Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Spending Data Albania - Hedh dritė mbi raste nė konflikt interesi. Njė deputet rrezikon ti hiqet mandati

6 vite mė parė
share()?>
Prej nėntė muajsh projekti ynė Spending Data Albania publikon ēdo transaksion si pagesė me para publike pėr pėrfitues dhe klient tė institucioneve buxhetore. Tė dhėnat kanė informuar qytetarin shqiptarė se si shpenzohen paratė e taksave dhe aseteve publike.  Njėkohėsisht individėt mund tė njohin klient qė ofrojnė shėrbime me pagesė pėr institucione buxhetore dhe rast pas rasti tė vlerėsojnė nėse dukshėm ka fakte mbi raste nepotizmi apo konflikti interesi.

Konkretisht pėrfaqėsues tė opozitės sikurse medias kanė gjetur nė publikimet e  Transaksione Thesari nga Spending Data Albania njė rast qė krijon dyshime tė dukshme pėr paligjshmėri dhe konflikt interesi.

Njė nga kompanitė private themeluar dhe mė herėt pronė e deputetit socialist Koco Kokėdhima rezulton qė ka pėrfituar nga kontrata me njė numėr tė madh institucionesh buxhetore nė kohėn kur deputeti ishte njėkohėsisht edhe aksionar dhe pronar i kompanisė Abissnet.

Tabelat e aplikacionit Transaksione Thesari janė publikuar nė faqet e para tė gazetave ndėrsa ish kryetari i partisė mė tė madhe opozitare, deputet i kuvendit z. Sali Berisha ka paralajmėruar nė rrjete sociale se me kėto fakte tė publikuara do ti kėrkohet Gjykatės Kushtetuese tė heqė mandatin e Deputetit Kokėdhima bazuar nė nenin 70 pika 3 dhe 4 e Kushtetutės. Mė parė nė vitin 2009 pėr njė rast tė tillė i ėshtė hequr mandati njė deputeti me vendim tė gjykatės Kushtetuese.

Njė nga artikujt mediatik qė denoncon duke u bazuar nė fakte tė Spending Data Albania.

Kontratat e 'Abissnet-it' rrezikojnė mandatin e Kokėdhimės
Multimedia: Open Data Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 30/09/2014
Titulli i publikimit: Spending Data Albania - hedh dritė mbi raste nė konflikt interesi. Njė deputet rrezikon ti hiqet mandati
Pėrshkrim i publikimit: Prej nėntė muajsh projekti ynė Spending Data Albania publikon ēdo transaksion si pagesė me para publike pėr pėrfitues dhe klient tė institucioneve buxhetore. Tė dhėnat kanė informuar qytetarin shqiptarė se si shpenzohen paratė e taksave dhe aseteve publike.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :