Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Masa e pėrfitimit nga leja e lindjes pas datės 1 janar 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrllogaritur masėn e pėrfitimit nga leje lindje sipas ligjit tė ri Nr . 104, Datė 31.07.2014 i cili hyn nė fuqi dhe ka efekte zbatimi pas datės 1 janar 2015. Sipas kėtij ligji nuk janė ndryshuar kriteret e pėrfitimit tė lejelindjes duke parashikuar si kusht pėrfitimi, detyrimin pėr tė patur 12 muaj periudhė sigurimi pėr ēdo rast leje lindje. Ndryshim pakėsues ka pėsuar baza mbi tė cilėn pėrllogaritet pėrfitimi.

Kohėzgjatja maksimale e lejes sė lindjes nė Republikėn e Shqipėrisė mbetet 365 ditė dhe gjatė kėsaj periudhe gruaja me leje lindje merr pėrfitimet nė varėsi tė statusit tė saj tė punėsimit. Nė llogaritjen e masės sė pėrfitimit ndryshimet ligjore kanė futur konceptin Pagė Neto si njė koncept kontabėl, kundrejt konceptit dhe termit qė njeh e Drejta e Punės e qė ėshtė Paga. Paga apo nė terminologjinė kontabėl Paga Bruto, ėshtė  shpėrblim i tė punėsuarit (punėmarrėsit) pėr punėn e kontraktuar. 

Nga paga bruto zbritet 9.5 pėr qind e pagės si pjesa e sigurimit shoqėror qė i pėrket punėmarrėsit apo tė punėsuarit; zbritet 1.7 e pagės si pjesa e sigurimeve shėndetėsore tė paguara nga punėmarrėsi i punėsuari; gjithashtu zbritet tatimi mbi tė ardhurat nga paga i cili ndryshon sipas vlerės sė pagės. Ajo ēka mbetet pėrbėn atė qė nė kontabilitet njihet si Paga Neto, dhe ėshtė pjesa e pagės qė i punėsuari merr neto. 

Paga Neto ėshtė gjithnjė mė e ulėt se Paga Bruto. Diferenca mes tyre, nė vartėsi tė pagės ėshtė nga minus 11.2 pėr qind pėr pagat e patatueshme deri nė minus 34.2 pėr qind pėr pagat tė tatohen nė masėn njėzet e tre pėr qind. Mė poshtė ėshtė pėrllogaritur se sa ėshtė vlera e pagės neto pėr fasha page bruto nga 30 deri 150 mijė lekė, sikurse diferenca nė vlerė mes tyre.


Burimi: ISSH 
Komente dhe analiza: Open Data Albania 

Duke filluar nga 1 Janar 2015 e ardhura pėr gruan e punėsuar do tė jetė pėr gjashtė muajt e parė tė leje lindjes: a) 80% e mesatares ditore tė bazės sė vlerėsuar neto tė dymbėdhjetė muajve tė fundit nga data e lindjes tė sė drejtės pėr pagesė pėr periudhėn e paralindjes dhe pėr 150 ditė kalendarike pas lindjes. Koncepti Bazė Neto i shtuar nė Ligj, ka sjellė efekte pakėsuese nė pėrfitimin e leje lindjeve pas datės 1 janar 2015 kundrejt leje lindjeve tė pėr fituara deri nė 31 dhjetor 2014. 

Konkretisht njė grua ka pagėn e deklaruar tridhjetė mijė lekė, nėse do tė merrte leje lindje para datės 31 dhjetor 2014 do tė pėrfitonte nė gjashtė muajt e parė pagesėn pėr leje lindje mujore prej 24 000 lekė; nėse ajo merr leje lindje pas datės 1 janar 2015 pėrfitimi mujor nė gjashtė muajt e parė tė leje lindjes do tė jetė vetėm 21 312 lekė.

Burimi: Ligji Nr.104 Datė 31/07/2014 Pėr disa Ndryshime dhe Shtesa nė Ligjin Nr 7703, datė 11.05.1993, "Pėr Sigurimet Shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė; ISSH 
Komente dhe analiza: Open Data Albania  


Pėrfitimi nga leja e lindjes para dhe pas ndryshimit ligjor, 1 janar 2015. Gjashtė mujori i parė i Leje lindjes.

Burimi: Ligji Nr.104 Datė 31/07/2014 Pėr disa Ndryshime dhe Shtesa nė Ligjin Nr 7703, datė 11.05.1993, "Pėr Sigurimet Shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė; ISSH 
Komente dhe analiza: Open Data Albania

Ndėrsa nė gjashtėmujorin e dytė pėrfitimi pėrllogaritet si b) 50% e mesatares ditore tė bazės sė vlerėsuar neto tė dymbėdhjetė muajve tė fundit nga data e lindjes sė tė drejtės pėr pagesė pėr periudhėn tjetėr nė vazhdim. Pėr njė grua qė ka bazė tė vlerėsueshme pagėn e saj tė 12 muajve tė fundit, ndryshimi mes pėrfitimit nėse do tė marrė leje lindje deri nė datėn 31 dhjetor 2014 me rastin kur leje lindja merret nė 1 janar 2015 do tė jetė gjithashtu i pakėsuar.


Burimi: Ligji Nr.104 Datė 31/07/2014 Pėr disa Ndryshime dhe Shtesa nė Ligjin Nr 7703, datė 11.05.1993, "Pėr Sigurimet Shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė; ISSH 
Komente dhe analiza: Open Data Albania  

Pėrfitimi nga leja e lindjes para dhe pas ndryshimit ligjor 1 janar 2015. Gjashtė mujori i dytė i Leje Lindjes.

Burimi: Ligji Nr.104 Datė 31/07/2014 Pėr disa Ndryshime dhe Shtesa nė Ligjin Nr 7703, datė 11.05.1993, "Pėr Sigurimet Shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė; ISSH 
Komente dhe analiza: Open Data Albania  

Ndryshimet ligjore shėnojnė edhe disa risi nė favor tė pėrfituesve, si  pėr shembull: pėrjashtimi nga ky rregulli i detyrimit pėr tė pasur 12 muaj sigurim pėr ēdo barrė lindje  rasti kur barrė lindjen e radhės ndodh brenda 24 muajve nga data e lindjes sė fėmijės sė mėparshėm. 

Gjithashtu pas periudhės 63 ditė pas lindjes tė drejtėn pėr leje kujdesi nga fėmijės e ka edhe babai ose birėsuesi i siguruar nėse kėtė tė drejtė nuk e ushtron apo nuk ka kushte pėr ta pėrfituar nėna. Pėrfitimet qė vijnė nga leja i lindjes nė vendin tonė paguhen tėrėsisht nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja