Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 22 Qershor 2019

Ndėrtimi, nėn sektorėt sipas numrit dhe kapitalit tė Shoqėrive Aksionere qershor 2014

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin dhe vlerėn e kapitalit tė Shoqėrive Aksionere qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė nė sektorin Ndėrtim. Treguesit kanė burim Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, dhe janė realizuar nė bazė tė tė dhėnave tė ekstrakteve historike qershor 2014.

Nga kėto ekstrakte rezulton se nė total shoqėri aksionere qė veprojnė nė sektorin e Ndėrtimit janė 57 dhe sėbashku kanė njė kapital aksionar tė regjistruar nė QKR me vlerėn 47.54 milion euro. Ky sektor zė mban vetėm 1.6 % tė kapitalit aksionar tė deklaruar nė ekstrakte pėr QKR nga SHA qė veprojnė nė vendin tonė.

Vetė sektori Ndėrtim ndahet nė nėn sektorin e Ndėrtimeve tė Pasurive tė Patundshme pėr Banim dhe nėn sektorin Ndėrtime Publike; Vepra Arti dhe Autostrada. Shoqėritė qė kanė realizuar vepra publike kanė deklaruar aktivitet edhe nė ndėrtime pėr banim. Pėr rrjedhoje nė nensektorin e pare janė futur vetėm ato subjekte te cilat ne fushėn e aktivitetit te tyre nuk deklarojnė qe merren me ndėrtime ne fushėn e investimet publike.

Numri dhe Kapitali i SHA-ve ne Sektorin e Ndėrtimit - qershor 2014Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA   

Sa i pėrket numrit te subjekteve qe veprojnė ne sektorin e ndėrtimit ai dominohet nga nen-sektori i ndėrtimeve ne investime publike, veprash arti, ura, autostrada me 45 subjekte ose rreth 78.9% ndėrsa nen-sektori tjetėr i ndėrtimeve te pasurive te patundshme pėr banim me 12 subjekte ose rreth 21.1%.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA   

E njėjta situate shfaqet edhe ne drejtim te shpėrndarjes se kapitalit ne sektorin e ndėrtimit ku nen-sektori i ndėrtimeve ne investime publike, veprash arti, ura, autostrada zė rreth 76.9% ndėrsa nen-sektori tjetėr i ndėrtimeve te pasurive te patundshme pėr banim pėrben rreth 23.1%.Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit   
Komente dhe Analiza: ODA   


Sa i takon numrit tė shoqėrive aksionere qė veprojnė dhe kapitalit qė ato mbajnė, sektori i ndėrtimit renditet gati i papėrfillshėm kundrejt sektorit Shėrbime dhe Industri duke qėndruar pranė vlerave pėr sektorin Bujqėsi. Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji