Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shoqėri Aksionare qė kontrollojnė shoqėri tė tjera, grupet e biznesit - Qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me disa grupe tė mėdha (kompani mėmė) tė cilat zotėrojnė aksione nė SHA tė kontrolluara prej tyre. Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive dhe vlerėn e kapitalit aksionar. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014. Gjatė hulumtimit tė strukturės aksionare tė SHA-ve nė vend vihet re njė prezencė jo e vogėl e disa grupeve tė mėdha tė cilat zotėrojnė disa shoqėri aksionare.

Nė bazė tė nenit 207 tė ligjit pėr shoqėritė tregtare nė Republikėn e Shqipėrisė, kėto quhen kompani mėma. Shoqėritė ku ato kanė jo mė pak se 30% tė votave (aksione, kuota) quhen shoqėri tė kontrolluara. Kėshtu, nga analiza rezulton se spikasin gjashtė grupe tė mėdha (holdings)  tė cilat zotėrojnė aksione nė 26 SHA nė vend, me njė total kapitali qė kam nivelin e 148 milionė Eurove. Ky kapital pesho rreth 5% e kapitalit total qė kanė 847 SHA-tė qė operojnė nė vend.

Grupet e Mėdha qė zotėrojnė shoqeri nė Shqipėri - Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)

Grupi Raiffiesen ėshtė aksionar nė 3 Shoqėri Aksionare tė kontrolluara prej tij, me njė kapital prej 103.6 milionė Euro ose rreth 70% tė kapitalit total qė zėnė tė gjashtė grupet e kompanive mėmė.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania   
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)


Austrian Gaming Industries  A.G.I qė kontrollon 3 shoqėri biznesi me rreth 9% tė kapitalit tė grupeve.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania 
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)Union Grup kontrollon 5 shoqėri biznesi me rreth 8% tė kapitalit.
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania 
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)


2K Grup ka nėn kontroll 5 shoqėri ose rreth 7% tė totalit tė kapitalit qė zotėrohet nga Grupet me njė vlerė kapitali themeltar prej 10.2 milion Euro.


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania 
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)


Kurum Group zotėron numrin mė tė lartė tė SHA-ve tė kontrolluara 8 shoqėri, por me njė kapital qė nuk zė mė shumė se 6% tė totalit tė zotėruar nga grupet.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania 
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)


Korporata Elektro Energjetike Shqiptare edhe pse ka aksione nė 2 shoqėri tė kontrolluara pėrbėn njė nivel tė papėrfillshėm kapitali.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania 
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj dhe Artan Gjergji