Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 29 Qershor 2019

Import/Eksporti I Drithrave nė Shqipėri (2006-2010)

8 vite mė parė
share()?>

Drithrat janė njė kategori e rėndėsishme e importeve nė Shqipėri, me njė peshė rreth 10% nė totalin e importeve tė artikujve ushqimorė.

Gjatė 5 viteve tė fundit importi dhe eksporti i drithrave paraqitet si mė poshtė


*Paraprake
Burimi: Drejtoria e Pergjithshme e Doganave
Komentet dhe analiza: ODA


Grafikisht:


Ndėrkohė eksporti ka qėnė nė nivele tė ulta:

*Paraprake
Burimi: Drejtoria e Pergjithshme e Doganave
Komentet dhe analiza: ODA

Ēmimi mesatar i importit tė njė toni drith ka ndryshuar si mė poshtė:

Burimi: Banka e Shqipėrisė, Drejtoria e Pergjithshme e Doganave
Komentet dhe analiza: ODA

Pra ēmimi mesatar nga 2009 ne 2010 ėshtė rritur me 18%, ndėrkohė qė nga 2008 nė 2009 ėshtė ulur me 22%. Ndėrsa indeksi I ēmimeve tė bukės dhe drithrave gjatė 2010 ėshtė rritur me 7.3%, dhe ėshtė ulur me 4.3%.

Grafikisht nė 5 vitet e fundit ndryshimi I ēmimeve nė import dhe nė treg paraqitet si me poshtė:


*Paraprake
Burimi: INSTAT, Drejtoria e Pergjithshme e Doganave
Komentet dhe analiza: ODA

Paraqitja tabelore e ndryshimit tė ēmimit mesatar tė drithit:

*Paraprake
Burimi: INSTAT, Drejtoria e Pergjithshme e Doganave
Komentet dhe analiza: ODA


Duke qėnė njė prej mallrave mė tė rėndėsishėm tė konsumuar nga familjet nė Shqipėri, ēmimi i drithit dhe i bukės ka njė impakt tė drejtpėrdrejtė nė mirėqėnien e popullatės.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE