Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investimet e Huaja Direkte nė Kosovė sipas sektorėve ekonomik 2007-2013

6 vite mė parė
share()?>
Bazuar nė tė dhėnat e Bankės Qendrore tė Kosovės Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Investimet e Huaja Direkte sipas sektorėve tė ekonomisė pėr vitet 2007-2013. Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė ekonomisė.

Pjesėn mė tė madhe tė IHD-ve nė Kosovė nė vitin 2013 e pėrbėnin sektori i patundshmėrisė (35%), i ndjekur nga ndėrtimi (15%), transporti dhe telekomunikacioni (14%),shėrbime financiare (11%), energjetika (8%), prodhimi (7%) etj.


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Ndėr vite situata nė Kosovė ka ndryshuar. Nė vitin 2007 peshėn kryesore e zinin IHD-tė nė sektorin e transportit dhe telekomunikacionit. Gjatė kėtij viti janė investuar 129.24 milionė euro nė kėtė sektor, nga 440.74 milionė euro Investime tė Huaja Direkte gjithsej. Sektorė tė tjerė tė rėndėsishėm gjatė kėtij viti kanė qenė dhe shėrbimet financiare, me mbi 100 milionė lekė tė investuara.

Nė vitet 2008 dhe 2009 situata ndryshon nė favor tė sektorit tė shėrbimeve financiare tė cilat pėrbėnin pėrkatėsisht 35% dhe25%  tė investimeve tė huaja direkte nė total.

Nė vitet 2010 dhe 2011 merr pėrparėsi sektori i ndėrtimit. Nė kėtė fushė janė investuar pėrkatėsisht 91.06 dhe 134.97 milionė euro.

Nė dy vitet e fundit kryeson sektori i patundshmėrisė. Gjatė vitit 2012 vlera e Investimeve tė Huaja Direkte pėr kėtė sektor shėnon njė vlerė prej 72.57 milionė euro ose 32% tė totalit tė IHD-ve nė kėtė vit.

Investimet e Huaja Direkte ne Kosove sipas sektorėve ekonomik 2007-2013Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA


Investimet e huaja direkte, janė njė tregues i rėndėsishėm i besimit tė investitorėve tė huaj nė njė vend. Ato ulen nė kushtet e krizave ekonomike dhe politike dhe rriten nė kushtet e pėrmirėsimit tė ambientit ekonomik dhe politik. Nė harkun kohorė 2007 – 2013 Investimet e Huja Direkte nė Kosovė kanė shėnuar tkurrje. Krahasuar me vitet e mėparshme, nė vitin 2013 pesha e IHD-ve nė sektorėt e industrisė pėrpunuese dhe shėrbimeve sanitare ėshtė ulur ndjeshėm, ndėrsa pesha e sektorėve tė energjetikės dhe ndėrtimit ėshtė rritur.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci