Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Tendencat nė arsimim sipas seksit

9 vite mė parė
share()?>

Shqyrtimi i arsimimit sipas seksit nė Shqipėri pėr periudhėn 1994-2010 ėshtė vėrtet shumė interesant. Ai tregon qartazi prirjen pėr arsim tė femrės, sidomos nė vitet e fundit. Nė vitin 1994, struktura ishte pothuajse 50% me 50%. Femra nė auditore ishin afėrsisht vetėm 1500 mė shumė se sa meshkuj, por me kalimin e viteve situata ndryshon ndjeshėm. Deri nė vitin 2003, numri i femrave u rrit me 82% kundrejt 1994, ndėrsa ai i meshkujve me 22%.


Burimi: MASH,INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania


Nė kėtė vit, raporti femra-meshkuj ndryshoi nė 62% me 38%, ndėrsa nė vlera absolute,  10.760 mė shumė femra. 

Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania

Viti 2003-2004 shėnoi njė kthesė tė rėndėsishme. Ritmi i rritjes tė tė arsimuarve ishte mė i lartė se sa nė cdo vit tė mėparshėm. 21.6% mė shumė, ritėm qė u mundua tė mbahej edhe nė dy vitet pasardhėse.

Pėrvec masivizimit tė universiteteve, viti 2003 pėrmbys edhe raportet e ritmit tė rritjes sė studentėve midis meshkujve dhe femrave. Kėshtu, nė vitin 2003-2004 ritmi i rritjes sė meshkujve tė regjistruar ishte 23%, ndėrsa i femrave 20%. Diferenca thellohet nė dy vitet pasuese: 24% me 16% dhe 22% me 13%.  Megjithatė, edhe me kėto ndryshime tė fundit, femrat vazhdojnė tė mbizotėrojnė nėpėr auditore. Nė vitin 2009-2010, ishin gati 12.000 mė shumė femra qė vazhdonin studimet e larta.

Tė dhėnat bėhen mė interesante po tė marrim parasysh edhe popullsinė totale pėr grupmoshat 15-24 (Tė dhėnat e popullsisė janė marrė nga INSTAT. Nė metodologjinė e pėrdorur nga INSTAT, klasifikimi sipas seksit ėshtė bėrė pėr grupmosha tė ndara nė 4 vjecar. Pėr kėtė arsye, duke qenė se pjesa mė e madhe e studentėve i pėrkasin moshės 18-22 vjec, janė mbledhur dy grupmosha tė popullsisė: 15-19 dhe 20-24). 

Burimi: INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania

Duke nisur qė nga viti 2005, ka mė shumė meshkuj se sa femra tė moshės 15-24 vjec. Kjo shpjegon pjesėrisht pse ritmi rritės i studentėve tė regjistruar meshkuj ėshtė mė i lartė se sa ai i femrave, duke filluar prej vitit 2003. Nga ana tjetėr, fakti qė ka mė shumė meshkuj se sa femra, por megjithatė, nė mėnyrė konstante edhe pas vitit 2005, numri i studenteve femra ėshtė ndjeshmėrisht mė i lartė, tregon pėrparėsinė qė ka marrė arsimi i femrės.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja