Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Shoqėri Aksionere nė vite. Fluksi i themelimeve apo shndėrrimit nė SHA 1993 - 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Numrin e Shoqėritė Aksionare aktive qė janė themeluar ose janė shndėrruar tė tilla nga viti 1993 deri nė qershor 2014. Treguesit bazohen nė tė dhėna tė databazės sė Qendrės Kombėtare tė Regjistrimeve QKR. Nė kėto dy dekada nėn analizė, rezulton se 751 shoqėri aksionere ose 88.6% e totalit tė SHA aktive, janė themeluar tė tilla nga fillimi i aktivitetit tė tyre. Pjesa tjetėr prej 97 SHA aktuale apo 11,4% e tyre janė themeluar mė parė si shoqėri mė pėrgjegjėsi tė kufizuar; shoqėri komandite apo shoqėri kooperative pėr tu shndėrruar dhe riorganizuar pas disa vitesh aktivitet biznesi, nė formal ligjore tė shoqėrisė aksionare.

Ecuria nder vite e themelimit te SHA-ve ka ndjekur ne mėnyre te ngjashme ritmet ciklike te zhvillimit te ekonomisė se vendit. Kėshtu vitet ku kemi patur njė rritje te konsiderueshme te numrit te SHA-ve te themeluara janė vitet e ekspansionit qe ka pasuar ekonomia e Shqipėrisė (vitet 1995, 1999, 2011, 2012), ndėrkohe qe rezultojnė mė pak themelime te SHA-ve ne vitet 1997-1998 pėr shkak te krizės se skemave rentiere piramidale.Burimi: QKR   
Komente dhe Analiza: ODA   

Shndėrrimit te subjekteve nė shoqėri aksionare si njė formė e avancuar e organizimit tė kapitalit dhe aktivitetit tregtar, pėrkon edhe me konsolidimin e bizneseve dhe maturimin e kapitalit tė tyre. Numri i subjekteve te shndėrruar ne ShA qė nga viti 1999 ka qene jo shumė i lartė me njė mesatare vjetore 4-5 shoqėri.

Pėrjashtim kėtu bėn vetėm viti 2012, ku kemi njė rritje te dukshme te numrit me 34 subjekte tregtare te shndėrruara ne SHA. Njė fenomen i tille mendohet se ka ndodhur kryesisht pėr shkak te se ashtuquajturės “Amnistia Fiskale e Aseteve”, e aplikuar nga qeveria shqiptare, sipas te cilės rivlerėsimi i aseteve u tatua jo 10% por 1%.

Ecuria e Themelimit te SHA-ve ndėr vite 1993 - 2014
Burimi: QKR   
Komente dhe Analiza: ODA  Burimi: QKR   
Komente dhe Analiza: ODA


Frekuenca e shndėrrimit ne SHA ėshtė njė indikator qe tregon se sa vite pas themelimit kėto subjekte tregtare janė shndėrruar ne shoqėri aksionere. Siē vihet re, periudha me e preferuar ėshtė ajo pas 5 vitesh nga themelimi, periudhe kjo qe pėrkon edhe me maturimin e kompanive dhe produkteve te tyre ne treg. Megjithatė njė pjese jo e vogėl e subjekteve, kane pritur njė periudhe me te gjate pėr te marre vendimin e shndėrrimit nga  shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar nė formėn ligjore tė organizimit si shoqėri aksionere.

Frekuenca e Shndėrrimit te Subjekteve ne SHA pas Themelimit (deri 2014)Burimi: QKR   
Komente dhe Analiza: ODA

Burimi: QKR   
Komente dhe Analiza: ODA


Keshtu, bazuar nė tė dhėna tė QKR, rezulton se rreth 42% te subjekteve tregtare u janė dashur 4-6 vite pėr te marre vendimin e shndėrrimit ne SHA, ndėrsa rreth 23% e tyre kane dashur njė periudhe prej 7-10 vite pas themelimit. 18% e subjekteve kanė kaluar njė periudhe me te gjate se 10 vite pėr tė arritur maturinė qė pėrkon me shndėrrimin nė SHA.

Pėrqendrimi i Shndėrrimit te subjekteve ne SHA pas Themelimit (deri 2014)


Burimi: QKR  
Komente dhe Analiza: ODABurimi: QKR  
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji