Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pedofili. Vėllimi i krimeve dhe dinamika e fenomenit

4 vite mė parė
share()?>
Krimet seksuale dhe veprat penale kunder moralit dhe dinjitetit nuk jane nga grupi i veprave penale tė ndeshura shpesh, madje ne pėrpunimin statistokorė tė cėshtjeve penale tė proceduara ndėr vite ky grup krimesh pėrfason grupin e figurave tė veprave penale mė pak tė proceduara dhe me prirje numerike jo nė rritje.

Kėshtu sipas Vjetarit Statistikor tė Ministisė sė Drejtėsisė nė vitin 2009 nė vendin tonė janė proceduar 25 krime seksuale (nenet 100 ? 108)  dhe 80 vepra penale kundėr moralit, dinjitetit dhe familjes (nent 113 ? 130)1 .

 Po tė krahasohen me vėllimin e cėshtjeve tė proceduara nga gjykatat shqiptare njė vit mė parė nė vitit 2008 shohim se krimet seksuale dhe veprat penale kundėr moralit, dinjiteti dhe familjes janė paksuar nė numėr ndjeshėm, dhe pėrbėjnė tė vetmin grup krimesh qė ka pėsuar rėnie.

Konkretisht grupveprat penale krime seksuale 13 cėshtje mė pak nga 38 cėshtje nė vitin 2008 nė 25 cėshtje penale nė vitin 2009; grupveprat penale krime kundėr moralit, dinjitetit dhe familjes 46 cėshtje penale mė pak, nga 126 cėshtje penale nė vitin 2008 nė 80 cėshtje penane nė vitin 2009.

Krimet mė tė pakta nė numėr pėr vitin 2009 janė ato nė fuhėn e krimeve seksuale, kundėr lirisė sė personit dhe kundėr morlait dhe dinjiteti dhe familjes me respektivisht 3, 2 dhe 3 krime pėr cdo vepėr penale tė kėtyre fushave.2

Por ėshtė tepėr e rėndėsishme tė theksohet se nga 25 krime seksuale tė proceduara nė vitin 2009, 21 prej tyre janė krime seksuale me subjekt pasiv tė miturin. Kjo pėrkon me njė situatė disi alarmante sa i takon viktimizimit seksual tė tė miturve dhe si e dhėnė statistikore kėrkon analizėn e nevojshme. Ndėrkohė problematik shfaqet edhe fakti qė krimet seksuale duke i hulumtuar nė njė mėnyrė disi mediatike (edhe pėr mangėsi tė metodologjisė sė Ministisė sė Drejtėsisė nė paraqitjen statistikore) konstatohet se kryhen nė rrethana rėnduese, me numėr tė madh viktimash dhe nė forma tė rėnda bashkėpunimi.

Kėtu vlen tė pėrmėndet rasti i procedimit penal ndaj themeluesit dhe financuesve tė qėndrės ?Fėmijėt e tij?, rast i njė procedimi me shumė viktima tė mitur tė abuzuar seksualisht, krim i kryer nė bashkėpunim dhe nė kushte nė vėnies nė kujdestari tė tė miturit nė njė organizėm tė shfrytzuar pėr qėllime abuzimi seksual. Gjithashtu vlen tė pėrmėndet se nė disa raste krimet seksuale ndaj tė miturve janė shfaqur nė forma tė rnėda dhe me pasoja deri ne humbje jete.

Cėshtje dhe Autorė pėr secilin vit 2002-2009.Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Vlen tė theksohet se neni 117 Pornografia ėshtė njė nen me tė cilin nuk ėshtė proceduar asnjėhere. Por haptasi kjo dėshmon jo pėr njė mungesė tė veprimit kriminal por edhe pėr njė mangėsi tė legjislacionit nė krijimin e strukturave monitoruese dhe denoncuese tė kėtijė fenomeni.
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Komente dhe Analiza: Open Data AlbaniaDataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj