Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 07 Shtator 2019

Shpenzimet faktike tė Bashkisė Fier, janar - qershor 2014 vs 2013

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania (ODA) ka hulumtuar mbi shpenzimet faktike tė realizuara nga Bashkia Fier nė 6-mujorin e parė tė viteve 2013 dhe 2014, bazuar nė tė dhėnat e raportuara nga Drejtoria e Operacioneve tė Thesarit nė Ministrinė e Financave, tė gjendura pranė portalit http://spending.data.al/. ODA ka zbardhur disa indikatorė, tė cilėt synojnė tė japin njė informacion sa mė tė plotė mbi kategoritė kryesore tė shpenzimeve publike tė kryera nga institucioni i Bashkisė Fier.

Grupimi i shpenzimeve sipas kategorive ėshtė bazuar nė klasifikimin e sugjeruar nga Fondi Monetar Nderkombetar pėr Statistikat e Financave Publike. Qėllimi ėshtė pėr tė rritur transparencėn e pėrdorimit tė fondeve publike. Metodologjia e pėrdorur nė klasifikimi i propozuar tė transaksioneve ėshtė nė pėrputhje edhe me ligjin nr. 9936, dt. 26.6.2008, “Pėr menaxhimin e sistemit buxhetor nė Republikėn e Shqipėrisė”, neni 11, “Klasifikimet buxhetore”, nė tė cilin parashikohet klasifikimi ekonomik i transaksioneve sipas natyrės sė tyre dhe me Standardet Ndėrkombėtare tė Kontabilitetit (IPSAS 1, pikat 46, 112, 116).

Gjatė kėtij studimi, termi “shpenzim faktik” i referohet pėrcaktimit tė pėrdorur nė Standardin Ndėrkombėtar tė Kontabilitetit Publik 24 (IFAC, 2013, fq 801) pėr “shumat aktuale – actual amount”, tė cilat pėrshkruhen si shuma qė rezultojnė nga ekzekutimi i buxhetit. Ky tregues shpreh vlerėn totale tė transaksioneve tė realizuara nga Bashkia Fier pėr 6 mujorin e parė tė vitit 2014 dhe vitit 2013, bazuar nė raportimin e Drejtorisė sė Operacioneve tė Thesarit. Pėr vitin 2014, ai shėnon vlerėn e rreth 330.77 milionė lekėve tė shpenzuara nė 6-mujorin e parė tė vitit, kundrejt 304.98 milionė lekė nė 6-mujorin e parė tė 2013-s, apo 8.5% mė shumė.

Ky indikator paraqet numrin total tė transaksioneve tė kryera nga Bashkia Fier nė 6-mujorin e parė tė vitit 2014 dhe 6 mujorin e parė tė vitit 2013. Tabela nė vijim pasqyron totalin e shpenzimeve faktike dhe numrin e transaksioneve tė ekzekutuara nė Thesar nga Bashkia Fier pėr 6-mujorin e parė tė vitit 2014 kundrejt 6-mujorit tė parė tė vitit 2013 dhe ndryshimet pėrkatėse nė pėrqindje. Tabela jep gjithashtu informacion mbi vlerėn mesatare tė ēdo transaksioni pėr periudhėn e marrė nė shqyrtim, ku vihet re se nė raport me numrin e transaksioneve tė realizuara, vlera e shpenzimeve faktike nė 6-mujorin e parė tė vitit 2014 ėshtė mė e ulėt se ajo e vitit 2013.

Bashkia Fier, Shpenzime Faktike gjashtėmujori i parė 2014 vs 2013
Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Bazuar nė manualin e Statistikave tė Financave tė Qeverive nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe nė mbėshtetje tė Sistemit te llogarive kombetare 2008 (SNA, 2008), Standardeve Ndėrkombėtare tė Kontabilitetit Publik dhe ligjit nr. 9936, dt. 26.6.2008, “Pėr menaxhimin e sistemit buxhetor nė Republikėn e Shqipėrisė”, ODA ka realizuar klasifikimin e shpenzimeve faktike nė 6 grupe kryesore sipas natyrės ekonomike tė transaksioneve: mbėshtetje sociale, shpenzime personeli, shpenzime operative, investime, shpenzime pėr vendime gjyqėsore dhe tė tjera.

Bashkia Fier Shpenzimeve Faktike sipas Klasifikimit gjashtėmujori i parė 2014 dhe 2013Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODAKonkretisht, pėr grupin “Mbėshtetje sociale”, i cili pėrfshin shpenzime pėr zėra si: paaftėsia, invaliditeti, ndihma ekonomike, invalidė pune, etj janė paguar nga Thesari  pėr 6-mujorin e parė tė vitit 2014 rreth 223.39 milionė lekė. Kjo ėshtė kategoria mė e rėndėsishme nė gjithė pagesat e ekzekutuara gjatė kėsaj periudhe nga Bashkia Fier, duke zėnė 67% tė totalit tė shpenzimeve faktike.

Grupi i dytė mė i rėndėsishėm ėshtė “Shpenzime personeli”, i cili i pėrket shpenzimeve tė kryera pėr punonjėsit e Bashkisė Fier pėr paga, dieta apo shpėrblime. Nė 6-mujorin e parė tė vitit 2014 ato kanė qenė 57.43 milionė lekė apo 17.36% e totalit tė shpenzimeve faktike tė periudhės sė marrė nė shqyrtim. Pėr kategorinė “Investime” apo shpenzime kapitale, shuma e paguar nga Bashkia Fier nė Janar-Qershor, 2014 ka qenė 37.83 milionė lekė, ku njė pjesė tė madhe, me rreth 10 milionė lekė zė “Rritja e kapitalit nė F. K. Apollonia”.

Kategori tė tjera, me peshė relativisht mė tė vogėl renditen: “Shpenzimet operative”, ku pėrfshihen pagesat pėr mallra dhe shėrbime si telefon, internet, postė, kancelari, ujė, transport, etj me vlerė 8.47 milionė lekė; “Shpenzimet pėr vendime gjyqėsore”, e cila iu referohet ekzekutimit tė vendimeve gjyqėsore tė fituara nga ish-punonjės tė Bashkisė Fier pėr  745.7 mijė lekė; dhe grupi “Tė tjera”, ku janė renditur zėra tė cilėt nuk iu pėrkasin natyrės ekonomike tė grupeve tė mėsipėrm si: furnizime dhe shėrbime me ushqim pėr mensat, tarifa regjistrimi nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, mbėshtetje e nxėnėsve tė dalluar, etj pėr 2.878 milionė lekė.

Grafiku nė vijim paraqet klasifikimin e shpenzimeve faktike sipas natyrės sė tyre ekonomike pėr 6-mujorin e parė tė vitit 2014 pėr Bashkinė Fier.


Kliko me te djathtė/majtė (right/left click) per te kaluar nje nivel me larte ne kategori

Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

I njėjti sistem klasifikimi u zbatua edhe pėr shpenzimet faktike tė kryera nga Bashkia Fier pėr 6-mujorin e parė tė vitit 2013. Pėr kėtė periudhė, "Mbėshtetja sociale" ka qenė 220.5 milionė lekė, "Shpenzime personeli" 44.1 milionė lekė, "Investime" 30.68 milionė lekė, "Shpenzimet operative" 6.1 milionė lekė, "Shpenzimet pėr vendimet gjyqėsore" 2.08 milionė lekė dhe "Tė tjera" 1.4 milionė lekė.


Kliko me te djathtė/majtė (right/left click) per te kaluar nje nivel me larte ne kategori

Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Ky indikator mundėson analizėn krahasimore midis grupeve tė shpenzimeve faktike tė klasifikuara sipas natyrės ekonomike midis 6-mujorit tė parė tė vitit 2014 kundrejt 6-mujorit tė parė tė vitit 2013.

Grupi qė ka pėsuar ndryshimin nė vlerė mė tė lartė ėshtė "Shpenzime personeli" me 13.28 milionė lekė apo 30% mė shumė nė 6-mujorin e parė 2014 kundrejt 6-mujorit tė parė 2013. Pas tij renditen "Investimet" me rritje 7.1 milionė lekė apo 23.3%, "Mbėshtetja sociale" me 2.86 milionė lekė apo 1.3% dhe "Shpenzimet operative" me 2.3 milionė lekė apo 38.22% mė shumė. Ndėrkohė, "Shpenzime pėr vendimet gjyqėsore" ėshtė grupi i vetėm qė ka pėsuar rėnie nė pagesat e ekzekutuara nė 6-mujorin e parė tė 2014-s kundrejt 6-mujorit tė parė tė vitit 2013, nė masėn 1.33 milionė lekė apo 64%.

Grafiku nė vijim paraqet ndryshimet nė vlerė midis grupeve tė shpenzimeve faktike sipas klasifikimit ekonomik pėr 6-mujorin e parė 2014 dhe 6-mujorin e parė 2013.Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndryshimi nė vlerė i shpenzimeve tė kategorizuara "Mbėshtetje sociale" - gjashtėmujori i parė 2014 vs gjashtėmujori i parė 2013
Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndryshimi nė vlerė i shpenzimeve tė kategorizuara "Shpenzime personeli" - gjashtėmujori i parė 2014 vs gjashtėmujori i parė 2013


Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndryshimi nė vlerė i shpenzimeve tė kategorizuara "Investime" - gjashtėmujori i parė 2014 vs gjashtėmujori i parė 2013


Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndryshimi nė vlerė i shpenzimeve tė kategorizuara "Shpenzime operative" - gjashtėmujori i parė 2014 vs gjashtėmujori i parė 2013Burimi: Ministria e Financave dhe
http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Shpenzime faktike tė kryera nė ēdo muaj

Vlera e shpenzimeve faktike tė kryera nė ēdo muaj gjatė periudhės Janar-Qershor 2014 dhe 2013Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Ndryshimi ne  % i vleres se shpenzimeve faktike tė kryera nė ēdo muaj gjatė periudhės Janar-Qershor ndėrmjet vitit  2014 dhe 2013 jepet si me poshte.Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Burimi: Ministria e Financave dhe http://spending.data.al/
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Tė dhėna mbi ēdo transaksion sipas vlerės pėrshkrimit dhe pėrfituesit mund tė gjendjen nė aplikacionin Transaksione Thesari duke klikuar si Institucion Buxhetor Bashkia Fier. Kjo analizė kategorizuese u realizua nga tre ekspert tė ekipit Open Data Albania: Blerta Zilja; Aida Gjika dhe Aranita Brahaj. Vizualizimi nga Open Spending Albania.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA