Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ndėrmarrje ekonomike sipas madhėsisė dhe sektorėve Kosovė 2009-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Kosovė sipas madhėsisė dhe aktivitetit ekonomik qė ushtrojnė. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Regjistri Statistikor pėr Bizneset nė Kosovė.

Sipas madhėsisė ndėrmarrjet nė Kosovė klasifikohen nė mikrondėrmarrje kur kanė 1 deri 9 tė punėsuar, ndėrmarrje tė vogla me 10 deri 49 tė punėsuar, ndėrmarrje tė mesme 50 deri 249 tė punėsuar) dhe ndėrmarrje tė mėdha me mbi 250 tė punėsuar.

Ndėrmarrje aktive ne Republikėn e Kosovės sipas madhėsisė 2010-2013Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėrmarrje aktive ne Republikėn e Kosovės sipas madhėsisė 2010-2013Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 sipas Regjistrit Statistikor pėr Bizneset rezultojnė 9 358 mikrondėrmarrje, 55 ndėrmarrje tė vogla, 7 tė mesme dhe 1 ndėrmarrje e madhe. Gjatė kėtij viti 99.3% e ndėrmarrjeve kanė njė deri nėntė tė punėsuar. Numri i mikrondėrmarrjeve nė harkun kohor 2010-2012 ka ardhur duke u rritur, pėr tė pėsuar njė rėnie nė vitin 2013 kur regjistrohen 137 mikrondėrmarrje mė pak se nė vitin 2012.


Ndėrmarrje aktive ne Republikėn e Kosovės sipas sektorėve 2009-2013
Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėrmarrje aktive ne Republikėn e Kosovės sipas sektorėve 2009-2013
Burimi: Agjencia e Statistikave te Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Nga numri total i ndėrmarrjeve nė vitin 2013 aktiviteti ekonomik mė i preferuar nga investitorėt duket tė jetė “Tregtia me shumicė e pakicė, riparimi i mjeteve motorike, mallrat personale dhe tė amviserisė” me pėrkatėsisht 2,849 ndėrmarrje aktive nga 9,421 gjithsej.

Sektorė tė tjerė tė pėrhapur nė Republikėn e Kosovės janė: “Pasuritė e patundshme, dhėnia me qira dhe aktivitetet e biznesit” me 1,056 ndėrmarrje, “Industria pėrpunuese” me 942 ndėrmarrje, “Ndėrtimtaria” me 932 ndėrmarrje, “Hotelet dhe restorantet” me 909 ndėrmarrje etj. Ekonomitė shtėpiake private me persona tė punėsuar rezulton sektori mė pak i preferuar nė Kosovė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci