Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Tregues statistikor pėr Organizata Jofitimprurėse 2005-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton lidhur me Organizatat Jofitimprurėse dhe Ndėrkombėtare qė funksionojnė nė Republikėn e Shqipėrisė 2005-2013. Organizata Jofitimprurėse OJF, sipas Ligjit Nr.8788, Datė 7.5.2001 ėshtė njė person juridik shoqatė, fondacion apo qendėr, qė nuk ka pėr qėllim sigurimin e fitimit dhe vepron si e pavarur nga shteti apo ndikimet politike tė partive dhe angazhohet kryesisht nė aktivitete qė kontribuojnė nė tė mirėn publike. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Regjistri Kombėtar i Ndėrmarrjeve, pjesa ku pėrpunohen tė dhėna pėr subjekte tė regjistruara dhe qė deklarojnė veprime sipas numrit fiskal NIPT.

Organizatat jofitimprurėse fitojnė personalitetin juridik pasi tė jenė themeluar dhe regjistruar nė gjykatė, nė pėrputhje me kushtet dhe procedurat e parashikuara me ligj. Gjykata e Rrethit Tiranė ka detyrim ligjor tė mbajė njė Regjistėr Kombėtar pėr kėtė kategori subjektesh. Deri sot ky institucion nuk ka aplikuar database apo statistikė me tregues publik pėr organizata tė themeluara dhe regjistruara. Nė kėtė artikull tė ODA janė tregues vetėm pėr atė pjesė tė organizatave qė pas themelimit kanė ushtruar edhe aktivitet me detyrim pėr deklarime tatimore. Konkretisht organizata me NIPT aktiv. Numri mund tė jetė mė i lartė me tė tjera organizata qė veprojnė si bashkime vullnetare, kanė akt themelimi tė regjistruar nė gjykatė, por nuk kanė bėrė deklarim pranė Autoriteteve Tatimore.

Nė vitin 2013, 8% e totalit tė subjekteve qė operojnė nė Republikėn e Shqipėrisė janė organizata jofitimprurėse lokale dhe ndėrkombėtare. Numri i kėtyre organizatave ka ardhur duke u rritur qė prej vitit 2005, nga shtatėqind e nėntėdhjetė e katėr ojf aktive nė kėtė vit, nė dy mijė e njėqind e dhjetė nė vitin 2013. Nė kėto nėntė vite numri i organizatave jofitimprurėse aktive ėshtė rritur me 266%. Megjithėse pėrbėjnė 8% tė totalit tė NIPT-eve tė regjistruara, pėr kėto subjekte tė krijuara me bazė ligjore tė veēantė, autoritetet tatimore nuk kanė akte nėnligjore dhe praktika pune qė rregullojnė nė mėnyrė specifike aktivitetin e tyre pėr deklarime fiskale mė tė qarta dhe korrekte.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Mesatarja vjetore e organizatave tė reja qė regjistrohen ėshtė njėqind e shtatėdhjetė e dy. Nė harkun kohor 2006-2013 viti me numrin mė tė lartė tė organizatave tė themeluara ėshtė 2013-ta me pėrkatėsisht 254 organizata tė reja jofitimprurėse. Megjithėse vitet 2006-2007 kanė pasur njė numėr ndjeshėm mė tė ulėt tė krijimit tė ojf-ve, ky numėr nuk ka rėnė asnjėherė nėn njėqind organizata  tė krijuara ēdo vit. Interesant ėshtė edhe vlera mė e spikatur e organizatave qė themelohen nė vite elektorale si 2009; 2011 dhe 2013-ta.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Lidershipi femėror nė drejtimin e organizatave joqeveritare shėnon rritje por pa arritur ende nė raportin 30%. Nė dy vitet e fundit, 2012 dhe 2013, kanė drejtuar ojf-tė aktive pėrkatėsisht pesėqind e dyzet e katėr dhe gjashtėqind e njėzet e pesė drejtuese femra.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Njėkohėsisht organizatat jofitimprurėse lokalė apo ndėrkombėtare tė regjistruara nė Shqipėri janė subjekte tė kontrollit nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave sikurse subjekte pėr kontroll me qėllim parandalimin e financimit dhe mbėshtetjes sė veprimtarisė terroriste. Nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave janė raportuar dy raste sinjalizimi dhe kontrolli tė aktivitetit tė dyshimtė financiar nė vitin 2011 dhe pesė raste nė vitin 2012.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj dhe Griselda Rruci