Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Berisha: 176 institucione detyrohen nga Rama tė marrin internet nga Koēo

4 vite mė parė
share()?>
Ish-kryeministri, Sali Berisha, akuzoi sot deputetin Koēo Kokėdhima se po abuzon me postin e tij, duke pėrfituar nė shkelje tė Kushtetutės fonde publike nga institucionet shtetėrore. Nė faqen e tij zyrtare nė fb, Berisha denoncoi atė qė ai e quajti aferė korruptive tė deputetit. Sipas tij, nėn urdhrin e Ramės dhjetėra institucione detyrohen qė tė blejnė shėrbimet e internetit tek kompania e Koēo Kokėdhimės. Bėhet fjalė pėr shuma prej dhjetėra milionash qė sipas tij shkojnė nė xhepat e Kokėdhimės.

“Te dashur miq, dokumenta autentike te botuara ne mediat e shkruara dhe ato sociale (me poshte linku ku mund te gjeni te gjitha kontratat) faktojne se, ne dhunim flagrant te Kushtetutes dhe ligjeve te vendit, Rama dhe sivllau i tij Kokedhima, po mbushin bashkarisht xhepat me parate e shtetit me tendera qe, me urdher te Rames, i jepen sivllaut Koēo.Keto dokumenta faktojne se kompania e sivllaut Koēo, Abissnet, ka marre ekskluzivitetin, me urdher te Rames, per furnizimin me internet te mbi 176 institucioneve zyrtare qendrore dhe lokale”.

Berisha jep edhe sqarimin kushtetues, ku referuar pikės 3 tė nenit 70 tė saj kjo shkelje flagrante ēon deri nė heqjen e mandatit tė deputetit.

“Kjo eshte nje shkelje flagrante e Kushtetutes se Shqiperise, e cila u ndalon kategorikisht deputeteve te perfitojne nga pasurite e shtetit apo pushtetit vendor dhe i denon ata me heqje mandati ne rast se nuk respektojne kete kerkese. Kushtetuta ne nenin 70 pika 3 percakton se: “Deputeti nuk mund te kryeje asnje veprimtari fitimprurese qe buron nga pasuria e shtetit apo pushtetit vendor dhe as te fitoj pasuri te ketyre”. Kurse ne piken 4 ky nen i Kushtetutes percakton heqjen e mandatit te deputetit ne rast se shkelet pika 3 e tij, siē ju hoq Ilir Beqes, qe duke qene deputet fitonte se bashku me baxhanakun e Rames, Frankun, tenderat nga bashkia e Tiranes dhe Durresit. Ky nen i Kushtetutes ka si qellim kryesor te mbroje pasurite publike nga pushtetaret dhe nga abuzimi i pushtetit me to. Por tani, neo-bllokmenet nuk pyesin per Kushtetuten. Per ta, ajo eshte nje leter pa vlere qe duhet ta zbatojne vetem te tjeret. sb

Linku i kontratave te Abissnet (kompania e Koēos) me institucionet shteterore dhe vlerat e tyre ėshtė publikuar nga Open Data Albania:

http://www.spending.data.al/sq/treasury/list/faqe/1/year/2014/perf_id/ABISSNET

Multimedia: Ora News
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 27/08/2014
Titulli i publikimit: Berisha: 176 institucione detyrohen nga Rama tė marrin internet nga Koēo
Pėrshkrim i publikimit: Ish-kryeministri, Sali Berisha, akuzoi sot deputetin Koēo Kokėdhima se po abuzon me postin e tij, duke pėrfituar nė shkelje tė Kushtetutės fonde publike nga institucionet shtetėrore. Nė faqen e tij zyrtare nė fb, Berisha denoncoi atė qė ai e quajti aferė korruptive tė deputetit. Sipas tij, nėn urdhrin e Ramės dhjetėra institucione detyrohen qė tė blejnė shėrbimet e internetit tek kompania e Koēo Kokėdhimės. Bėhet fjalė pėr shuma prej dhjetėra milionash qė sipas tij shkojnė nė xhepat e Kokėdhimės.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :