Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregues mbi eksportin e naftės bruto sipas destinacionit 2005-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tregues tė eksportit tė naftės bruto nė vitet 2005-2013. Duke filluar nga viti 2005 dhe deri nė vitin 2013, sasia dhe vlera e eksporteve tė naftės bruto kanė ardhur nė rritje tė vazhdueshme. Ky fakt vjen si pasojė e rritjes sė investimeve tė huaja dhe eksplorimit tė vendburimeve tė naftės nė vend. Kompania eksportuese mė e madhe e naftės nė vend ėshtė Bankers Petroleum Albania, e cila shfrytėzon fushėn e Patos-Marinzės qė ėshtė zona kryesore e naftės nė Shqipėri. Renta qė aplikohet mbi naftėn bruto ėshtė nė nivelin 10%. Nė vitin 2013 u eksportuan 1 251 513 ton naftė bruto me njė ēmim mesatar vjetor shitje 55 490 lek/ton.

Vendet kryesore ku u eksportua nafta bruto kėtė vit ishin Gjermania, Italia, Malta, Spanja, Britania e Madhe dhe Franca. Kėto dy tė fundit iu shtuan destinacioneve tė eksporteve tona pėr herė tė parė vitin 2013. Peshė kryesore kishin sasitė e eksportuara nė Itali me 33% tė totalit, nė Spanjė me 32% dhe nė Maltė me 23%. Britania e Madhe ishte vendi qė bleu mė shtrenjtė nga vendi ynė naftė bruto, ndėrsa Italia ajo qė e bleu mė lirė.Burimi: International Trade Centre
Komente dhe Analiza: Open Data Albania     

 


Burimi: International Trade Centre
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Eksporti i naftės bruto nė vitet 2005-2013 ka pasur si destinacion gjashtėmbėdhjetė shtete. Italia ėshtė njė nga vendet ku vendet ku ėshtė eksportuar vit pas viti sasi tė konsiderueshme nafte bruto nga Shqipėria. Nė vitet 2005-2006, Italia shėnohet si destinacioni i vetėm i eksportit tė naftės shqiptare. Gjatė viteve 2005-2013 janė eksportuar drejt Italisė 60% e totalit tė sasisė sė eksporteve tė naftės bruto. Nė vende si Spanja dhe Malta eksportet deri nė vitet 2008 ishin zero.

Por duke filluar nga viti 2009 nė Spanjė dhe nga viti 2010 nė Maltė, eksportet drejt kėtyre vendeve kanė shėnuar rritje. Po ashtu, tre vitet e fundit kanė filluar eksportet drejt Gjermanisė, e cila ėshtė ndėr importueset mė tė mėdha tė naftės nė botė. Sasitė e eksportuara nė vendet e tjera janė tė vogla dhe nė periudha 1-2 vjeēare.

Eksporti i naftės bruto sipas destinacioneve 2001-2013 (000 Lek)Burimi: International Trade Centre
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Eksporti i naftės bruto sipas destinacioneve 2001-2013 (Ton)Burimi: International Trade Centre
Komente dhe Analiza: Open Data Albania

Ēmimi mesatar vjetor i shitjes sė naftės bruto nė eksport ka qenė i paqėndrueshėm pėrgjatė viteve 2005-2011, ndėrsa nė dy vitet e fundit ky ēmim shfaqet mė stabėl. Ēmimi mesatar vjetor mė i lartė i shitjes nė eksport u shėnua nė vitin 2013, ku njė ton naftė bruto u shit pėr 55 490 lek, ndėrsa ēmimi mė i ulėt u shėnua nė vitin 2006, ku njė ton naftė bruto u shit pėr vetėm 22 730 lek.

Nė pėrgjithėsi, ēmimi mesatar vjetor i shitjes sė naftės bruto nė eksport nuk ka pasur diferencime mes vendeve. Por ajo qė bie nė sy ėshtė fakti qė nė vende si Irlanda, Polonia, Turqia ku ne kemi tregtuar sasi tė vogla nafte bruto, nė njė apo dy vite, ēmimi i shitjes nė kėto vende ėshtė pothuaj dyfish sa ēmimi mesatar vjetor nė eksport tė atij viti.


Burimi: International Trade Centre
Komente dhe Analiza: Open Data Albania


Ndėr vendet e rajonit, vetėm Serbia ka eksportuar naftė bruto pėr vitin 2013. Nė ketė vit, njė ton naftė bruto e Serbisė u eksportua me njė ēmim mesatar prej 94 180 Lek, ēmim ky pothuajse sa dyfishi i ēmimit mesatar nė eksport pėr vitin 2013 tė vendit tonė.

Ēmimi mesatar i shitjes nė eksport i naftės bruto sipas destinacionit 2001-2013


Burimi: International Trade Centre
Komente dhe Analiza: Open Data Albania
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja