėnė rreth 61.9% tė totalit tė kapitalit nėn sekuestro. Ky trend ėshtė nė rritje duke marrė parasysh se tė dhėnat pėr vitin 2014 janė vetėm pėr 6 mujorin e parė.

Shpėrndarja e Sekuestros sipas viteve nė SHA-tė 2010-2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)   
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Bazuar nė hulumtimin e bėrė rezulton se qė nga viti 2010 kur u liberalizua shėrbimi i pėrmbarimit duke u dhėnė hapėsirė edhe pėrmbaruesve privatė, ėshtė vėnė sekuestro konservative nė 315 raste mbi aksionarėt apo kompanitė. Objekt i kėtyre 315 rasteve janė 166 SHA ose rreth 19.6% e subjekteve pėr tė cilat eksitojnė tė dhėna nė QKR. Vlera totale e kapitalit tė sekuestruar pėrllogaritet tė jetė 1.57 miliardė euro. Rreth 40% e kėtij kapitali ose nė 191 raste vazhdon ende tė ketė bllokim nėn sekuestro konservative, ndėrsa pjesa e mbetur e kapitalit nė 124 raste ėshtė e zhbllokuar.

Zhbllokimi nga sekuestro konservative ėshtė bėrė kryesisht brenda vitit ose njė vit pas bllokimit. Ndėrkohė qė natyra e sekuestro konservative e aplikuar nė 16 raste pėrkatėsisht nė 9 SHA me njė vlerė prej 26.1 milionė eurosh ka tė bėjė mė faktin qė kėto SHA ose aksionarėt e tyre kanė qenė dorėzanė karshi detyrimeve kontraktuale tė palėve tė treta.

Frekuenca e Zhbllokimit tė Sekuestros nė SHA-tė - Qershor 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA  Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA  


Sa i pėrket frekuencės sė vendosjes sė sekuestros konservative mbi SHA-tė ato varion njė 1 deri nė 12 herė. Nė 96 shoqėri aksionere ose rreth nė 57.5% tė tyre, sekuestro konservative ėshtė aplikuar vetėm 1 herė me njė kapital prej 382.8 milionė euro. Pėrqendrimin mė tė madh tė aplikimit tė sekuestrove konservative e kemi nga intervalin nga 1 deri 4 herė me 160 SHA ose rreth 95.8% tė totalit tė kompanive mbi tė cilat ėshtė aplikuar sekuestro, duke zėnė edhe rreth 66.5% tė kapitalit nėn sekuestro. Janė tė rralla rastet kur sekuestroja konservative aplikohet mė shume sė 5 herė mbi aksionarėt apo aktivet e sė njėjtės kompani.

Rastet e Sekuestros nė SHA-tė - Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   


Nė 138 raste, sekuestro konservative ėshtė aplikuar pėr pjesėn e aksionarėve e shoqėrive nė njė vlerė prej 336.5 milionė euro ose rreth 21% tė kapitalit nėn sekuestro. Ndėrsa nė 177 raste sekuestro ėshtė aplikuar mbi kompaninė nė njė nivel prej 1.23 miliardė euro duke pėrbėrė rreth 79% tė totalit tė kapitalit nėn sekuestro.

Vetėm nė rreth 25 raste tė veēanta, kjo sekuestro konservative ėshtė vėnė mbi aktive specifike tė aksionerit ose tė kompanisė dhe jo mbi tė gjitha asetet apo pasuritė qė ata zotėrojnė. Kėshtu, vlera e aseteve specifike qė janė venė nė sekuestro dhe qė janė nėn pronėsi tė aksionarėve (3 raste) arrin nė 977 mijė euro, ndėrsa ajo e aseteve specifike nė zotėrim tė kompanive (22 raste) arrin nė 502.3 milionė euro.

Sekuestro mbi Llojin e Bartėsit nė SHA-tė - Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)


Sekuestro mbi Aktivet Specifike nė SHA-tė - Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   

Qė nga viti 1999 kur ėshtė miratuar ligji mbi barrėt siguruese, rezulton se ekzistojnė gjithsej 56 raste tė vendosjes sė aksioneve apo aktiveve si barrė siguruese nė marrėdhėniet kontraktuake, nė 48 SHA ose rreth 5.7% e subjekteve (848 SHA) pėr tė cilat eksitojnė tė dhėna nė QKR, nė njė numėr total aksionesh prej 24.8 milionė aksione nėn barrė. Rreth 96.4% e kėtyre aksioneve janė vėnė si barrė siguruese vetėm 1 herė nė 40 SHA, ndėrsa pjesa e mbetur prej 3.6% e aksioneve ėshtė vėnė nėn barrė siguruese 2 herė. Kompanitė qė kanė vendosur si barrė siguruese aksionet apo aktivet e tyre janė 8 SHA dhe pėrbėjnė 16.7% tė kompanive tė cilat e kanė pėrdorur mundėsinė e lėnies sė aksioneve dhe aseteve si kolateral. 

Rastet e Barrėve Siguruese nė SHA-tė - Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   


Pjesa dėrrmuese e barrėve siguruese ėshtė aplikuar mbi aksionet, ndėrsa vetė 2 SHA nė 3 raste kanė lėnė edhe aktive tė tjera si barrė siguruese pėr tė kolateralizuar detyrimin e tyre kontraktual. Vlera monetare e kėtyre aktiveve ėshtė e vėshtirė  pėr t’u pėrcaktuar saktė pasi mungon informacioni i mjaftueshėm nė ekstraktet e kėtyre kompanive. 

Pavarėsisht miratimit tė ligjit nė vitin 1999, aplikimi i kėtij shėrbimi ka filluar tė zbatohet ne vitin 2003. Ky shėrbim ėshtė pėrdorur nė mėnyrė simbolike kompanitė deri nė vitin 2010 pėr tė pėsuar mė pas njė rritje tė dukshme. Kėshtu nė periudhėn 2003-2009 kemi vetėm 6 kompani tė cilat e kanė pėrdorur kolateralizimin e aksioneve /aktiveve, ndėrsa pjesa tjetėr prej 50 shoqėrish aksionare ose rreth 89.3% e tyre ka filluar ta pėrdorė pas vitit 2010. Edhe nėse e shohim nė kėndvėshtrimin e numrit tė aksioneve tė lėna si kolateral shohim njė ecuri normale ndėr vite me pėrjashtim tė viti 2008, ku shoqėria Albtelecom ka lėnė njė numėr tė konsiderueshėm aksionesh si barrė siguruese pėr njė detyrim kontraktua nė formėn e njė kredie tė madhe nga donatorėt.

Shpėrndarja e Barrėve Siguruese sipas viteve nė SHA-tė - 2010-2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA  
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA  


Ėshtė interesant fakti se kėto shėrbime i pėrdorin edhe shoqėritė publike ku institucionet shtetėrore janė aksionare. Kėshtu, nga hulumtimi rezulton se 19 SHA publike ose 11.4% e subjekteve qė mbi tė cilat ėshtė aplikuar sekuestro konservative janė pėrballur me kėtė fenomen nė 38 raste me njė vlerė totale kapitali nėn sekuestro qė arrin nė 975.6 milionė euro ose rreth 62.3% tė kapitalit nėn sekuestro. Sa i pėrket lėnies kolateral tė aksioneve nga shoqėritė publike, rezulton se 3 SHA nga 48 gjithsej kanė lėnė si barrė siguruese nė 3 raste rreth 11.6 milionė aksione ose rreth 46.9% tė totalit tė aksioneve nėn barrė. Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji