Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Industria, nėnsektorėt sipas numrit dhe kapitalit tė Shoqėrive Aksionare, qershor 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin dhe vlerėn e kapitalit tė Shoqėrive Aksionare SHA qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė pėr sektorin Industri. Treguesit kanė burim Qendrėn Kombėtare tė Regjistrimit QKR, dhe janė realizuar nė bazė tė tė dhėnave tė ekstrakteve zyrtare qershor 2014. Nga tė dhėnat e nxjerra nga ekstraktet historike tė kėtyre subjekteve, rezulton se nė sektorin e Industrisė veprojnė rreth 171 SHA ose r 13.4% e totalit te kompanive te regjistruara,  16.5% e subjekteve pėr te cilat ekzistojnė te dhėna tė pėrditėsuara. Ky sektor pėr shkak tė peshės qė shoqėritė aksionare kanė nė numėr kundrejt totalit, renditet si sektori i dytė duke pasuar atė tė Shėrbimeve.

Edhe ne kėndvėshtrimin e kapitalit aksionar, rezulton se sektori i industrisė ėshtė i dyti pėr nga pesha specifike e totalit te SHA-ve. Kėshtu, kapitali i SHA-ve qė veprojnė ne Industri ėshtė rreth 601 318 993 Euro ose 20.8% e kapitalit total te kompanive te regjistruara pėr te cilat ekzistojnė te dhėna ne QKR.

Bazuar ne fushėn e aktivitetit te SHA-ve siē ėshtė e deklaruar ne QKR, sektorin e industrisė e gjejmė gjithsej ne tetė nėnsektor: prodhim industrial dhe farmaceutik; prodhim-pėrpunim; agroindustri dhe industri ushqimore; manifakture; fason; prodhim energji dhe gaz; industri nxjerrėse dhe artizanat.

Numri dhe Kapitali i SHA-ve ne Sektorin e Industrise - Qershor 2014
Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit QKR   
Komenti dhe Analiza: ODA   


Sa i pėrket numrit te subjekteve qe veprojnė ne sektorin e industrisė rreth 67.8% e tyre janė pėrqendruar ne nėnsektoret: prodhim industrial dhe farmaceutik (25.1%), prodhim-pėrpunim (24%) dhe industri nxjerrėse (18.7%).Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit QKR   
Komenti dhe Analiza: ODA   
Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit QKR   
Komenti dhe Analiza: ODA  

Ndėrsa ne shpėrndarjen e kapitalit, sipas nen-sektorėve situata ėshtė pak me ndryshe ku rreth 82.1% e kapitalit industrial ėshtė pėrqendruar ne nėnsektoret:, prodhim-pėrpunim (37.4%), prodhim energji dhe gazi (33.7) dhe prodhim industrial e farmaceutik (11.0%).Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit QKR   
Komenti dhe Analiza: ODA  
Burimi i te Dhėnave: Qendra Kombėtare e Regjistrimit QKR  
Komenti dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Artan Gjergji