Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ēmimi i energjisė elektrike pėr bizneset, 1 Janar 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi ēmimin e energjisė elektrike pėr konsumator biznesin. Ēmimi i energjisė elektrike pėrcaktohet me vendim tė Entit Rregullator tė Energjisė.  Ēmimet e energjisė elektrike pėr biznesin janė tė diferencuara nė bazė tė nivelit tė tensionit ku janė lidhur dhe jo nė bazė tė konsumit. Bazuar nė nivelin e tensionit dallohen tre grupe tė mėdha: konsumatorė biznesi qė furnizohen me 35 kV; konsumatorė biznesi qė furnizohen me 20;10;6 kV dhe konsumatorė biznesi qė furnizohen me tension tė ulėt.

Pėr bizneset qė furnizohen me 35 kV ēmimi ėshtė i unifikuar pėr ēdo kategori biznesi. Kėshtu, duke filluar nga 1 Janar 2015, kėto biznese do tė paguajnė 12% mė shumė pėr energjinė elektrike. Ēmimi i energjisė elektrike nga 10,2 lek/kWh ėshtė rritur nė 11,4 lek/kWh. (Ēmimet janė tė llogaritura  me TVSH).

Energjia Elektrike, Klientė tė furnizuar nė 35 kV, ēmimi 2014 me ēmimin nė 2015
Burimir: ERE    
Komente dhe analiza: Open Data Albania
Burimir: ERE    
Komente dhe analiza: Open Data Albania


Bizneset qė furnizohen me 20; 10; 6 kV kanė funksionuar me tarifa tė diferencuara sipas llojit tė biznesit. Por duke filluar nga 1 Janar 2015, kėto tarifa janė unifikuar nė njė ēmim prej 13,2 lek/kWh, me pėrjashtim tė ēmimit tė energjisė pėr furrat e bukės i cili ka mbetur i pandryshuar nė 8,52 lek/kWh. Ēmimet pėr kėtė nivel tensioni kanė pėsuar rritje nga 9% deri nė 21%. Rritjen mė tė madhe tė ēmimit tė energjisė elektrike e kanė pėsuar bizneset bujqėsore ku ēmimi pėr to nga 10,44 lek/kWh ėshtė bėrė 13,2 lek/kWh, pra 21% mė i lartė krahasur me vitin 2014.

Energjia Elektrike, Klientė tė furnizuar nė 20;10; 6 kV ēmimi 2014 krahasuar me ēmimi 2015Burimir: ERE    
Komente dhe analiza: Open Data Albania
Burimir: ERE    
Komente dhe analiza: Open Data Albania


Po kėshtu, bizneset qė furnizohen me tension tė ulėt (0.4 kV) kanė pėsuar njė unifikim tė tarifave pėr vitin 2015. Ēmimi i energjisė elektrike pėr kėtė nivel tensioni ėshtė pėrcaktuar 16,8 lek/kWh, duke pėsuar njė rritje nga 13% deri nė 25% pėr lloje tė ndryshme tė bizneseve. Bujqėsia dhe industria janė prekur nga njė rritje prej 25% tė tarifave tė energjisė elektrike, ndėrsa pėr furrat e bukės kemi njė rėnie me 1% tė ēmimit tė energjisė elektrike nga 1 Janar 2015.

Energjia Elektrike, Klientė tė furnizuar Tension i Ulėt U (0.4 kV), ēmimi nė 2014 krahasuar me 2015
Burimir: ERE    
Komente dhe analiza: Open Data Albania
Burimir: ERE    
Komente dhe analiza: Open Data Albania


Pėr vitin 2015, kemi njė rritje tė tarifave tė energjisė elektrike, ku sektori mė i prekur nga rritja ėshtė bujqėsia dhe mė pak tė prekur mbeten furrat e bukės, tė cilat kanė dhe nivelin mė tė ulėt tė tarifave tė energjisė elektrike.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja