Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Berisha sulmon Abissnet, reagon kompania : jane shpifje

4 vite mė parė
share()?>
Ish kryeministri i vendit Sali Berisha ka vijuar kritikat edhe shot ndaj qeverisė, por kėtė herė nė qendėr tė kritikave tė tij ka qenė kompania Abissnet e shpėrndarjes sė linjės sė internetit. Sipas Sali Berishės, kompania nė fjalė, me ndėrhyrjen e kryeministrit Rama dhe tė deputetit Koēo Kokėdhima kanė fituar tė drejtėn e furnizimit me linjė interneti pėr 176 kompani, ēka ėshtė sipas tij antikushtetuese.

I menjėhershėm ka qenė edhe reagimi i shoqėrisė Abissnet, e cila thekson se kjo ėshtė njė shpifje pasi siē thekson kompania Berisha nė akuzat e tij, nuk i ėshtė referuar kontratave tė lidhura nga kjo kompani por numrit total tė faturave tatimore mujore qė janė lėshuar prej institucioneve shtetėrore pėr ofrimin e shėrbimit.

Abissnet: Deklaratat e Berishės, tė pavėrteta, ja faktet

Shoqėria Abissnet ka reaguar ndaj akuzave tė Sali Berishės pėr pėrftim tė tenderave nė mėnyrė tė paligjshme me ndėrhyrjen e qeverisė, duke i cilėsuar kėto deklarata si tė pavėrteta.

Sipas shoqėrisė, akuzat e ish-kryeministrit nuk janė tė bazuara nė fakte reale, ndėrsa pėr kėtė ka listuar nė reagimin e saj zyrtar edhe shifrat e vėrteta tė kontratave me tė cilat kjo kompani ka pėr tė ofruar shėrbimin e internetit.

Kjo kompani thekson se ėshtė fituese brenda rregullave e tenderave tė furnizimit me shėrbimin e internetit.

Ja reagimi i plotė i kompanisė Abissnet:

Shoqėria ?Abissnet? sh.a kryen aktivitetin e saj nė fushėn e komunikimeve elektronike qė prej vitit 2000. Qė prej datės sė themelimit, ?Abissnet? sh.a ka qasur teknologjitė mė tė pėrparuara, duke ofruar nė kėtė mėnyrė shėrbim me standarde tė larta teknike dhe si rrjedhojė, ka qenė operatori mė i kėrkuar prej konsumatorėve familjarė dhe bizneseve.

Sot, nėpėrmjet njė mesazhi nė facebook, Z. Sali Berisha ka pėrcjellė nė publik njė lajm tė pavėrtetė nė lidhje me ofrimin e shėrbimit tė internetit prej shoqėrisė ?Abissnet?sh.a ndaj 176 institucioneve shtetėrore, siē citohet prej Z. Berisha, i cili nė kėtė deklaratė e cilėson kėtė shoqėri, si shoqėrinė e deputetit Koēo Kokėdhima.

Nė lidhje me  kėtė lajm, shpjegojmė se Koēo Kokėdhima ka qenė aksioner nė shoqėrinė ?Abissnet? sh.a deri mė datė 06.02.2014, datė nė tė cilėn ka tjetėrsuar aksionet e tij nėpėrmjet shitjes tek njė person tjetėr juridik. Nė vijim, shoqėria ?Abissnet? sh.a, si subjekt tregtar i sė drejtės shqiptare, nė respektim tė parimit tė lirisė sė veprimtarisė ekonomike, ka marrė pjesė, duke konkurruar nė mėnyrė tė ndershme dhe duke plotėsuar tė gjitha kriteret ligjorė, nė disa prej prokurimeve publike qė kanė organizuar institucionet shtetėrore pėr shėrbim interneti dhe telefonie. Shoqėria ?Abissnet sh.a? ėshtė shpallur fituese nga procedura tė rregullta prokurimi, prej 46 institucioneve shtetėrore, dhe jo prej 176 institucioneve qė citohen prej Z. Berisha, i cili nė pėrcaktimin e kėtij numri nuk i ėshtė referuar numrit tė kontratave qė ka nėnshkruar shoqėria ?Abissnet?sh.a, por numrit total tė faturave tatimore mujore qė janė lėshuar prej institucioneve shtetėrore pėr ofrimin e shėrbimit.

Vėmė nė dukje se pjesėmarrja e shoqėrisė nė tendera publikė dhe nėnshkrimi i kontratave ėshtė kryer pas datės 06.02.2014, duke mos cėnuar nė kėtė mėnyrė asnjė detyrim kushtetues apo ligjor. Nė tė gjitha rastet, Abissnet sh.a ėshtė shpallur fituese pėr prokurim me blerje tė vogla (nė tė cilat fondi limit ėshtė jo mė shume se 400,000 lekė), me pėrjashtim tė tenderit tė realizuar nga Agjencia Kombėtare e Shoqėrisė sė Informacionit, ku fondi limit ka qenė 5,059,800 lekė dhe shoqėria Abissnet sh.a ėshtė shpallur fituese nė vlerėn 1,890,000 lekė.

Nga 46 institucionet prej te cilave ėshtė shpallur fituese, shoqėria ?Abissnet?sh.a, me 27 prej tyre, ka patur marrdhėnie kontraktore edhe nė vitet e kaluara, kur nė krye tė qeverisė shqiptare ka qenė Z. Sali Berisha. Vlera totale e tė gjithė kontratave tė lidhura pas datės 6 shkurt 2014, me 46 institucionet ėshtė 3,630,192 lekė, prej tė cilės 2,934,000 lekė ėshtė vlera e kontratave tė lidhura pėr herė tė parė me 19 institucione shtetėrore, me procedura tė rregullta prokurimi.

Shoqėria Abissnet sh.a ka klikuar nė linkun  e publikuar prej Z. Berisha, dhe konstaton qė operatorė tė tjerė tė komunikimeve elektronike qė veprojnė nė Shqipėri janė shpallur fitues dhe kanė lidhur kontrata me institucione shtetėrore me vlera mbi 20-30 fishin e vlerės totale tė tė gjithė kontratave qė Abissnet ka nėnshkruar. Ndėrkohė qė, Abissnet sh.a, pas datės 6 shkurt 2014, ka lidhur me 19 institucione kontrata shėrbimi pėr herė tė parė, me njė vlerė totale 2,934,000 lekė, e cila ėshtė sa 0.75% tė tė ardhurave mesatare vjetore tė shoqėrisė tė katėr viteve tė fundit. Kjo pėrbėn njė shifėr tė papėrfillshme ne raport me volumin e biznesit tė shoqėrisė.

?Abissnet?sh.a thekson edhe njėherė, se pjesėmarrja e saj nė prokurimet publike ka qenė e ligjshme, transparente, e ndershme , nė pajtueshmėri me kėrkesat dhe parimet ligjore, pa shfrytėzuar pozitėn dhe pushtetin e asnjė pjesėmarrėsi tė politikės.

Berisha: Abissnet fiton kontrata  falė qeverisė
Sali Berisha, pėrmes njė postimi nė rrjetin social Facebook, ka akuzuar kompaninė Abissnet se ka fituar tendera tė shėrbimit tė internetit falė ndėrhyrjes sė qeverisė, dhe mė konkretisht tė kryeministrit Edi Rama dhe deputetit Koēo Kokėdhima.

Nė akuzėn e tij, ai ėshtė shprehur se ndėrhyrja ėshtė bėrė nga ana e qeverisė pėr kėtė kompani lidhur me 176 kontrata duke e cilėsuar kėtė si antikushtetuese dhe pėrftim tė deputetėve nė

Mė poshtė postimi i plotė i Sali Berishės nė Facebook:
Te dashur miq, dokumenta autentike te botuara ne mediat e shkruara dhe ato sociale (me poshte linku ku mund te gjeni te gjitha kontratat) faktojne se, ne dhunim flagrant te Kushtetutes dhe ligjeve te vendit, Rama dhe sivllau i tij Kokedhima, po mbushin bashkarisht xhepat me parate e shtetit me tendera qe, me urdher te Rames, i jepen sivllaut Koēo.

"Keto dokumenta faktojne se kompania e sivllaut Koēo, Abissnet, ka marre ekskluzivitetin, me urdher te Rames, per furnizimin me internet te mbi 176 institucioneve zyrtare qendrore dhe lokale. Kjo eshte nje shkelje flagrante e Kushtetutes se Shqiperise, e cila u ndalon kategorikisht deputeteve te perfitojne nga pasurite e shtetit apo pushtetit vendor dhe i denon ata me heqje mandati ne rast se nuk respektojne kete kerkese. Keshtu, Kushtetuta ne nenin 70 pika 3 percakton se: "Deputeti nuk mund te kryeje asnje veprimtari fitimprurese qe buron nga pasuria e shtetit apo pushtetit vendor dhe as te fitoj pasuri te ketyre". Kurse ne piken 4 ky nen i Kushtetutes percakton heqjen e mandatit te deputetit ne rast se shkelet pika 3 e tij, siē ju hoq Ilir Beqes, qe duke qene deputet fitonte se bashku me baxhanakun e Rames, Frankun, tenderat nga bashkia e Tiranes dhe Durresit.

Ky nen i Kushtetutes ka si qellim kryesor te mbroje pasurite publike nga pushtetaret dhe nga abuzimi i pushtetit me to. Por tani, neo-bllokmenet nuk pyesin per Kushtetuten. Per ta, ajo eshte nje leter pa vlere qe duhet ta zbatojne vetem te tjeret. sb"Multimedia: Shqiptarja.com
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 14/09/2014
Titulli i publikimit: Berisha sulmon Abissnet, reagon kompania : jane shpifje
Pėrshkrim i publikimit: Ish kryeministri i vendit Sali Berisha ka vijuar kritikat edhe shot ndaj qeverisė, por kėtė herė nė qendėr tė kritikave tė tij ka qenė kompania Abissnet e shpėrndarjes sė linjės sė internetit. Sipas Sali Berishės, kompania nė fjalė, me ndėrhyrjen e kryeministrit Rama dhe tė deputetit Koēo Kokėdhima kanė fituar tė drejtėn e furnizimit me linjė interneti pėr 176 kompani, ēka ėshtė sipas tij antikushtetuese.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :