Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 11 Maj 2019

Gazeta Mapo: Ēmimi i bukės nė 2010, 7 % mė i lartė

8 vite mė parė
share()?>
Rritja e ēmimit tė bukės dhe drithit me pakicė ka qenė 7 % pėr vitin 2010, ndėrsa qasja krahasuese pėr vitin 2009 tregon njė ulje me 4 %. Njė projekt i SORROS, 'Open data' pėr transparencėn nė fusha tė ndryshme nė vend, gjatė studimit tė tregut tė drithėrave dhe bukės, si produkt jetik ka rezultuar se, nga viti 2006 – 2010 sjellja e importit dhe eksportit tė drithėrave ka pasur njė fenomen tė tillė qė, nga viti 2006 -2007 importi i kėtij produkti ka pėsuar rritje me 7 tonė, ka rėnė nė 2008 dhe 2009 dhe nė 2010 importi i drithėrave ka pėsuar sėrish rritje. Importi i drithit, i reflektuar nė tė ardhura nė lekė, pėr 2006 ka rezultuar 5624 mln lekė, pėr vitin pasardhės 8103 mln lekė, pėr 2008 importi i drithit ka sjellė 10110 mln lekė dhe 7238 mln lekė pėr vitin 2009 duke pasuar me 9116 mln lekė pėr 2010.

Tė ardhurat mė tė mėdha janė vėnė re nė vitin 2008, nga importi i drithėrave, duke pėsuar njė rėnie nė 2009 dhe njė rritje nė 2010. Ndėrkohė qė eksporti ka qenė nė ritme shumė tė ulėta. Gjithashtu, ndėr pesė vitet e fundit, edhe ēmimi mesatar pėr njė ton drith tė importuar ka ndryshuar. Tė dhėnat e raportit tė transparencės, tė financuar nga SOROS, tregojnė se nė 2006 njė ton drith importi ka kushtuar 16,047.57 lekė, kurse nė 2007 toni i drithit tė importuar ka kushtuar 22,654 .58 lekė.

Nė 2008 njė ton drith i importuar ėshtė rritur me gati 8000 lekė duke kushtuar 30,647.23 lekė. Nė vitin 2009, drithi i importuar ka pėsuar ulje ēmimi, duke kushtuar 24,014.76 lekė dhe nė 2010 ėshtė vėrejtur njė tjetėr rritje ēmimi ku njė ton drith importi kushtoi 28,300.72 lekė. Pra ēmimi mesatar nga 2009 nė 2010 ėshtė rritur me 18%, ndėrkohė qė nga 2008 nė 2009 ėshtė ulur me 22%. Ndėrsa indeksi i ēmimeve tė bukės dhe drithėrave gjatė 2010 ėshtė rritur me 7.3%, dhe ėshtė ulur me 4.3%. Nė kėtė mėnyrė, rritja e ēmimit tė drithit tė importit me mė shumė se 4000 lekė pėr ton pėr vitin 2010, shpjegon edhe ēmimin e lartė qė produkti jetik bukė ka pėsuar gjatė vitit 2010.

Gazeta Mapo,Ekonomi, E hėnė, 28 shkurt 2011


Multimedia: Gazeta Mapo
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 2011-02-08
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :