Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ulja e pagesės sė lindjes, qeveria tė ndryshojė ligjin

6 vite mė parė
share()?>
Qeveria duhet tė amendojė nenin 27 tė ligjit “Pėr sigurimet shoqėrore”, i cili parashikon qė pagesa e barrėlindjes tė bėhet nė bazė tė pagės neto dhe jo asaj bruto, pasi kjo ėshtė njė shkelje e hapur e tė drejtave tė grave”. Kėrkesa vjen nga kryetarja e Komisionit Parlamentar tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shėndetėsisė, njėkohėsisht anėtare e Aleancės sė Grave Deputete, Albana Vokshi. Pėrmes kėsaj interviste dhėnė pėr “Gazeta Shqiptare”, Vokshi shprehet se ulja e pagesės sė barrėlindjes do tė ndikojė dhe nė uljen e lindshmėrisė, ndėrsa thekson se nė momentin e parė qė Partia Demokratike do tė hyjė nė parlament, do tė kėrkojė ndryshimin e ligjit.

Znj. Vokshi, ligji i ri “Pėr sigurimet shoqėrore”, qė hyn nė fuqi nė datėn 1 janar 2015 parashikon pėrllogaritjen e pagesės sė barrėlindjes nė bazė tė pagės neto dhe tė asaj bruto siē ndodhte deri mė tani, ēka rrjedhimisht do tė sjellė uljen e kėsaj pagese. Cili ėshtė qėndrimi juaj pėr kėtė ēėshtje?

Ulja e fondit pėr lejen e lindjes ėshtė njė nga anėt mė tė errėta tė asaj qė unė e cilėsoj si paketa e diskriminimit pėr gratė. Ndryshimet nė ligjin “Pėr sigurimet shoqėrore” u bėnė nė njė terr informativ dhe nė thyerje tė plotė tė praktikave tė njė parlamenti funksional demokratik. Nuk u dėgjuan grupet e interesit, shoqėria civile qė merret me tė drejtat e grave dhe problematikėn e tyre. Ekspertėt e fushės tė varur e tė pavarur u injoruan nga deputetėt e mazhorancės. Nė kėndvėshtrimin tim, duke qenė se po e skanojmė gjendjen si Komision i Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shėndetėsisė dhe bashkė me deputetė tė tjerė pėrditė jemi nė terren fshat mė fshat e qytet mė qytet, shohim se gruaja po kthehet nė njė status tė mjerueshėm si nė kohėn e diktaturės pėr nga tė drejtat dhe nė kohėn e pushtimit osman, pėr nga statusi social. Nuk e kuptoj si mundet qė njė ministėr dhe njė kryeministėr qė i pėrdorin gratė vetėm pėr retorikė nė qeveri e parlament dhe sfond fotosh apo ekranesh, nuk harton reforma qė tė rilindin me tė vėrtetė gratė e vuajtura kryefamiljare, tė divorcuarat, etj.

Mendoni se ndryshimi i pėrllogaritjes do tė ndikojė nė uljen e lindshmėrisė?

Fillimisht dua tė them se janė me qindra e mijėra gra qė u ka rėnė barra e mbajtjes sė familjes, qė kanė fėmijė tė sėmurė, burra tė papunė dhe pa asnjė tė ardhur. Si mund tė privosh njė nėnė tė re nga njė pagesė mėse tė merituar, madje shumė tė vonuar, sepse po sjell njė jetė tė re pėr shoqėrinė? Jam e zhgėnjyer qė asnjė nga koleget e majta nuk ngriti zėrin pėr cenimin e pagesės sė barrės. Nė njė parlament evropian kjo do kthehej betejė parlamentare e grave. Kur nė tė gjithė Evropėn ndėrmerren politika qė stimulojnė shtimin e lindshmėrisė, qeveria “Rama” i ngrin dhe i bllokon kėto iniciativa. Ka njė paradoks tė madh nė kėtė qeverisje, qė sigurisht lidhet dhe me manipulimin e elektoratit nė 23 qershor. Programi i Rilindjes qė presupozohej tė ishte social, pra i majtė ėshtė krejtėsisht i kundėrt.

Ēfarė duhet bėrė sipas jush, nė mėnyrė qė ky nen tė kthehet mbrapa dhe pėrllogaritjet e pagesės sė barrėlindjes tė bėhen nė bazė tė pagės bruto?

Ne kemi kėrkuar qė komisionet parlamentare tė thėrrisnin pėr dėgjesa palėt e interesit dhe shoqėrinė civile. Sigurisht, asnjė komision nuk bėri asnjė dėgjesė, pasi pothuajse ēdo nen shkon ndesh me interesat e qytetarėve shqiptarė e pėr fat tė keq, mė sė shumti rėndohen gratė. Por, nuk ka ligj qė s’ndryshon. Mjafton qė qeveria tė sjellė njė amendim tė kėtij ligji nė parlament, por ajo nuk ka vullnet pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.

Ju si opozitė, a keni njė plan pėr tė kėrkuar ndryshimin e nenit tė tė ardhurės pėr barrėlindje?

Nė kushtet e njė bojkoti parlamentar asnjė kėrkesė e opozitės e bėrė publikisht nuk merret parasysh, por nė rastin mė tė parė qė ne do jemi pėrsėri pjesė e tij do tė shqyrtojmė mundėsinė e njė kėrkese tė amendimit tė kėtij ligji. Siē e thashė, ky ligj mbart edhe shumė problematika tė tjera dhe mendoj qė edhe kėrkesat tona pėr ndryshimin e tij mbase nuk do tė jenė tė reduktuara vetėm nė kėtė nen, por edhe nė ndryshimin e neneve tė tjera qė prekin kryesisht shtresat mė vulnerabėl tė shoqėrisė shqiptare.

Multimedia: Gazeta Shqiptare
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 22//12/2014
Titulli i publikimit: Vokshi: Ulja e pagesės sė lindjes, qeveria tė ndryshojė ligjin
Pėrshkrim i publikimit: Qeveria duhet tė amendojė nenin 27 tė ligjit “Pėr sigurimet shoqėrore”, i cili parashikon qė pagesa e barrėlindjes tė bėhet nė bazė tė pagės neto dhe jo asaj bruto, pasi kjo ėshtė njė shkelje e hapur e tė drejtave tė grave”. Kėrkesa vjen nga kryetarja e Komisionit Parlamentar tė Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shėndetėsisė, njėkohėsisht anėtare e Aleancės sė Grave Deputete, Albana Vokshi.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :