Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kategori tė viktimave nga aksidentet rrugore dhe tregues tė kontrollit teknik 2009-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me viktimat e aksidenteve rrugore duke evidentuar viktima fėmijė deri nė moshėn 15 vjeē sikurse viktima drejtues, pasagjer apo kėmbėsor.  

Statistikat tregojnė se numri i aksidenteve gjatė tė cilėve kanė humbur jetėn fėmijė tė moshės nėn pesėmbėdhjetė vjeē qėndron nė nivelet 20 deri 30 aksidente ēdo vit. Viti me numrin mė tė lartė ėshtė viti 2010 ku kanė ndodhur 30 aksidente mė pasojė vdekjen e fėmijėve nėn 15 vjeē.


Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Sipas Ministrisė sė Transportit dhe Infrastrukturės numri i personave qė kanė humbur jetėn nė aksidentet rrugore si pasojė e tejkalimit tė shpejtėsisė ka ardhur duke u rritur nė vitet 2009-2012, pėr tė pėsuar njė rėnie nė vitin 2013. Viti 2012 qė ėshtė dhe viti me numrin mė tė madh tė tė vdekurve shėnon pėrkatėsisht 234 persona tė vrarė si pasojė e tejkalimit tė shpejtėsisė, qė pėrbėn dhe 70% tė totalit tė personave qė kanė humbur jetėn nė kėto aksidente.Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Kategoria pėrdoruese e rrugės qė ka pėsuar numrin mė tė madh tė aksidenteve me pasoja fatale pėr jetėn janė drejtuesit e mjeteve, pasuar nga pasagjerėt, kėmbėsorėt, motoēiklistėt dhe ēiklistėt. Nė vitin 2013 kanė ndodhur 273 aksidente me pasoja fatale pėr drejtuesit e mjeteve, 162 pėr pasagjerėt, 95 pėr kėmbėsorėt etj.

Numri i aksidenteve fatale me pasoje vdekje dhe plagosje te renda tė ndarė sipas kategorive tė pėrdoruesve tė rrugės pėr vitet 2009 – 2013Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Linjės kolaudimi apo kontrolli teknik megjithėse njė proces i detyrueshėm dhe i rėndėsishėm pėr sigurinė nė rrugė mbetet ende nė nivele tė ulėta kundrejt totalit tė mjeteve nė qarkullim. Kėshtu nė vitin 2013 vetėm 68.7% e mjeteve tė regjistruara kanė kryer kontroll teknik. Kjo referon tek fakti qė shumė mjete tė regjistruara nuk janė nė qarkullim sikurse edhe mundėsinė e lėvizjes sė tyre pa kontroll teknik.

Tė dhėna pėr kontrollin teknik tė mjeteve nga viti 2009 – 2013Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci