Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Kontratat e 'Abissnet-it' rrezikojnė mandatin e Kokėdhimės

6 vite mė parė
share()?>
Disa institucione tė rėndėsishme, qė financohen nga buxheti i shtetit, kanė blerė shėrbime nga kompania Abissnet e Koēo Kokėdhimės, gjatė kohės qė ai ishte ende edhe pronar, edhe deputet. Disa  gjykata, bashki, universitete, institucione mjekėsore dhe agjenci shtetėrore dhe institucione tė tjera kanė blerė shėrbimet e kėsaj kompanie, ndėrkohė qė ligji ua ndalon deputetėve tė pėrfitojnė nga pasuritė e shtetit apo tė pushtetit vendor dhe nė rast tė kundėrt, parashikon heqjen e mandatit, siē pėrcaktohet nė pikėn 3 dhe 4 tė nenit 70.

Shoqėria Abissnet reagoi duke thėnė se kėto tendera i ka fituar pėr shkak se ka teknologjitė mė tė pėrparuar dhe ofron shėrbim me standarde tė larta teknike.

Abissnet pranon se ka shitur shėrbime tek 46 institucione buxhetore.

Abissnet njofton se Koēo Kokėdhima ka qenė aksioner deri mė datė 6 shkurt tė vitit 2014 dhe mė pas aksionet e tij ia ka shitur njė tjetėr personi juridik.

Por, nė pagesat e thesarit shihet se, nė njė rast, nė kontratėn me Bashkinė e Elbasanit pėr internet dhe telefon, kontrata ėshtė lidhur nė dhjetor tė vitit 2013.

Abissnet kėmbėngul se pjesėmarrja e shoqėrisė nė tendera publikė dhe nėnshkrimi i kontratave ėshtė kryer pas datės 6 shkurt, duke mos cenuar asnjė detyrim kushtetues. Por nuk kuptohet se si Abissnet, nė rastin e Elbasanit, e ka marrė pagesėn mė 28 janar tė vitit 2014.

Njė tjetėr rast ėshtė ai i kontratės me Doganėn e Pogradecit, pagesa ėshtė kryer mė 23 janar tė vitit 2014, pėrpara datės 6 shkurt, kur sipas shoqėrisė Abissnet, Kokėdhima shiti aksionet.

Nė listėn e pagesave nga dega e thesarit shihet se Abissnet ka kontrata me disa dogana (Tiranė, Korēė, Pogradec) me Avokatin e Popullit, Agjencinė Kombėtare tė Shoqėrisė sė Informacionit, Fakultetin e Mjekėsisė, Teatrin Kombėtar tė Komedisė, Qendrėn e Studimeve Albanologike, bashkitė e Durrėsit, Fierit, Lushnjės, Laēit dhe Patosit, qarkun e Shkodrės dhe disa gjykata, si Gjykatėn Kushtetuese, Gjykatėn e Apelit nė Korēė, Gjykatėn e Tiranės, Kontrollin e Lartė tė Shtetit dhe disa komuna e qendra tė moshuarish apo institucione tė tjera (tė plota mund t’i gjeni nė linkun 

http://www.spending.data.al/sq/treasury/list/faqe/1/year/2014/perf_id/AB… )

Precedenti i heqjes se madantit nė kėtė rast ėshtė ai i Ilir Beqjes.

Me kėrkesė tė Partisė Demokratike, Gjykata Kushtetuese i kėrkoi Kuvendit qė t’ia hiqte mandatin deputetit tė Shkodrės, pasi ai kishte pėrfituar tendera publikė me kompaninė e tij nga Bashkia e Durrėsit, pasi kishte marrė mandatin e deputetit mė 1 gusht tė vitit 2009.

Berisha paralajmėron se e njėjta rrugė mund tė ndiqet pėr Kokėdhimėn.

Duhet parė se ēfarė do tė vendosė Gjykata Kushtetuese nė kėtė rast dhe nėse mazhoranca do tė votojė pėr t’ia hequr mandatin Kokėdhimės, nėse Kushtetuesja do ta kėrkojė.

Nė rastin e Ilir Beqjes, ajo ishte shprehur kundėr, ndonėse pa marrė pjesė nė votim.

Multimedia: Gazeta Tema
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 27/08/2014
Titulli i publikimit: Kontratat e “Abissnet-it” rrezikojnė mandatin e Kokėdhimės
Pėrshkrim i publikimit: Disa institucione tė rėndėsishme, qė financohen nga buxheti i shtetit, kanė blerė shėrbime nga kompania Abissnet e Koēo Kokėdhimės, gjatė kohės qė ai ishte ende edhe pronar, edhe deputet.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :