Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Shoqėri Aksionare qė kanė pėsuar Rritje dhe Zvogėlim tė Kapitalit 1993 - 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me procesin e rritjes ose zvogėlimit tė kapitalit nė Shoqėritė Aksionare SHA qė operojnė nė vend. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014.

Bazuar nė hulumtimin e bėrė, rezulton se rreth 438 SHA ose rreth 51%  subjekteve SHA, kanė realizuar tė paktėn njė herė rritje ose zvogėlim kapitali. Rritja apo Zvogėlimi i kapitalit ėshtė procesi i shtimit apo paksimit tė vlerave tė kapitalit aksionarė si pasojė e injektimit tė kapitalit tė ri; rivlerėsismit apo efekteve rritėse dhe pakėsuese nė aktive tė njė shoqėrie biznesi. Nga data e themelimit deri nė qershor 2014 janė 420 Shoqėritė Aksionare qė kanė rritur kapitalin tė paktėn njė herė. Vlerė totale e kapitalit tė rritur nga themelimi deri nė datėn e marrė nė shqyrtim ėshtė 3.3 miliardė Euro.

Zvogėlim kapitali tė paktėn njė herė kanė realizuar 100 shoqėri aksionare qė veprojnė nė vend. Vlera e zvogėluar e kapitalit pėr kėto 100 SHA nga themelimi deri nė qershor 2014 ėshtė 636 milionė Euro. Njė pjesė e konsiderueshme e rritjeve tė kapitalit ka tė bėjė me rivlerėsimin e aseteve nga SHA-tė ndėr vite dhe jo nga injektimi i kapitalit tė ri nga aksionarėt nė kėto kompani. Nga subjektet qė kanė realizuar rritje apo zvogėlim kapitali, 338 SHA kanė bėrė vetėm rritje kapitali; 18 SHA kanė realizuar vetėm zvogėlim kapitali. Ndėrsa 82 SHA kanė realizuar nga themelimi e deri nė datėn nėn analizė tė paktėn njė rast rritje dhe njė rast zvogėlim kapitali.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania  
 

Nga hulumtimi rezulton se SHA-tė nė vend kanė realizuar nga themelimi e deri nė qershor 2014 1 091 raste rritje kapitali. 210 SHA kanė realizuar rritje kapitali vetėm nė njė rast. Ndėrkohė bankat e nivelit tė dytė janė edhe shoqėritė aksionare me mė shumė raste tė rritjes sė kapitalit kjo edhe pėr shkak tė kėrkesave tė ligjit nė bazė tė tė cilit ato funksionojnė.

Numrin mė tė lartė tė proceseve rritje kapitali e gjejmė tek njė SHA e cila nga themelimi i saj i ėshtė nėnshtruar rritjes sė kapitalit me 19 raste.  Nė nivel makro kemi njė rritje neto tė kapitalit tė SHA-ve nė vend prej 2.69 miliardė euro. Vlerėn totale tė kapitalit tė SHA-ve qė operojnė nė Shqipėri (qershor 2014), e cila pėrllogaritet nė 2.88 miliardė Euro. Vlerėsimi i tė gjitha vlerave monetare tė rritjes sė kapitalit nė kėtė hulumtim ėshtė bėrė  standard me kursin e kėmbimit  tė datės 30 qershor 2014, pavarėsisht kohės kur ėshtė bėrė rritja e kapitalit. Nėse do tė pėrdoret deflatori i inflacionit kjo vlerė mund tė jetė pak mė e ulėt.


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit     
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


SHA-tė qė kanė realizuar Rritje Kapitali (1993-2014)


Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit     
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Shoqėritė aksionare kanė realizuar gjithsej 160 zvogėlime tė kapitalit aksionar. Zvogėlimet e kapitalit kanė njė frekuencė mė tė vogėl duke filluar qė nga kompani qė e kanė zvogėluar kapitalin e tyre vetėm 1 raste (janė 70 SHA ose rreth 43.8% e subjekteve qė kanė zvogėluar kapital) deri nė kompani qė e kanė zvogėluar 8 raste.


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit     
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


SHA-tė qė kanė realizuar Zvogėlim Kapitali (1993-2014)


Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit     
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Shoqėritė aksionare qė kanė njė numėr tė lartė tė zvogėlimit tė kapitalit janė kryesisht SHA me kapital shtetėror, ēka ndodh pėr shkak tė ristrukturimeve qė u bėhen kėtyre institucioneve. Kėshtu nga 8 SHA qė kanė pėsuar njė zvogėlim kapitali me mbi 4 raste, 6 prej tyre janė shoqėri me kapital shtetėror, si psh: Korporata Elektorenergjitike Shqiptare, Albpetrol, ARMO, Hekurudha Shqiptare, Albafilm, Albtelecom etj.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji