Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Borxhi pėr frymė nė vitet 2010-2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim borxhin pėr frymė nė vitet 2010-2015. Ai llogaritet si raport i borxhit total tė marrė dhe ende tė pashlyer nga shteti me popullsinė nė njė kohė tė caktuar.

Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sikurse vihet re nga grafiku, pjesa e stokut tė borxhit qė mbart ēdo qytetar shqiptar nga viti nė vit ka ardhur nė rritje, pėr tė arritur kulmin nė vitin 2015. Nga 245 151 lekė qė ishte borxhi pėr frymė nė 2010-n, ai ėshtė shtuar me rreth 118 mijė lekė apo 48% mė shumė nė 2015-n, pėr tė vajtur nė 363 750 lekė.

Rritjen mė tė lartė borxhi pėr frymė e ka pasur nė vitin 2014, e shkaktuar kryesisht nga rritja e lartė qė pėsoi stoku i borxhit nė kėtė vit. Nė Buxhetin e Rishikuar pėr vitin 2014, stoku total i borxhit shfaqet me 104 miliardė lekė mė shumė se nė vitin 2013, apo 11.76%, duke shėnuar rritjen mė tė lartė tė borxhit publik qė nga viti 2010.

2015-a shfaqet me ritmin mė tė ulėt rritės tė stokut tė borxhit pėr periudhėn e marrė nė shqyrtim, 6.47% kundrejt vitit 2014, nė dallim nga vite si 2011-a ku borxhi u rrit me 8% apo apo 2013-a me 6.88%. Megjithatė akumulimi i tij ndėr vite dhe rritja konstante, ka bėrė qė vitin qė vjen, shqiptarėt tė pėrballojnė njė borxh pėrherė e mė tė lartė. Kėshtu, njė familjeje mesatare me 4 persona qė nė vitin 2010 “i takonin” 980 606 lekė nga borxhi publik i pėrbashkėt, nė vitin 2015 do tė mbartė 1 455 000 lekė.

Duhet theksuar se nė llogaritjen e borxhit pėr frymė ndikojnė dy parametra, stoku i borxhit dhe popullsia. Tkurrja e popullsisė qė nga viti 2010 ka dhėnė ndikimin e saj nė rritjen e borxhit pėr frymė, megjithatė, ritmet e ulta me tė cilat ndryshon popullsia ka bėrė qė faktori mbizotėrues qė pėrcakton ecurinė e kėtij indikatori tė jetė stoku i borxhit publik. Ky fakt del edhe mė qartė nga grafiku i mėposhtėm.


Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tabela nė vijim paraqet gjithė informacionin mbi stokun e borxhit publik, popullsisė, borxhit pėr frymė dhe ndryshimin e tyre nga viti nė vit pėr pėriudhėn 2010-2015.Burimi: Ministria e Financave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja