Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Transaksione financiare tė dyshuara si Pastrimi i Parash 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat pėr vitin 2013, lidhur me raste tė raportimit dhe kontrollit tė transaksioneve nė cilėsinė e tė dyshuara pėr burim jo tė pastėr financiar. Gjatė kėtij viti  34% e rasteve tė dyshimta pėr pastrim paraje kanė tė bėjnė me transfertat jashte vendit. Janė 189 transferta jashte vendit tė dyshuara pėr aktivitet tė pastrimit tė parasė.

"Derdhje me para nė dorė me shuma tė konsiderueshme" me 96 raste tė dyshuara ėshtė njė tjetėr kategori tipologjie, "Veprime jashtė profilit tė klientit" 60 raste, "Pėrdorimi i llogarisė individuale pėr qėllime biznesi" 44 raste, "Blerje pasurish tė paluajtshme me burim tė panjohur tė fondeve"29 raste etj. Ajo qė vihet re nė vitin 2013 ėshtė shfaqja e tipologjise "Veprime tė kryera nga persona tė dyshuar tė pėrfshirė nė vepra kriminale". 


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA

Nė harkun kohor 2010-2013 totali i rasteve tė raportuara pėr aktivitet tė dyshimtė ėshtė rritur nga 211 nė 558 tė tilla, pra ka pasur njė rritje me 2.64 herė. Nė vitin 2013 ndryshe nga vitet e mėparshme 2010 - 2012 nuk ėshtė raportuar asnje transaksion i tipologjisė "Pėrfshirja e personave tė ekspozuar politikisht nė transaksione" apo pėr transaksione tė parashikuara si "Blerje pasurish tė luajtshme me burim tė panjohur tė fondeve".

Tipologjitė e Rasteve te Aktivitetit te Dyshimte ne vitet 2010-2013Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA


Raportimi i transaksioneve tė dyshimta bėhet nga subjekte qė kanė detyrim tė evidentojnė transaksionet qė duhen inspektuar. Subjektet raportuese tė aktivitetit tė dyshimtė tė pastrimit tė parasė janė: Institucionet Bankare; Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave; Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve; Zyrat Noteriale; Shoqėri tė Transfertave; Zyra Qendrore e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme; Zyrat e Kėmbimit Valutor; Shoqėri tė Qiradhėnies Financiare (Leasing) etj. Viti me raste mė tė shumta tė aktiviteteve financiare tė dyshimta ėshtė viti 2007 ku shėnohen 748 raste.


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 nga 558 raste tė dyshuara pėr pastrim paraje 248 janė vlerėsuar se kanė patur nė pėrbėrje elementė qė pėrbėjnė vepėr penale. Kėto raste janė referuar pranė strukturave tė hetimit penal si Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit. Ndėrsa 35 raste janė referuar drejtpėrdrejt nė zyrėn e krimit ekonomik nė prokurori.

Rastet e dyshimta te dėrguara ne DPPSH dhe ne Prokurori 2009-2013


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA

Peshėn kryesore tė raportimeve tė kryera si raste tė aktivitetit tė dyshimtė e zėnė bankat e nivelit tė dytė. Nė vitet e fundit vihet re njė rritje e rasteve tė raportuara nga subjektet qė kanė detyrim raportimi me ligj. Nėse nė vitin 2008 ishin 142 raste tė raportuara nga Bankat dhe 5 raste nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave,nė vitin 2013 Bankat kanė raportuar 420 raste dhe Doganat 36 raste. Pra, ka njė rritje me 3.67 herė mė shumė raste tė raportuara nė harkun kohor tė 6 viteve.


Raportimi mbi transaksione tė dyshuara si pastrim parash sipas subjektit raportues 2008-2013


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODABurimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA


Nė tre vitet e fundit numri i masave administrative tė marra kundrejt subjekteve raportuese ka ardhur duke u ulur. Nė vitin 2011 janė marrė 26 masa administrative, nė vitin 2012 janė marrė 22 masa. Nė vitin 2013 janė marrė 13 masa administrative bazuar nė shkeljet e mosdeklarimit tė konstatuara nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė. Nga kėto masa 6 i drejtohen zyrave tė kėmbimit valutor, 5 noterėve dhe 2 bankave tė nivelit tė dytė. Vlera nė total e gjobave pėr kėto subjekte shėnon vlerėn e pesėmbėdhjetė milion e nėntėqind mijė lekėve.


Masat administrative pėr transaksione tė parregullta - pastrim Parash sipas subjekteve 2013


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci