Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ngjarja sipas tė dhėnave tė Kėshillit tė Ministrave, njė Dokument i Integruar pėr rindėrtimin e Gėrdecit.

9 vite mė parė
share()?>

Ngjarja e ndodhur nė fshatin Gėrdec, tė Bashkisė sė Vorės, nė 15 mars 2008, ėshtė konsideruar nga Qeveria Shqiptare Aksident Teknologjik nė fabrikėn e cmontimit tė municioneve. Ky klasifikim u bazua nė nenin 170 dhe 174 tė Kushtetutės. Pėr parandalimin ose mėnjanimin e pasojave tė njė fatkeqėsie natyrore ose aksidentesh teknologjike, Kėshilli i Ministrave mund tė vendosė, pėr njė periudhė jo mė tė gjatė se tridhjetė ditė, gjendjen e fatkeqėsisė natyrore nė njė njė pjesė ose gjithė territorin e vendit. Kjo ngjarje pėrbėn njė rast tė vecantė nė fushėn e mbrojtjes civile nga aksidentet e kėtij lloji.

Ngjarja
Data:      15. 03. 2008
Ora:        12:10
Vendngjarja:    Fabrika e Municioneve nė fshatin Gėrdec tė Bashkisė sė Vorės.

Shpėrthimi i parė, i orės 12:10, u regjistrua nga rrjeti sizmiologjik me magnitudė ML = 2.9 tė shkallės Rihter. Shpėrthimi i dytė, i orės 12:29, u regjistrua nga rrjeti sizmiologjik me magnitudė ML = 2.5 tė shkallės Rihter. Shėprthime mė tė lehta kanė vijuar deri pesėmbėdhjetė orė pas shpėrthimit tė parė.

Zona e prekur:    Gėrdec, Marqinet, Gjokaj dhe Qyteti i Vorės.

Viktima nė njerėz, pėrllogaritur pak orė pas shpėrthimit:

  • Numri total i viktimave:    26 persona (muaji mars)
  • Numri i tė plagosurve: 400 persona
  • Tė trajtuar nė spital: 300 persona. 170 tė plagosur nė Spitalin Ushtarak Tiranė, 63 tė plagosur nė QSUT, 44 tė plagosur nė spitalin e Durrėsit, 3 tė plagosur nė spitalin e Krujės.
  • Tė dėrguar pėr mjekim jashtė vendit gjithsej 24 nė Itali, Zvicėr, Greqi dhe Turqi.
  • Persona tė evakuar: 4 000
  • Persona tė prekur: 10 000
Buxheti i Shtetit pėr Gėrdecin:

Sipas Open Data Albania, nė Buxhetin e Shtetit (faktik) rezultojnė tė shpenzuara pėr vitin 2008, nėn zėrin “Dėmshpėrblim pėr Gėrdecin”, 2390 milionė (2,39 miliardė) lekė dhe nė vitin 2009, 85 milionė lekė. Ndėrkohė, tė ardhurat nga donacionet nė llogarinė e hapur nga Qeveria, nė vitin 2008 ishin 489 milionė lekė. 


Burimi: Ministria e Financave
Pėrpunimi dhe komentet: Open Data Albania


Bazuar nė Dokumentin e Integruar pėr Gėrdecin, mbėshtetja financiare nga Buxheti i Shtetit ėshtė bėrė fillimisht pėr zėrat mė poshtė:

1.    Dhėnie ndihmė financiare familjeve tė viktimave tė shkaktuara nga tragjedia e datės 15. 03. 2008. Vlera totale 52.000.000 lekė pėr familjet e 26 viktimave. Shpenzimi ėshtė pėrballuar nga Fondi Rezervė me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave, tė datave 18 dhe 25 mars dhe 4 prill 2008. Kjo ndihmė u akordua pėr tė mbuluar shpenzimet e varrimit dhe tė ceremonisė mortore pėr viktimat e tragjedisė.

2.    Dhėnie ndihme tė menjėhershme financiare familjeve, shtėpitė e tė cilave janė tė pabanueshme, 50 000 lekė pėr person, por jo mė shumė se 200.000 lekė pėr familje, me efekt total 113.000.000 lekė. Vendime tė Kėshillit tė Ministrave tė datave 20 dhe 27 mars. Shpenzimet pėrballohen nga Fondi Rezervė i Kėshillit tė Ministrave.

3.    Dhėnie ndihmė e menjėhershme financiare punėtorėve tė fabrikės sė cmontimit tė municioneve nė Gėrdec, tė cilėt kanė ndėrprerė punėn. Kėta punėtorė nuk kanė pėrfituar ndihmė nga vendime tė tjera tė Qeverisė. Ndihma e alokuar 50.000 lekė pėr secilin punėtor, efekti total 7.200.000 lekė.

4.    Shtesė Fondi prej 20.000.000 pėr shtėpitė e pushimit, Durrės pėr mbulimin e shpenzimeve pėr akomodimin e familjeve tė mbetura tė pastreha.

5.    Ndihmė pėr pagesė qeraje pėr familjet shtėpitė e tė cilave janė shkatėrruar tėrėsisht. Ndarja bėhet me kategori.

  • Kategoria e parė: pagesė qeraje pėr njė periudhė njėvjecare pėr familjet shtėpitė e tė cilave u shkatėrruan plotėsisht nga aksidenti teknologjik dhe ndodhen brenda perimetrit me rreze 300 m nga vatra e shpėrthimit e shpallur si “zonė sigurie”. Numri i familjeve 15. Rimbursimi edhe pėr pamundėsi ushtrim aktiviteti prodhues nė terrenet e tyre.

  • Kategoria e dytė: parashikon dhėnien e njė ndihme financiare prej 25 mijė lekė nė muaj pėr pagesėn e qerasė sė banesės pėr njė periudhė 6 mujore familjeve, shtėpitė e tė cilave janė shkatėrruar tėrėsisht nga shpėrthimi dhe ndodhen jashtė perimetrit me rreze 300 m nga vatra e shpėrthimit. Numri total i familjeve pėr dy kategoritė ėshtė 354, me cilėsinė e kryefamiljarit. Efekti total financiar ėshtė 54.527.200 lekė, i pėrballuar po nga Fondi Rezervė i Kėshillit tė Ministrave.

6.    Dėmshpėrblim pėr shtėpitė e dėmtuara tė zonės sė Gėrdecit, bazuar nė VKM Nr. 336, datė 24.3.2008 dhe Nr. 817, datė 11.6.2008 pėr ēdėmtimin pasuror, 2.507.900 .412 lekė

Pėr rehabilitim tė zonės, nėpėrmjet investimeve publike: ujėsjellės, rrugė, shkolla dhe rrjet elektrik janė bėrė investime sipas zėrave tė ministrive tė linjės mbėshtetur nga Buxheti i Shtetit 2008 dhe 2009. Gjithashtu, janė bėrė shpenzime jo nga Fondi Rezervė pėr vlerėsim tė situatės mjedisore dhe vlerėsim tė parametrave tė sigurisė.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, Aranita Brahaj