Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Ndėrmarrjet nė pronėsi tė biznesmenėve mė shtetėsi tė huaj 2010-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me ndėrmarrjet ekonomike qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė sipas origjinės gjeografike tė pronėsisė sė tyre. Ky hulumtim bazohet nė tė dhėnat e Regjistrit Kombėtar tė Ndėrmarrjeve. Ndėrmarrja si term ekonomik pėrfshin ēdo subjekt qė ushtron njė veprimtari ekonomike, qofshin kėto subjekte me pronėsi shqiptare apo tė huaj.

Nė vitin 2013 funksionojnė nė vend 106 429 ndėrmarrje aktive me pronėsi shqiptare, 3 046 me pronėsi tė huaj dhe 1 608 me pronėsi tė pėrbashkėt. Nė njė raport nė pėrqindje vetėm 3% e ndėrmarrjeve qė funksionojnė nė vend janė nėn pronėsi e rrjedhimisht shėnojnė edhe kapital tė huaj.Burimi: Regjistri Kombėtar i Ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėrmarrjet  nė pronėsi tė biznesmenėve mė shtetėsi tė huaj  2010 - 2013


Burimi: Regjistri Kombėtar i Ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA


Nė vitin 2013 shėnohen 1 903 ndėrmarrje aktive me pronarė shtetas italiane, 616 me pronarė shtetas grek, 336 pronar shtetas turk dhe 230 ndėrmarrje me pronarė shtetas tė Republikės sė Kosovės. Ndėrmarrje me pronėsi nga kontinente tė tjera nė kėtė vit regjistrohen 142 me pronėsi shtetas amerikan dhe 75 ndėrmarrje e pronarė shtetas kinez.


Burimi: Regjistri Kombėtar i Ndėrmarrjeve
Komentet dhe analiza: ODA

Regjistri Kombėtar i Ndėrmarrjeve nė mėnyrėn sesi mban tė dhėna mbi subjektet e aktivitetit ekonomik karakterizohet nga njė defekt qė pėrkon me mosreflektimin e vlerės sė kapitalit si element tepėr i rėndėsihėm nė kontekstin e aktivitetit ekonomik. Kėshtu megjithėse kemi tė dhėna nė numėr pėr ndėrmarrje sipas viteve nuk kemi vlerėsim tė peshės qė kėto subjekte kanė sipas kapitalit apo xhiros vjetore qė reflektojnė.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci