Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

Banka Qendrore - Rezerva ari dhe metale tė ēmuara 2007-2013

5 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me rezervat e arit dhe metaleve tė ēmuara nė Republikėn e Shqipėrisė nė harkun kohor 2007-2013. Rezervat e arit dhe metaleve tė tjera tė ēmuara pėrfshijnė gjendjet e arit jomonetar, platinit dhe tė argjendit nė kasafortat vendase ose bankat e huaja nė njė moment tė dhėnė kohor. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga databaza e Bankės sė Shqipėrisė.

Nė vitin 2013 vlera e arit tė vendosur nė depozita dhe llogari rrjedhėse nė bankat e huaja ishte pėrafro 8.5 miliardė lekė, ose 68% e totalit tė kėtyre rezervave brenda dhe jashtė vendit. Ari dhe metale tė tjera tė ēmuara tė pėrfshira nė aktive vendase vlerėsohen me kursin e kėmbimit fiks tė Londrės. Nė datėn e raportimit ari dhe metalet e ēmuara nė kasafortėn e Bankės pėrbėjnė 32% tė totalit tė rezervave ose 4 miliardė lekė.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Nė harkun kohor 2007-2013 gjendja e rezervave tė arit dhe metaleve tė ēmuara ka pėsuar ndryshime. Nėse nė vitin 2007 rezervat nė total brenda dhe jashtė vendit arrinin vlerėn e 986 milionė lekėve, nė vitin 2013 kjo vlerė ėshtė rritur rreth 13 herė pėr tė shėnuar njė vlerė prej 12.5 miliardė lekėsh.


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Nė pėrputhje me legjislacionin vendas ari dhe metalet e tjera tė ēmuara mbahen me vlerė tė drejtė duke u bazuar nė ēmimin e Tregut tė Arit nė Londėr (London Bullion Market), nė datėn e raportimit. Sipas ndryshimit tė ēmimit nė kėtė treg ndryshon edhe pėrllogaritja e vlerės pėr kėtė sasi rezervash. Ky ēmim ne vitet 2007 – 2012 ka pėsuar rritje tė ndjeshme pėr tė shėnuar rėnie nė vitin 2013.

Ēmimi i arit dhe metaleve te ēmuara ne fund te vitit sipas Tregut tė Arit nė Londėr (London Bullion Market)


Burimi: London Bullion Market, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA

Nė vitin 2012 Banka e Shqipėrisė raporton 12 miliardė lekė ar depozitė nė bankat e huaja dhe 6 miliardė lekė ar dhe metale tė ēmuara nė kasafortė, pra njė total prej 18 miliardė lekė. Krahasuar me vitin 2012, rezervat nė fjalė nė vitin 2013 kanė pėsuar njė rėnie me rreth 5.5 miliardė lekė. Kjo rėnie vjen si rezultat i nėnēmimit tė arit dhe metaleve tė ēmuara nga 176 mijė lekė pėr onz nė 122 mijė lekė pėr onz, e cila fillimisht njihet si fitim ose humbje dhe mė pas transferohet nė rezervėn e rivlerėsimit.

Rezerva e arit dhe metaleve te ēmuara ne Republikėn e ShqipėrisėBurimi: London Bullion Market, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci