Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tregues statistikor pėr Martesa dhe Divorce 1990-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka pėrditėsuar tė dhėnat lidhur me numrin e martesave dhe divorceve tė shėnuara nė Regjistrin Kombėtar tė Gjendjes Civile deri nė vitin 2013. Nė pesė vitet e fundit (2009-2013) numri i martesave ka ardhur duke u ulur pėr tė shėnuar nė vitin e fundit njė ngritje me vetėm 4% krahasuar me vitin pararendės.

Kėshtu nėse nė vitin 1990 shėnohen njėzetė e tetėmijė e nėntėqind e nėntėdhjetė e dy martesa nė vitin 2013 shėnohen njėzetė e tremijė e tetėqind e njėzet. Pra, nė harkun kohor tė njėzetė e tre viteve numri i martesave ka pėsuar njė rėnie prej 18%.Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Qarku me numrin mė tė lartė tė martesave ėshtė ai i Tiranės nė tė cilin nė vitin 2013 janė kurorėzuar nė martesė 5,231 ēifte. Ky qark pėrbėn 22% tė totalit tė martesave tė kėtij viti. Qarqe tė tjera qė kanė pasur numėr tė madh martesash janė dhe Elbasani, Fieri e Durrėsi me mbi dymijė martesa tė regjistruara pranė Gjendjes Civile.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Nė raport tė zhdrejtė me martesat numri i divorceve ka pėsuar rritje nė kėto 23 vite. Nga dymijė e gjashtėqind e shtatėdhjetė e pesė divorce tė shėnuara nė vitin 1990, nė tremijė e shtatėqind e dyzetė e shtatė nė vitin 2013.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Dy indikatorė qė tregojnė ndryshimin e sjelljes sociale nė vendin tonė janė dhe koeficienti bruto i martesės si dhe koeficienti i divorcit.  Koeficienti bruto i martesės ėshtė numri i martesave pėr 1.000 banorė, nė njė vit tė dhėnė, ndėrsa koeficienti i divorcit ėshtė numri i divorceve pėr 100 martesa nė njė vit tė dhėnė.

Nė vitin 1990, pėr njėmijė banorė realizoheshin 8.9 martesa, ndėrsa nė vitin 2013 ky indikator ishte 8.2. Ky koeficient pėrmban njė marzh tė lartė gabimi pėr shkak tė metodologjisė pėrllogaritėse nga Instituti I Statistikave. Ndėrsa numri I martesave merret nga Regjistri Kombėtar ku shėnohen edhe martesa tė shtetasve shqiptar jo resident nė vend, popullsia llogaritet sipas Censusit tė fundit ku nuk shėnohen emigrantėt rezident nė vende tė huaja por ende me shtetėsi shqiptare.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Nga ana tjetėr, koeficienti prej 15.7 divorce pėr njėqind martesa nė vitin 2013 dėshmon pėr njė etapė tė re tė modelit social tė shoqėrisė shqiptare. Nė kėtė vit pėr ēdo njėqind martesa qė realizohen gjashtėmbėdhjetė pėrfundojnė nė divorce.


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA


Martesa dhe Divorce ne Republikėn e Shqipėrisė 1990 - 2013


Burimi: Instituti i Statistikave (INSTAT)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci