Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Lista e 50 SHA-ve me kapital aksionar mė tė lartė dhe origjina e kapitalit - Qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me klasifikimin e 50 SHA-ve me kapitalin aksionar mė tė lartė qė operojnė nė vend si dhe origjinėn e tyre tė kapitalit. Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive dhe vlerėn e kapitalit aksionar. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014.

Sipas hulumtimit rezulton se 50 SHA-tė me kapitalin mė tė lartė aksionar, zotėrojnė nė total prej 2.23 miliardė Euro, duke pėrbėrė rreth 77.2% tė totalit tė kapitalit qė kanė tė gjitha 847 SHA-tė aktive qė operojnė Shqipėri.Komente dhe Analiza: Open Data Albania / Open Corporates Albania   
Burim: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   

Lista e 50 SHA me kapitalin me te larte  aksioner - qershor 2014Komente dhe Analiza: Open Data Albania / Open Corporates Albania   
Burim: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Kursi i Kėmbimit sipas Kursit Zyrtar tė BSH ne Qershor 2014   


Sektori ku dominon aktiviteti i 50 SHA-ve me kapital mė tė madh ėshtė sektori i shėrbimeve me 41 SHA tė cilat kanė njė kapital qė arrin nė vlerėn e 1.75 milardė Eurove. Nė kėtė grup bien nė sy tė gjitha bankat e nivelit tė dytė si dhe kompanitė e sigurimeve. Njė tjetėr sektor ku janė prezent kompanitė mė tė mėdha ėshtė ai i prodhimit me 9 SHA tė cilat kanė njė kapital prej 479 milionė Eurosh. Nė kėtė grup bien nė sy kryesisht SHA-tė shtetėrore qė punojnė nė fushėn e prodhimit, nxjerrjes, pėrpunimit apo transmetimit tė burimeve energjetike.

Top 50 SHA sipas Sektorėve - qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit       
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA       
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014: 1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)     
  

Bazuar nė llojin e pronėsisė mbi kapitalin rreth 36 SHA kanė kapital privat nė vlerėn e 1.37 miliardė Eurove duke zotėruar rreth 62% tė totalit tė kapitalit tė 50 SHA-ve me kapital mė tė lartė aksionar. Ky grup ndiqet nga 10 SHA me kapital publik duke zotėruar rreth 22% tė totalit me njė vlerė qė arrin nė nivelin e 487 milionė Eurove. Ndėrsa 4 shoqėri kanė kapital miks (privat-publik) nė njė nivel prej 369 milionė Euro duke zėnė rreth 16% tė totalit qė zėnė 50 kompanitė mė kapitalin mė tė lartė nė ekonominė e vendit.  

Top 50 SHA sipas Llojit tė Kapitalit - qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


66% e kapitalit qė zotėrojnė 50 SHA-tė mė tė mėdha nė vend ka origjinė tė huaj. Kjo nė njė mase prej 1.23 miliardė Euro. Pjesa tjetėr e kapitalit, nė njė vlerė prej 767.5 milionė Euro ėshtė kapital vendas. Sa i pėrket shpėrndarjes sė 50 SHA sipas origjinės sė kapitalit, rezulton se rreth 15 SHA ose 30% e tyre kanė kapital vetėm vendas, 23 SHA ose 46% e tyre kanė kapital vetėm me origjinė tė huaj ndėrsa 12 SHA-tė e tjera kanė kapital tė pėrbėrė.

Kapitali i Top 50 SHA sipas Origjinės


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Shpėrndarja e Top 50 SHA sipas Origjinės sė KapitalitBurimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Nė njė analizė analizė mė tė thelluar tė prezencės sė kapitalit tė huaj brenda strukturės aksionare tė 50 SHA-ve me kapital aksionar mė tė lartė, rezulton se nė 26 SHA ka  prezencė tė shoqėrive tė huaja me njė kapital nė vlerėn e 1.23 miliardė Euro.

Kapitali i Huaj ne Top 50 SHA-te - qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Prezenca vetėm e individėve tė huaj shihet ne 4 raste me njė vlerė kapitali prej rreth 62.6 milionė Euro, ndėrsa nė 5 SHA ka njė prezencė edhe tė shoqėrive me kapital tė huaj edhe tė individėve tė huaj me njė vlerė kapitali prej 168.3 milionė Euro.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji