Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tarifa tė detyrueshme pėr tu paguar pėr studime nė Universitet Publike, viti akademik 2014 - 2015

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi tarifat e studimit pėr ciklin e parė dhe tė dytė tė studimeve me kohė tė plotė pėr vitin akademik 2014 - 2015. Nė shqyrtim janė marrė tarifat pėr studimet nė Universitetin e Tiranės, Universitetin Politeknik tė Tiranės dhe Universitetin Mjekėsor.

Tarifat pėr ciklin e parė tė studimeve (bachelor) me kohė tė plotė i pėrkasin studentėve qė regjistrohen nė vitin e parė tė studimit. Programet e studimeve tė ciklit tė parė realizohen me 180 kredite europiane dhe kohėzgjatja e tyre ėshtė 3 vite akademike. Pėr vitin akademik 2014 - 2015, tarifat vjetore tė studimit nė nivelin bachelor me kohė tė plotė shkojnė 25 000 deri nė 40 000 lekė. Fakulteti Shkencave Sociale, Fakulteti i Drejtėsisė dhe Fakulteti i Shėndetit Publik shfaqen si fakultetet me tarifa mė tė shtrenjta, prej 40 000 lekėsh.Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Krahasuar me vitin akademik 2013/2014 tarifat vjetore tė studimit nė nivelin bachelor kanė pėsuar njė rritje tė konsiderueshme nė nivelin 11.5% deri nė 39.5%. Nga rritja e tarifave janė prekur mė shumė Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, Fakulteti i Gjuhėve tė Huaja dhe fakultete nė pėrbėrje tė Universitetit Politeknik tė Tiranės, ku krahasuar me njė vit mė parė tarifat pėr studentėt e kėtyre fakulteteve kanė pėsuar rritje deri nė 39.5%. (VKM Nr.517, Datė01/08/2014)
Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Rritja e tarifave vjetore nė Fakultetet e Universitetit tė Tiranės; Universitetit Mjekėsor dhe Universitetit Politeknik pėr nivelin e studimeve Bachelor me kohė tė plotė
Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Pėr vitin akademik 2014/2015 tarifat nė programet e studimeve master profesional variojnė nga 90 000 deri nė 108 000 lekė pėr programin e plotė. Fakulteti i Ekonomisė, Fakulteti i Shėndetit Publik dhe Fakulteti i Shkencave Teknike Mjekėsore janė fakultetet me tarifat mė tė shtrenjta pėr programet master profesional, ndėrsa  Fakulteti i Drejtėsisė dhe Fakulteti i Historisė dhe Filologjisė janė fakultetet me tarifat mė pak tė shtrenjta pėr kėto programe.
Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Nė vitin e ri akademik 2014/2015 tarifat pėr programet master profesional kanė pėsuar rritje deri nė 20% krahasuar me vitin akademik 2013/2014. Rritjen mė tė madhe e kanė pėsuar tarifat pėr studentėt e programeve master profesional pranė Fakultetit tė Drejtėsisė dhe Fakultetit tė Historisė dhe Filologjisė.

Rritja e tarifave vjetore nė Fakultetet e Universitetit tė Tiranės; Universitetit Mjekėsor dhe Universitetit Politeknik pėr nivelin e studimeve Master Profesional me kohė tė plotėBurimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Programet e studimeve “Master i shkencave” ose “Master i Arteve” realizohen me 120 kredite  dhe kohėzgjatja normale e tyre ėshtė 2 vite akademike. Nė pėrfundim tė programeve tė studimeve tė ciklit tė dytė lėshohet diplomė universitare “Master i shkencave” ose “Master i Arteve” nė fushėn e studimeve tė kryera.

Fakulteti Ekonomik, Fakulteti i Shėndetit Publik dhe ai Shkencave Teknike Mjekėsore renditen sėrish si ndėr fakultetet me tarifat mė tė larta pėr programet master shkencor. Nė kėto fakultete dhe nė Fakultetin e Inxhinierisė sė Ndėrtimit tarifa pėr programin e plotė master shkencor ėshtė 210 000 lekė. Tarifėn mė tė ulėt pėr programin e plotė master shkencor e ka Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike, me 144 000 lekė.


Burimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Rritjen mė tė  madhe tė tarifave tė programeve master shkencor e ka pasur Fakulteti i Inxhinierisė Matematike dhe Fizike, ku krahasuar me vitin akademik tė lėnė pas, tarifat janė rritur me 18%. Fakulteti i Inxhinierisė Mekanike i cili ka tarifėn mė tė ulėt pėr programin master shkencor, ka pėsuar dhe rritjen mė tė vogėl tė tarifave, me vetėm 0.9%. (VKM Nr. 668, Datė 15/10/2014)

Rritja e tarifave vjetore nė Fakultetet e Universitetit tė Tiranės; Universitetit Mjekėsor dhe Universitetit Politeknik pėr nivelin e studimeve Master Shkencor me kohė tė plotėBurimi: Ministria e Arsimit dhe Sportit
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Kėtė vit kemi njė ndryshim pėr sa i pėrket mėnyrės sė pagesės sė programeve master. Sipas VKM Nr.668, datė 15/10/2014 pagesa e tarifės pėr tė gjitha programet e studimeve tė ciklit tė dytė me kohė tė plotė do tė bėhet me kėste tė pėrcaktuara nga institucioni publik i arsimit tė lartė. Nė ndryshim nga viti akademik i kaluar kėsti i parė parashikon pagesėn nė masėn 30% tė tarifės totale dhe paguhet menjėherė me regjistrimin e studentit nė programin pėrkatės.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja