Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shoqėri Aksionare vendase qė kanė Shpėrndarė apo Ri-investuar i Fitimet 1999 - qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me fitimin e shoqėrive aksionere qė operojnė nė vend dhe politikat e shpėrndarjes apo ri-investimit tė fitimit tė tyre.  Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive dhe vlerėn e kapitalit aksionar. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014.

Financimi nga “burime tė brendshme” nėnkupton financimin e kompanive nga ri-investimi i fitimit. Sipas hulumtimit rezulton se janė gjithsej 164 SHA qė kanė shpėrndarė fitim tek aksionarėt ose kanė ri-investuar nė kapitalin e kompanisė fitimet e tyre. 37 kompani kanė shpėrndarė fitimin e tyre nė 63 raste me njė vlerė totale qė shkon nė 16 miliard lekė. Ndėrsa shoqėri aksionare qė kanė ri-investuar fitimet e tyre janė gjithsej 127, tė cilat e kanė realizuar kėtė proces nė 228 raste.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania   
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania   

SHA-tė qė kanė shpėrndarė fitimin e tyre nė formė dividendi janė tė pakta nė numėr. Kėshtu rreth 27 SHA, e kanė realizuar kėtė proces vetėm njė herė, ndėrsa pjesa e mbetur e SHA-ve kanė shpėrndarė dividend 2 deri nė 6 herė. Sa i pėrket vlerės monetare tė fitimit tė shpėrndarė rezulton se vetėm 1 kompani ka shpėrndarė dividend 6 herė me njė vlerė prej 91.8 milionė Euro ose rreth 80% tė totalit tė dividendit tė shpėrndarė nga SHA-tė nė vend.

Shpėrndarja e Fitimit tė SHA ne formė Dividendi 1993 - 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Pavarėsisht se aktiviteti i SHA-ve nė vend fillon qė nė vitin 1993, dividendėt e parė kanė filluar tė shpėrndahen pas vitit 2003. Kjo tregon pėr njė periudhė 10-vjeēare tė maturimit tė biznesit shqiptar. Vitet me mė shumė Shoqėria Aksionare qė kanė shpėrndarė dividend janė 2010-2013 me 37 kompani. Ndėrsa sa i pėrket vlerės sė dividendėve tė shpėrndarė, periudha me pėrqendrimin mė tė lartė tė vlerės sė dividendit tė shpėrndarė ėshtė 2007-2010 me 104.2 milionė Euro ose rreth 88% tė dividendit tė shpėrndarė. Kjo periudhė pėrkon me aplikimin e tatimit tė sheshtė nė nivelin 10% pėr tė ardhurat nga biznesi.

Shpėrndarja e Fitimit tė SHA sipas Viteve 1993 - 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)

Nr i SHA-ve qė kanė shpėrndarė Dividend 1993-2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Shpėrndarja e Fitimit sipas Viteve 1993 - 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)

Nė njė analizė tė periudhės qė u ėshtė nevojitur SHA-ve pėr tė realizuar shpėrndarjen e parė tė dividendit, rezulton se rreth 19 SHA-ve, u ėshtė dashur 7-12 vjet jetė pas themelimit pėr tė vendosur shpėrndarjen e dividendit tė parė. Ndėrsa 18 SHA kanė dashur njė kohė relativisht mė tė shkurtėr, nga 1-6 vite pas themelimit. Shoqėri aksionare tė tjera qė kanė shpėrndarė dividend e kanė bėrė kėtė 13-17 vite pas themelimit. Ndėrkohė qė pjesa dėrrmuese e Shoqėrive Aksionare qė veprojnė nė vend nuk e kanė bėrė kėtė asnjėherė.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Nga viti 1999 deri nė qershor 2014 janė shėnuar 228 raste kur kompanitė kanė ri ? investuar fitim. Kjo kap vlerėn e 207 milion euro. Sa i pėrket vlerės monetare tė fitimit tė ri-investuar rezulton se 36 SHA qė e kanė ri-investuar fitimin 2 ose 5 herė kanė financuar aktivitetin e tyre me burime tė brendshme nė vlerėn e 112.8 milionė Eurove ose rreth 56% tė totali tė tė fitimit tė ri-investuar nga SHA-tė nė vend.

Ri-investimi i Fitimit tė SHA sipas Viteve 1993 - 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)

Ri-investimi i Fitimit tė SHA sipas Viteve 1993 - 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Ri-investimi i Fitimit tė SHA sipas Viteve 1993 - 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit  
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)

Pavarėsisht se SHA-tė shqiptare kanė filluar tė shpėrndajnė dividend pas viti 2003, ato e kanė pėrdorur fitimin si njė mjet tė lirė tė financimit tė aktivitetit tė tyre nga burime tė brendshme qė nga viti 1999 e nė vazhdim. Nė kėtė grup futen edhe rastet e ri-vlerėsimit tė aseteve pėr shkak tė rritjes sė ēmimit tė tyre tė tregut. Kėshtu, edhe pse ecuria e ri-investimit tė fitimit ruan njė ritėm normal ndėr vite, periudha me pėrqendrimin mė tė madh tė kompanive qė financohen nga burime tė brendshme ėshtė 2010-2013 me 141 SHA Ndėrsa nė terma tė vlerės monetare tė fitimit tė ri-investuar pėrqendrimin mė tė madhe e ka periudha 2010-2012 me 118.4 milionė Euro.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji