Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregues tė eksportit tė Bakrit Shqiptar sipas Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė 2001 - 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi ēmimin nė eksport tė bakrit dhe produkteve tė tij. Produktet kryesore tė bakrit qė eksportohen janė kategorizuar nė nėntėmbėdhjetė grupe sipas Qendrės Ndėrkombėtare tė Tregtisė (International Trade Center), njė agjenci e pėrbashkėt e Organizatės Botėrore tė Tregtisė dhe Kombeve tė Bashkuara.

Nė rastin e vendit tonė dallojmė eksportin e gjashtė grupeve kryesore si: xeheror bakri dhe mbetje tė tij (skrap); tela bakri; bakėr i rafinuar dhe lidhjet e bakrit tė papėrpunuara; tuba dhe tubacione bakri; pllaka, fleta dhe shirita bakri, tė njė trashėsie prej mė tepėr sesa 0.15 mm; si dhe artikuj tė tjerė.

Bakri i nxjerrė nga nėntoka tregtohet nė pjesėn mė tė madhe nė formėn e xeherorit, kjo shkak i mosfunksionimit tė industrisė pėrpunuese tė tij. Nė vitin 2013, xeherori i bakrit dhe mbetjet e tij pėrbėjnė rreth 97% tė totalit tė vlerės sė bakrit shqiptar tė eksportuar.

Vlera tė eksportit tė produkteve tė bakrit shqiptar sipas kategorive 2013


Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: ODA   

Nga viti 2001 dhe deri nė vitin 2006 kemi njė trend rritės tė ēmimit nė eksport tė xeherori tė bakrit, ndėrsa nė vitet 2007-2009 kemi njė ēmim pothuaj konstant tė tregtimit tė xeherori tė bakrit. Situata paraqitet pozitive nė vitin 2010, ku ēmimi nė eksport i xeherorit tė bakrit dhe mbetjeve tė tij u rrit me 50% krahasuar me njė vit mė parė.

Nė vitin 2011 njė kilogram xeheror u shit me vlerėn 687 lekė, vlera mė e lartė pėr kėtė hark kohorė. Nė vitin 2012 ēmimit shqiptar nė eksport tė xeherorit tė bakrit shėnoi rėnie qė vijoi dhe nė vitin 2013, ku ky ēmim ishte 639 Lek/Kg.Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: ODA 


Totali nė vlerė pėr eksportin e xeherorit tė bakrit nga shqipėria pėr 2013 shėnon vlerėn 3.05 mld lekė. Nė vitin 2013, Shqipėria ka eksportuar sasitė mė tė mėdha tė xeherorit tė bakrit dhe mbetjeve tė tij nė Itali dhe Bullgari. Gjithashtu eksporte janė shėnuar edhe drejt Greqi, Turqi, Indi, Jordani dhe Belgjikė. Ēmimi nė eksport i xeherorit nuk ka qenė i njėjtė pėr tė gjitha vendet e lartpėrmendura. Nga tė dhėnat, vihet re qė Jordania dhe Turqia kanė patur ēmim mė tė ulėt ndaj vendeve tė tjera.

Pas tyre vjen India, Greqia dhe mė pas Italia, ku tek kjo e fundit eksportohen sasitė mė tė mėdha tė xeherorit. Bullgaria dhe Belgjika janė vendet qė paguajnė mė shumė pėr xeherorin e bakrit shqiptar. Interesant paraqitet ēmimi nė eksport i xeherorit tė bakrit dhe mbetjeve tė tij, nė shtetin Gjerman. Nė vitin 2012, ky ēmim ishte vetėm 128 Lek/Kg, shumė larg nga ēmimi mesatar i shitjes sė xeherorit tė bakrit. Nė vitin 2013 nuk kemi mė tregtim tė xeherorit tė bakrit nė kėtė vend tė BE.Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: ODA 


Bakri ėshtė njė ndėr mineralet mė tė ēmuara, i cili eksportohet nga Shqipėria.  Ai nxirret nė zonėn e Fushė-Arrzit (Munella) dhe pėrpunohet nė formėn e koncentratit tė bakrit nė fabrikėn e kėsaj zone qė administrohet me Koncesion nga kompania e huaj BerAlb. Marrėdhėnie tė vazhdueshme tregtie kemi me Italinė, ku vit pas viti eksportohen sasi tė mėdha drejt kėtij vendi. Nė vitin 2003, Bullgaria ka rritur sasinė dhe vlerėn e xeherorit tė tėrhequr nga Shqipėria duke u bėrė njė partner me peshė sa i takon blerjes sė bakrit shqiptar.

Destinacionet e eksporteve tė bakrit shqiptar sipas sasisė 2001-2013
Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: ODA


Destinacionet e eksporteve tė bakrit shqiptar sipas vlerės 2001-2013
Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: ODA


Duke krahasuar me vende tė rajonit, ēmimi mesatar i eksportit tė xeherorit tė bakrit sipas shtetit eksportues, rendin nė pozitėn mė tė favorshme Maqedoninė. Fqinji ynė lindor nė vitin 2013 e ka shitur xeherorin e bakrit me vlerėn mesatare 643 lek kundrejt 639 lek si ēmim mesatar pėr eksportet e vendit tonė. Xeherori i bakrit shqiptar sidomos nė minierėn e Munellės si miniera e parė dhe kryesore e dhėnė nėn shfrytėzim koncensionar, vlerėsohet nga institucione tė gjeologjisė shqiptare me pėrmbajtje minerale tepėr tė pasur.

Pėrbėrja e kėtij minerali  ka bakėr tė pastėr nė masėn 3%; Zink afėr 2%; squfur rreth 35%; metal ari nė masėn 13gr pėr ton; argjend 73 gr pėr ton dhe kadium 78 gr pėr ton. Nė mungesė tė industrisė pėrpunuese vendase ky xeheror tregtohet dhe pėrpunohet jashtė vendit. Vende tė tjera tė rajonit kanė cilėsi dhe ēmim mesatar eksporti pėr xeherorin e bakrit mė tė ulėt.
Burimi: International Trade Centre  
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja