Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kontribues nė Skemėn e Sigurimeve Shoqėrore sipas Kategorive 2006 – 2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e kontribuesve nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 2006-2013. Skema e sigurimeve shoqėrore ėshtė e detyruar pėr tė gjithė individėt e punėsuar, por pjesė e saj mund tė bėhen dhe individė tė tjerė nėpėrmjet skemės sė sigurimit vullnetar. Numri mesatar i kontribuesve nė vit ka patur luhatjet e tij nga viti 2006 deri nė vitin 2013, ku ndikim tė konsiderueshėm kanė patur ulje-ngritjet e numrit tė tė vetėpunėsuarve nė bujqėsi. Nė vitin 2008 u shėnua numri mė i lartė i kontribuesve prej 739 773 kontribues, ndėrsa nė vitin 2012 u shėnua numri mė i ulėt i kontribuesve me vetėm 651 614 kontribues. Njėkohėsisht, viti 2008 ėshtė viti me rritjen vjetore mė tė lartė tė kontribuesve me rreth 9%, ndėrsa viti 2012 ėshtė viti me rėnien vjetore mė tė theksuar tė kontribuesve me minus 11.4%.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Nė skemėn e sigurimeve shoqėrore numrin mesatar mė tė madh tė kontribuesve nė vit e zėnė kontribuesit nė zona urbane, me pėrjashtim tė viti 2007 ku kontribuesit nė zona rurale kanė qenė mė tė lartė nė numėr. Pėrgjatė viteve 2006-2013 numri mesatar i kontribuesve urbanė ka zėnė rreth 63% tė totalit tė kontribuesve, ndėrsa pjesa tjetėr prej 37% i pėrket peshės sė kontribuesve ruralė.

 Numri i kontribuesve urbanė shėnoi vlerėn mė tė ulėt tė tij nė vitin 2007 me vetėm 423 647 kontribues. Nga ana tjetėr, numri mė i lartė i kontribuesve ruralė u shėnua nė vitin 2007, ku kishim 437 414 kontribues dhe numri mė i ulėt i kontribuesve ruralė u shėnua nė vitin 2012, ku kishim vetėm 168 513 kontribues.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Subjektet qė bėjnė deklarime pėr skemėn e sigurimeve shoqėrore janė subjektet publike; firmat private; tė vetėpunėsuarit; tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi dhe subjektet e siguruara vullnetarisht.

Numri i kontribuesve nga subjektet publike ka ardhur nė rėnie pėrgjatė viteve, me pėrjashtim tė vitit 2011 ku ka patur njė rritje tė lehtė tė numrit tė kontribuesve tė kėtij sektori. Kjo gjė na sugjeron njė tkurrje tė numrit tė punonjėsve nė sektorin publik. Pėrgjatė viteve 2006-2013, numri i kontribuesve nga sektori publik ka zėnė mesatarisht 23% tė totalit tė kontribuesve.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Numri i kėtyre kontribuesve nė firmat private ka ardhur vit pas viti nė rritje. Por, pavarėsisht rritjes, kontribuesit nga firmat private kanė zėnė mesatarisht pėrgjatė kėtyre viteve ėshtė rreth 23% e totali tė kontribuesve, po aq sa kontribuesit nga sektori publik.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar ka ardhur nė rritje nga viti 2006 deri nė vitin 2008, ndėrsa nė vitin 2009 pati njė rėnie me rreth 15.5% tė kėtij numri. Mė pas, nga viti 2010 deri nė vitin 2013 numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme. Pėrgjatė viteve tė shqyrtuara numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar ka zėnė mesatarisht 10% tė totalit tė kontribuesve.Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Numri i tė vetėpunėsuarve nė bujqėsi ka luhatje tė vazhdueshme pėrgjatė viteve. Nė disa vite ky numėr ėshtė i lartė, pėr shkak tė faljes sė kamatėvonesave dhe krijimit tė mundėsisė pėr blerjen e periudhave qė nga viti 1994. Pėrgjatė viteve tė shqyrtuara numri i kontribuesve tė vetėpunėsuar nė bujqėsi ka zėnė mesatarisht 36% tė totalit tė kontribuesve.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Pjesė e skemės sė sigurimeve shoqėrore mund tė bėhen edhe individėt e papunėsuar nėpėrmjet sigurimit vullnetar. Numri i kontribuesve vullnetarė paraqitet i ulėt, me luhatje tė vazhdueshme pėrgjatė viteve. Numri mė i lartė i kontribuesve vullnetarė u arrit nė vitin 2009 me 8 784 kontribues. Gjatė kėtyre viteve numri i kontribuesve vullnetarė ka zėnė mesatarisht 1% tė totalit tė kontribuesve, duke na sugjeruar njė mungesė motivimi dhe besimi pėr pėrfshirjen nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nga ana e individėve. 


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Po ashtu pjesė e skemės sė sigurimeve shoqėrore janė edhe kontributet me destinacion nga buxheti i shtetit qė pėrfshijnė ushtarė; tė papunė qė pėrfitojnė pagesė papunėsie; persona nė pagesė kalimtare; ushtarakė dhe policė nė reformė; punonjės tė nėntokės; punonjės tė industrisė ushtarake dhe gra tė pensionuara pėr vitin raportues. Numri i kontribuesve tė kėsaj kategorie ka patur ulje-ngritje tė vazhdueshme gjatė viteve, duke zėnė mesatarisht 4.5% tė totalit tė kontribuesve.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Pjesė e kėsaj skeme janė edhe kontributet me pėrfitim afatshkurtėr si: paaftėsi e pėrkohshme mbi ditėn e 14-tė; barrėlindje dhe paaftėsi nga aksidentet nė punė. Numri i kontribuesve me pėrfitim afatshkurtėr ka pėsuar luhatje gjatė viteve 2006-2009 dhe pas vitit 2009 shfaq njė tendencė nė rėnie. Kontribuesit me pėrfitim afatshkurtėr kanė zėnė mesatarisht gjatė viteve 2.5% tė totalit tė kontribuesve.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA


Pėr vitin 2013, numri mesatar i kontribuesve ishte 702 086, nga tė cilėt 496 895 ishin kontribues urbanė dhe 205 191 ishin kontribues ruralė. Nė strukturėn e subjekteve kontribuese pėr vitin 2013, peshėn mė tė madhe e zėnė kontribuesit nga firmat private dhe ato tė vetėpunėsuar nė bujqėsi, ku secili prej tyre zė rreth 29% tė totalit tė numrit tė kontribuesve. Pas tyre, peshė tė rėndėsishme zėnė dhe kontribuesit nga subjektet publike tė cilėt zėnė rreth 23% tė totalit.

Pjesėn tjetėr e zėnė kontribuesit e vetėpunėsuar me rreth 11% tė totalit, kontribuesit me destinacion nga buxheti i shtetit zėnė rreth 5% tė totalit, kontribuesit me pėrfitm afatshkurtėr zėnė rreth 2% tė totalit dhe nė fund renditen kontribuesit vullnetarė tė cilėt zėnė vetėm 1% tė totalit tė kontribuesve pėr vitin 2013.


Burimi: Instituti i Sigurimeve Shoqėrore
Komente dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ina Baja