Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Fatura dhe Ēmimi i energjisė elektrike pėr konsumatorin familjar, 1 Janar 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar dhe ka krahasuar ndryshimet nė faturim sipas ēmimit tė energjisė elektrike pėr konsumatorin familjar pas datės 1 janar 2015. Tė dhėnat janė marrė nga Enti Rregullator i Energjisė nė njoftime publike. Ēmimi i energjisė elektrike pėr konsumatorin familjar deri mė 31 dhjetor 2014 ka funksionuar me dy nivele tarifash mbi konsumin mujor tė ēdo familje. Pėr nivele konsumi deri mė 300 kWh, konsumatori familjar ka paguar njė ēmim prej 7,7 lek/kWh, ku sė bashku me tatimin mbi vlerėn e shtuar ky ēmim arrinte nė 9,24 lek/kWh. Ndėrsa, pėr ēdo nivel konsumi mbi 300 kWh ėshtė paguar njė ēmim prej 13,5 lek/kWh, ku sė bashku me tatimin mbi vlerėn e shtuar ky ēmim arrinte nė 16,2 lek/kWh. Po ashtu, energjia e konsumuar nė ambientet e pėrbashkėta kishte njė ēmim tė diferencuar prej 8 lek/kWh, ku sė bashku me tatimin mbi vlerėn e shtuar faturohej nė 9,6 lek/kWh.

Por, duke filluar nga 1 Janar 2015, tarifat e energjisė elektrike pėr konsumatorin familjar kanė ndryshuar. Nė tarifat e reja tė energjisė elektrike gjejmė njė unifikim tė ēmimit pėr ēdo nivel konsumi familjar. Ēmimi i ri i energjisė elektrike pėr konsumatorin familjar ėshtė pėrcaktuar 9,5 lek/kWh, ku duke i shtuar edhe tatimin mbi vlerėn e shtuar arrijnė nė njė ēmim final pėr konsumatorin prej 11,4 lek/kWh. Me tė njėjtin ēmim do tė tarifohet edhe energjia e konsumuar nė ambientet e pėrbashkėta.Burimi: Enti Rregullator i Energjisė
Komente dhe Analiza: ODA


Nėse do tė bėnim njė krahasim mes dy mėnyrave tė vendosjeve tė ēmimeve tė energjisė elektrike do tė shohim qė ekzistojnė diferenca nė vlera fature para dhe pas 1 janarit pėr tė njėjtėn sasi konsumi. Bazuar nė tė dhėnat e ēmimeve dhe niveleve tė supozuara tė konsumit kemi llogaritur sesa paguajnė aktualisht individėt dhe sa do tė paguajnė nė vitin 2015. Shohim qė individėt tė cilėt konsumojnė nga 0-450 kWh nė muaj, duke filluar nga 1 Janari do tė paguajnė mė shumė pėr ēdo kwH tė shpenzuar.

Ēdo familjar i cili konsumon mbi 450 kWh nė muaj, me ēmimin e ri tė unifikuar tė energjisė elektrike do tė paguajė mė pak para. Pėr shembull, nėse njė familje konsumon mesatarisht 300 kWh nė muaj, deri mė tani paguante  2772 lek, ndėrsa me ēmimin e ri do tė paguajė 3420 lek, pra 648 lek mė shumė. Nga ana tjetėr, nėse njė familje konsumon mesatarisht 600 kWh nė muaj, deri mė tani paguante 7632 lek, ndėrsa duke filluar nga 1 Janar 2015 do tė paguajė 6840 lek, pra 792 lek mė pak.Burimi: Enti Rregullator i Energjisė
Komente dhe Analiza: ODABurimi: Enti Rregullator i Energjisė
Komente dhe Analiza: ODADiferenca nė vlera arkėtimi pėr kompanine sipas ndryshimit tė ĒmimitBurimi: Enti Rregullator i Energjisė
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja