Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Origjina e Personave Juridik Aksionar tė Shoqėrive Aksionare nė Vend - Qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me personat juridik (shoqėritė tregtare, institucione apo organizma jo fitimprurės) vendase dhe tė huaja, qė janė aksionare nė Shoqėritė Aksionare qė operojnė nė vend. Hulumtimi vlerėson numrin e shoqėrive dhe vlerėn e kapitalit aksionar. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014. Si origjinė e Subjektit Juridik i paraqitur si aksionar nė njė SHA vendase ėshtė pėrdorur vendi i regjistrimit tė tij.

Nė total janė 295 persona juridik aksionare nė 227 SHA vendase. Vlera totale e kapitalit themeltar tė kėtyre subjekteve aksionare ėshtė 2.04 mld Euro, ose rreth 70.5% tė totalit  tė kapitalit themeltar tė SHA-ve qė operojnė nė vend. Pjesė tjetėr mbetet nė zotėrim tė personave fizikė (individė aksionarė).Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA   


Janė 196 persona juridik vendas kundrejt 99 personave juridik tė huaj qė zotėrojnė aksione tė SHA-ve qė janė regjistruar nė vend. Origjina e kapitalit tė shoqėrive tregtare apo personave juridik qė janė aksionare nė SHA-tė qė operojnė nė vend ėshtė e huaj nė masėn 47% tė totalit tė kapitalit qė zotėrojnė personat juridikė. Ky kapital u pėrket subjekteve juridike vendase nė 53% tė totalit tė kapitalit qė persona juridik si shoqėri, institucione apo organizma zotėrojnė brenda SHA-ve.Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Po tė analizohet mė tej origjina e kapitalit tė huaj qė zotėrojnė personat juridik qė cilat janė aksionare nė SHA-tė qė operojnė nė vend, rezulton se dominojnė subjektet nga vendet e Bashkimit Europian me rreth 67 persona juridik qe zotėrojnė 80% tė kapitalit tė angazhuar. Nga vende tė Ballkanit jo pjesė e BE, janė 14 persona juridik qė  zotėrojnė 16% tė kapitalit tė angazhuar.  Ndėrsa 18 persona juridik aksionarė nė SHA vendase kanė origjinė nga vende tė tjera si SHBA-tė, Panama, Ishujt Kajman, Zvicra apo Kina dhe mbajnė 4% tė kapitalit tė zotėruar nga Persona  Juridik.

Subjektet qė zotėrojnė SHA-tė sipas Vendit dhe Rajonit ku ėshtė regjistruar Aksionari  (06/2014)


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA 


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA
Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komenti dhe Analiza: Autori dhe ODA


Nga vende tė Ballkanit jo pjesė e BE, janė 14 persona juridik qė  zotėrojnė 16% tė kapitalit tė angazhuar.  Ndėrsa 18 persona juridik aksionarė nė SHA vendase kanė origjinė nga vende tė tjera si SHBA-tė, Panama, Ishujt Kajman, Zvicra apo Kina dhe mbajnė 4% tė kapitalit tė zotėruar nga Persona  Juridik.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji