Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shoqėri Aksionare sipas paketave kontrolluese nė kapitale - qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi Paketa Kontrolluese qė kanė subjektet apo shoqėritė tregtare vendase dhe tė huaja (persona juridikė) tė cilat janė aksionare nė Shoqėritė Aksionare SHA qė operojnė nė vend. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014. Shoqėritė tregtare qė zotėrojnė aksione nė SHA-tė vendase janė kryesisht shoqėri aksionare SHA, shoqėri me pronėsi tė kufizuar SHPK, apo tė tjera forma ligjore, ku futen institucionet publike, institucione ndėrkombėtare financiare (BERZH, IFC, Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndėrmarrjeve etj.) si dhe disa organizma jo-fitimprurėse.

Parė nė kėndvėshtrimin zotėrimit tė paketave kontrolluese tė aksioneve qė kėto shoqėri tregtare kanė brenda strukturės aksionare tė SHA-ve, rezulton se nė rreth rreth 67 raste (ose 23.4%) ato zotėrojnė njė paketė minorance aksionesh (mė e vogėl se 49%), dhe rreth 2.6% tė kapitalit total qė zėnė subjektet juridike. 7 shoqėri tregtare (ose 5.1% e rasteve) zotėrojnė 50% tė aksioneve te nje SHA-je respektive, duke pėrbėrė 2% tė kapitalit total tė angazhuar. 25 shoqėri (ose rreth 8.5%  e rasteve) zotėrojnė njė mazhorancė tė thjeshtė (mė e madhe se 51% dhe mė e vogėl se76%), duke pėrbėrė rreth 3% tė kapitalit tė angazhuar.

15 shoqėri (ose rreth 5.1% e rasteve) zotėrojnė njė mazhorancė tė theksuar (mė e madhe se 75% mė e vogėl se 100%), duke pėrbėrė rreth 5% tė kapitalit tė angazhuar. Ndėrsa, 179 shoqėri (ose rreth 60.7% e rasteve) zotėrojnė tė gjithė paketėn e aksioneve nė njė SHA (100%), duke pėrbėrė rreth 87.4% tė kapitalit tė angazhuar nga subjektet juridike.


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   

Paketat kontrolluese tė aksioneve qė kanė Shoqeritė Aksionere nė SHA-tė nė Shqipėri


Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)   
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   

Sipas hulumtimit rezulton se persona juridikė janė aksionare nė strukturėn e kapitalit tė 227 SHA nė 295 raste nė total. Vlera totale e kapitalit themeltar tė kėtyre subjekteve aksionare ėshtė nė nivelin e 2 037 milionė eurove, ose rreth 70.5% tė totalit tė kompanive qė operojnė, ndėrsa pjesė tjetėr mbetet nė zotėrim tė personave fizikė (individė aksionarė).

Lista e Shoqėrive Tregtare qė janė aksionere nė SHA-tė e Shqipėrisė (forma ligjore, vendi i origjines, kapitali) deri nė Qershor 2014
Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)   
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji dhe Aranita Brahaj