Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Aksidentet rrugore dhe viktima nga aksidentet 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė pėrditėsim lidhur me tė dhėna pėr aksidentet rrugore tė ndodhura nė vend nė periudhėn 2009-2013. Gjatė kėtyre pesė viteve numri i aksidenteve rrugore ka ardhur duke u rritur si pasojė e problemeve me sinjalistikėn, mungesės sė kujdesit tė shoferėve dhe tė kėmbėsorėve nė rrugė etj.

Pėrjashtim pėrbėn viti 2012 nė tė cilin numri i aksidenteve rrugore ka rėnė me 0.3% krahasuar me njė vit mė parė. Nė vitin 2013 shėnohen dy mijė e shtatėdhjetė e pesė aksidente nė rrugė. Si pasojė e tyre kanė humbur jetėn dyqind e nėntėdhjetė e pesė persona dhe janė regjistruar dy mijė e pesėqind e tre tė plagosur.Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA

Sipas Ministrisė sė Transportit dhe Infrastrukturės numri i personave tė vrarė nė aksidente rrugore nė vitet 2009-2013 ka ardhur duke u ulur, ndėrsa ai i personave tė plagosur ka ardhur duke u rritur. Edhe numri i personave tė vrarė pėr ēdo dhjetėmijė mjete automobilistike ėshtė ulur nga 9.45 nė vitin 2009 nė 6.61 nė vitin 2013, ndėrsa pėr ēdo njėqind mijė banorė ky tregues qėndron nė vlerėn 11.83 nė vitin 2009 dhe 9.1 nė vitin 2013.


Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA

Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA
Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA


Inventari i aksidenteve rrugore pėr ēdo  10 000 mjete ka shėnuar njė rritje nga 36.65 nė vitin 2009 nė 46.53 nė vitin 2013. Kjo rritje vjen si pasojė e rritjes mė tė shpejtė tė numrit tė aksidenteve kundrejt rritjes sė numrit tė mjeteve tė transportit.

Numri i aksidenteve rrugore pėr ēdo 10,000 mjete automobilistike  2009 – 2013Burimi: Ministria e Transportit dhe Infrastrukturės
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci