Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Financimi i shėndetėsisė pėr frymė nga Buxheti i Shtetit nė vitet 2010-2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim shumėn e shpenzuar nga Buxheti i Shtetit pėr shėndetėsinė nė raport me popullsinė nė vitet 2010-2015. Financimi total pėr shėndetėsinė nga Buxheti Shtetit pėrbėhet nga buxheti i alokuar pėr Ministrinė e Shėndetėsisė dhe Tė ardhurat kryesisht kontributet, tė cilat administrohen nga ISKSH.

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania


Shuma e shpenzuar pėr shėndetėsinė pėr frymė ka ardhur nė rritje nga viti nė vit, ku spikasin vitet 2011, 2014 dhe 2015. 2011-a pėrbėn vitin me rritjen mė tė lartė vjetore tė financimit tė shėndetėsisė pėr frymė. Kėtė vit buxheti pėr Ministrinė e Shėndetėsisė, u rrit me 11.22% apo 2.9 miliardė lekė kundrejt vitit paraardhės.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania


Vitet 2012, 2013 kanė njohur njė rritje modeste tė financimit tė shėndetėsisė pėr frymė, por situata ndryshoi nė vitin 2014. Vlera e tij arriti nė 13 446 lekė nga 12 432 qė ishte nė 2013-n. Kjo rritje u shkaktua thuajse nė tė njėjtėn masė nga rritja e buxhetit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė (1.59 miliardė lekė apo 5.55%) dhe rritja e shumės sė kontributeve (1.309 miliardė lekė apo 17.9%). Kjo do tė thotė se pavarėsisht premtimit pėr shėndetėsi falas, rritja e financimit tė shėndetėsisė gjatė vitit 2014 u mbėshtet gjerėsisht nė rritjen e tė ardhurave nga kontributet, tė cilave gjatė vitit 2014 iu hoq edhe tavani i sipėrm pėr efekt llogaritjeje.


Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania


Nė vitin 2015 financimi i shėndetėsisė pėr frymė pritet tė shkojė nė 14 234 lekė apo 5.86% mė shumė se nė vitin 2014. Rritja kėtė herė ėshtė shkaktuar nga rritja e buxhetit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, ndėrsa kontributet pritet tė jenė nė nivelin e 8.8 miliardė lekėve apo 2% mė shumė sė nė 2014-n. Buxheti i planifikuar pėr vitin 2015 karakterizohet nga: Rritja e financimit tė Ministrisė sė Shėndetėsisė nė masėn 5.5%, po aq sa nė vitin 2014; shė mbajtja e nivelit tė kontributeve tė sigurimeve nė 8.8 miliardė apo 20% e gjithė financimit total pėr shėndetėsinė.
 

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania


Ecuria e financimit tė Shėndetėsisė; Popullsisė dhe Buxheti i Shėndetėsisė pėr frymė.Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Dr. Blerta Zilja