Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri sipas sektorėve ekonomik 2007-2013

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėna lidhur me Investimet e Huaja Direkte IHD, sipas sektorėve tė ekonomisė me vitet 2010-2013. Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė njė ekonomie.


Pjesėn mė tė madhe tė IHD-ve nė Republikėn e Shqipėrisė nė vitin 2013 e pėrbėnin sektori i Transporteve, magazinimit dhe komunikacionit , i ndjekur nga Ndėrmjetėsimi monetar dhe financiar, Industria nxjerrėse etj.
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr vite situata nė Shqipėri ka ndryshuar. Nė vitet 2007-2011 peshėn kryesore e zinin IHD-tė nė sektorin e ndėrmjetėsimit monetar dhe financiar, nė vitin 2012 kryeson sektori i industrisė nxjerrėse dhe nė vitin 2013 ai i transportet, magazinimit dhe komunikacionit.     

Interesante paraqitet situata pėr sektorin e “Industrisė Pėrpunuese” dhe atė tė “Prodhimit dhe shpėrndarjes se energjisė elektrike, e gazit, e avullit dhe e ujit tė ngrohtė” ku investimet e huaja direkte nė vitin 2013 ndryshe nga vitet e mėparshme shėnojnė vlera negative, qė nėnkupton tėrheqjen e investitorėve tė huaj nga kėto sektorė.

Investimet e Huaja Direkte Sipas Aktivitetit Ekonomik 2007-2013
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Investimet e Huaja Direkte Sipas Aktivitetit Ekonomik 2007-2013
Vlera ne milion euroBurimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Investimet e huaja direkte, janė njė tregues i rėndėsishėm i besimit tė investitorėve tė huaj nė njė vend. Ato ulen nė kushtet e krizave ekonomike dhe politike dhe rriten nė kushtet e pėrmirėsimit tė ambientit ekonomik dhe politik. Nė harkun kohor 2007 – 2013 Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri kanė shėnuar rritje nė pesė vitet e para dhe rėnie nė dy vitet e fundit.Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci