Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Institucione publike, organizma jo-fitimprurės dhe institucionet ndėrkombėtare qė janė Aksionare nė SHA shqiptare - qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me institucionet publike, organizmat jo-fitimprurės (OJF) dhe institucionet ndėrkombėtare financiare (IFN) tė cilat janė aksionare nė Shoqėritė Aksionare SHA qė operojnė nė vend. Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive dhe vlerėn e kapitalit aksionar. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas dokumentacionit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014. Institucionet publike tė marra nė konsideratė nė kėtė hulumtim janė institucione tė ekzekutivit (ministritė); pushtetit lokal (bashkitė dhe komunat), apo shoqėri tregtare nė pronėsi publike qė janė njėkohėsisht pronare (titullarė aksionesh) nė shoqėritė aksionare qė operojnė nė vend.

Sipas hulumtimit rezultojnė 371 raste kur institucionet publike janė aksionare nė strukturėn e kapitalit tė SHA-ve qė operojnė nė vend. Vlera e kapitalit aksionar qė institucionet publike zotėrojnė  ėshtė 724.3 milionė Eurove. Si numėr aksionarėsh nė 56% tė rasteve, janė komunat qė dominojnė, tė pasuara nga bashkitė me 24% dhe ministritė me 18%. Pjesa e mbetur u pėrket institucioneve tė tjera tė cilat janė kryesisht shoqėri tregtare me kapital publik, tė cilat janė aksionare nė SHA-tė qė ushtrojnė aktivitetin nė vend.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Lista e institucioneve publike qė kanė aksione nė SHA, qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Vlera e kapitalit e zotėruar nė formė aksionesh nga ministritė ėshtė 636.6 milionė Euro. Institucionet e Pushtetit vendor kanė njė kapital aksionarė prej 82.6 milionė Euro. Pjesa tjetėr nė vlerė 5 milion Euro zotėruar nga subjekte publike (jo privat) u takon enteve apo kompanive tė tjera publike.

Zotėrimi i aksioneve tė strukturės aksionare nga  ministritė fokusohet mė shumė nė SHA qė ushtrojnė aktivitetin nė sektorė tė rėndėsishėm si industri, transport, telekomunikacion, shėrbime financiare etj.  Pushteti lokal, pėrmes komunave dhe bashkive ėshtė titullar nė mė tė shumtėn e rasteve i aksioneve nė shoqėri tė ujėsjellės – kanalizime, shoqėri tė aktivitetit sportiv dhe nė tregje lokale agro ushqimore.

Shpėrndarja e Kapitalit tė SHA-ve Publike sipas Llojit tė Entit Publik, qershor 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Ministritė mbajtėse tė titujve aksionarė nė shoqėritė tregtare shqiptare janė pesė. Numri i Shoqėrive Aksionare ku Ministritė zotėrojnė aksione ėshtė 68 dhe kapitali i angazhuar ėshtė rreth 636.6 milionė Euro. Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisė dhe Sipėrmarrjes dominon nė numėr dhe vlerė kapitali. Kjo ministri ėshtė aksionare nė 50 SHA dhe ka 385.5 milion Euro vlerė kapitali.

Ministria e Energjisė dhe Industrisė, e cila ėshtė aksionere nė 8 SHA ka njė kapital prej 231.1 milion Euro. Ministria e Financave zotėron njė kapital aksionar prej 2.7 milionė Euro. Njė pjesė mjaft simbolike si pėr nga numri ashtu edhe pėr nga kapitali i angazhuar, nė strukturėn aksionare tė SHA-ve publike zėnė Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Arsimit dhe Sportit.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data AlbaniaBurimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Nr. i SHA-ve Pubike me aksionar Ministritė dhe shpėrndarja e Kapitalit, qershor 2014
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Sipas aktivitetit ku operojnė SHA-tė nėn pronėsi publike: 30.7% e tyre janė subjekte ujėsjellės-kanalizime; 18.3% janė klube sportive; 14.4% janė SHA qė operojnė nė industri; shėrbimet financiare janė nė 2%  tė rasteve dhe telekomunikacioni me 1.3% e numrit total tė SHA-ve publike.

Sa i pėrket shpėrndarjes sė kapitalit tė SHA-ve publike, sipas fushave tė caktuara, situata ėshtė pak mė ndryshe. Kėshtu, rreth 31.8% e totalit tė kapitalit aksionar publik ėshtė e angazhuar nė fushėn e energjisė dhe industrisė nxjerrėse (energjetikė, naftė, minerale), e ndjekur me 20.8% tė totalit me SHA-tė qė operojnė nė industri dhe 15.9% me shoqėritė e transportit (ajror-detar-rrugor-hekurudhor). Fushat ku kapitali publik ėshtė mė pak prezent janė klubet sportive me 1.1% e totalit dhe tregjet ushqimore dhe magazinim me rreth 0.6% tė totalit tė kapitalit publik.
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Nr. i SHA-ve Pubike dhe shpėrndarja e Kapitalit sipas fushave ku operojnė, qershor 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Ka njė numėr tė caktuar Organizmash Jo-Fitimprurės (OJF) dhe Institucionesh Financiare Ndėrkombėtare (IFN) qė janė aksionarė nė SHA-tė qė operojnė nė vend. Kėshtu, janė gjithsej 6 Organizma Jofitimprurės aksionare nė gjashtė SHA, me njė vlerė kapitali rreth 12 milionė euro.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Organizmat Jo-Fitimprurės aksionare nė SHA-tė Shqiptare, Qershor 2014

Kursi i kėmbimit nė datėn 30.06.2014:   1 EUR = 140.26 (Burimi: Banka e Shqipėrisė)
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Ndėrkohė janė tre IFN tė cilat janė prezentė nė kapitalin e gjashtė SHA-ve me njė vlerė totale prej 37.2 milionė Euro. Banka Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim ėshtė aksionare nė katėr SHA duke zėnė rreth 50% tė totalit tė kapitalit qė kanė tė angazhuar IFN-tė.

Korporata Financiare Ndėrkombėtare (IFC) ėshtė aksionare nė njė SHA duke zėnė rreth 41% tė totalit tė kapitalit tė zotėruar nga IFC e ndjekur nga Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndėrmarrjeve, i cili ėshtė aksionar nė dy SHA, duke zėnė rreth 9% tė kapitalit.

Institucionet Financiare Ndėrkombėtare aksionare nė SHA-tė Shqiptare, Qershor 2014Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji