Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Tregues mbi individ zotėrues nė Shoqėri Aksionare SHA, Raporte Gjinore - Qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me tregues mbi individėt tė cilėt janė aksionarė nė Shoqėritė Aksionare SHA qė operojnė nė vend. Treguesit kanė burim tė dhėna tė ekstrakteve historike tė SHA-ve sipas depozitimit nė Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, qershor 2014. Hulumtimi vlerėson jo vetėm numrin e individėve aksionar sipas SHA-ve; sektorit dhe gjinisė por edhe raportin nė vlerė kapitali tė aksioneve nėn zotėrim.

Gjithsej individ aksionarė nė SHA-tė qė veprojnė nė vend janė 7 819. Kėta individ zotėrojnė njė vlerė aksionesh prej 545 429 673 Euro. Kjo vlerė ėshtė sa 18,9% e totalit tė vlerės sė kapitalit aksionar tė SHA-ve nė vend.

Ndarja e Pronėsisė nė SHA-tė me Individė Aksionarė, Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Individėt aksionarė zotėrojnė plotėsisht (njėqind pėr qind tė aksioneve nga individė) 513 SHA. Nė 103 SHA individėt aksionarė janė bashkė zotėrues tė kapitalit me subjekte juridike qė kanė forma tė ndryshme ligjore si SHA, SHPK, Institucione Publike, Organizma Jo-Fitimprurėse, apo Institucione Ndėrkombėtare Financiare.  SHA-tė qė zotėrohen plotėsisht nga individėt aksionarė kanė gjithsej 5 022 emra aksionarėsh. Ndėrsa 2 797 individė aksionarė janė tė shpėrndarė nė kapitalin e SHA-ve  tė ku janė bashkaksioner me subjekte juridike. 


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Individėt aksionarė janė mė aktivė nė sektorin e Shėrbimeve. Kėshtu prezenca e tyre ėshtė nė kapitalin e 473 SHA-ve. Individ Aksionarė nė SHA qė veprojnė nė Sektorin Shėrbime janė 3 733;  nė Sektorin e Industrisė 3 010 aksionarė; 633 aksionarė zotėrojnė nė SHA sektori i Ndėrtimit dhe 443 aksionarė sektorin e Bujqėsisė.

Individėt Aksionarė sipas Sektorėve ku operojnė SHA-tė, Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Trendi gjinor i pronėsisė qė kanė individėt aksionarė nė SHA-tė qė operojnė nė vend ėshtė krejtėsisht asimetrik nė favor tė aksionarėve meshkuj. Kėshtu shoqėritė aksionare qė kanė edhe tė paktėn njė aksionare grua janė vetėm 158 SHA nė njė total prej 847 SHA-sh qė veprojnė nė vend. Nė kėto 158 SHA janė shėnuar 2 567 emra aksionaresh gra kundrejt 5252 emra aksionarėsh meshkuj zotėrues nė 457 Shoqėri Aksionare. Raporti numėr aksionarėsh femra kundrejt totalit tė numrit tė aksionarėve individ ėshtė 30.3 %.

Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Por ky tregues gjinor ėshtė mė inferiorė nėse do tė llogarisim peshėn e kapitalit tė zotėruar nga aksionarė ferma kundrejt kapitalit tė zotėruar nga aksionarė meshkuj. Femrat Aksionare zotėrojnė vetėm 8% tė vlerės sė kapitalit tė zotėruar nga aksionarė individ, ndėrsa meshkujt zotėrojnė 92 % tė kėtij totali.


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania

Kėshtu, kapitali qė zotėrojnė aksionaret femra arrin nė nivelin e 42 476 622 Euro duke pėrbėrė rreth 7% tė kapitalit tė SHA-ve ku kanė aksione individė, ose vetėm 1.5% tė kapitalit total tė SHA-ve qė operojnė nė vend. 

Individėt Aksionarė sipas Gjinisė, Qershor 2014


Burimi i tė Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit
Komenti dhe Analiza: Open Data Albania
 Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji