Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Lejet mjedisore pėr grumbullim, depozitim dhe riciklim 1 janar 2012- 30 prill 2014

4 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi lejet mjedisore tė miratuara nga Ministria e Mjedisit pėr aktivitete si grumbullim vajrash, hidrokarburesh, plastike, skrapi, inertesh, automjetesh, baterish, mbetje urbane, mbetje spitalore si dhe riciklimin e eksportin e disa prej tyre. 172 leje janė miratuar nė total pėr kėtė kategori nė periudhėn 2012 – prill, 2014, ku vendin kryesor e zė viti 2013, me 105 leje tė miratuara, 2 herė mė shumė se nė vitin 2012.

Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Leje mjedisore te miratuara pėr grumbullim, depozitim, riciklim ne vitet 2012-2014
Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Grumbullimi, pėrpunimi dhe riciklimi i skrapit ėshtė njė ndėr aktivitetet mė tė rėndėsishme nė kėtė kategori.  19 leje janė miratuar pėr to nė vitin 2013, ku 6 leje janė pėr grumbullim skrapi, 5 leje pėr skrap, 3 leje pėr grumbullim dhe pėrpunim skrapi, 3 leje pėr eksport skrapi dhe 2 leje pėr grumbullim-eksportim skrapi.

Pjesa mė e madhe e  lejeve i pėrkasin zonės sė Korēės (6 leje), pastaj vjen Durrėsi (4 leje) dhe Tirana (3 leje).  Vetėm dy subjekte kanė pėrfituar mė shumė se njė leje nė 2013-n: Invement Albania pėr “Grumbullim skrapi” nė zonėn e Lezhės dhe Continental sh.p.k. pėr “Grumbullim, tregtim dhe eksportim skrapi” nė Korēė.


Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Grumbullimi, depozitimi dhe riciklimi i vajit ėshtė zėri i dytė qė spikat pėr leje tė miratuara nė vitin 2013 me 5 leje pėr riciklim, 11 leje pėr grumbullim dhe depozitim dhe 1 leje pėr mbetje vaji. Kjo ėshtė kategoria qė ka pėrjetuar rritjen mė tė ndjeshme tė lejeve tė miratuara nė 2013-n krahasuar me vitin 2012, me 15 leje apo 8.5 herė mė shumė. Pjesa mė e madhe e lejeve tė miratuara nė vitin 2013, janė nė zonėn e Durrėsit, me 8 leje apo 48% tė totalit pėr kėtė kategori. Pėr vitin 2014, deri nė 4-mujorin e parė ėshtė miratuar vetėm 1 leje pėr grumbullimin e vajrave.

Edhe nė fushėn e grumbullimit dhe riciklimit tė naftės dhe hidrokarbureve dallon viti 2013 me 7 leje tė miratuara, kryesisht nė zonėn e Fierit, kundrejt 4 lejeve nė 4-mujorin e parė tė 2014-s dhe asnjė lejeje nė 2012-n.Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Leje mjedisore janė miratuar edhe pėr aktivitete tė mbetjeve urbane dhe inerte. Janė 9 leje tė lėshuara pėr mbetje urbane nė 2013-n, ndėr tė cilat 4 pėr grumbullime, 3 pėr pastrime, 1 pėr depozitim dhe 1 pėr gropė ekologjike. 9 lejet pėr depozitimet e inerteve janė pėrfituar tė gjitha nga subjekti Ayen AS Energy pėr aktivitete nė Rubik, Pukė, Mirditė dhe Rrėshen.Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Leje pėr Depozitim Inertesh ne zonėn Pukė - Mirditė
Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Dy grupet e fundit qė marrin rėndėsi tė veēantė nė lejet mjedisore janė mbetjet plastike dhe ato spitalore. Pėr mbetjet plastike janė miratuar pėrkatėsisht 10 leje nė 2012-n, 12 leje nė 2013-n dhe 2 leje deri nė prill, 2014. Ndėrsa lejet nė 2012-n kanė qenė kryesisht pėr riciklim tė plastikės (7 leje apo 70%), nė 2013-n mbizotėron grumbullimi i plastikės.

Lidhur me mbetjet spitalore janė 2 leje tė miratuara nė vitin 2013 pėr trajtimin e tyre dhe 1 e miratuar nė vitin 2012, tė gjitha nė zonėn e Tiranės.  Grafiku nė vijim pasqyron totalin e lejeve tė miratuara nė tė tre vitet sipas klasifikimit tė aktiviteteve kryesore pėr grumbullimin, riciklimin dhe eksportin e mbetjeve dhe skrapit.


Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Nė tabelėn mė poshtė paraqiten lejet e miratuara pėr kėtė kategori nė periudhėn janar 2012-prill 2014 sipas llojit tė aktivitetit, firmės qė e ushtron dhe vendndodhjes ku ushtrohet ai.Burimi: Ministria e Mjedisit
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja