Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Lejet pėr shfrytėzim dhe punime me pasoja mjedisore, 1 janar 2012 – 30 prill 2014

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi lejet mjedisore tė shqyrtuara nga Ministria e Mjedisit nė periudhėn 1 janar 2012 – 30 prill 2014 pėr kryerjen e aktiviteteve tė ndryshme. Nė total pėr periudhėn  janė trajtuar 1369 procedura pėr leje mjedisore. Pjesa mė e madhe e procedurave i pėrket vitit 2013 me 745 raste, mė pas vjen viti 2012 me 503 , ndėrsa nė katėr muajt e parė tė 2014-s janė shqyrtuar 141 procedura pėr leje.Burimi: Ministria e Mjedisit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   


554 leje mjedisore janė miratuar nė vitin 2013, tė cilat janė 1.7 herė mė shumė se nė vitin 2012, ndėrsa lejet e refuzuara kanė qėndruar pėrgjithėsisht nė tė njėjtat nivele, 169 dhe 166 pėr secilin vit. Pėr 4-mujorin e parė tė 2014-s numėrohen 75 leje tė miratuara.

Pėr tė studiuar mė hollėsisht llojet e aktiviteteve kryesore pėr tė cilat janė lėshuar leje mjedisore gjatė kėsaj periudhe, Open Data Albania realizoi njė klasifikim sipas natyrės sė tyre nė disa kategori. Nė 2013-n, pjesa mė e madhe e lejeve, 105 apo 19% e totalit janė dhėnė pėr aktivitetet  “Grumbullim, depozitim mbetjesh, skrapi dhe riciklim” pėr materiale tė ndryshme si: inerte, plastikė, skrap, mbetje urbane, hidrokarbure, vajra, mbetje spitalore, etj. Ky nivel ėshtė gati 2 herė mė i lartė se sa lejet e lėshuara pėr kėtė grup nė 2012-n. Rritja mė e lartė vihet re pėr aktivitetet qė lidhen me skrapin, mbetjet inerte apo vajrat e pėrdorur.

Leje Mjedisore sipas kategorive 2012 - 30 Prill 2014
Burimi: Ministria e Mjedisit   
Pėrpunimi dhe komentet: ODA   


Kategoria e dytė me mė shumė leje tė miratuara nė 2013-n i pėrkasin shfrytėzimit tė formimeve gėlqerore, guroreve, rėrės, argjilės, prodhimit tė betonit dhe inerteve tė lumenjve. 94 leje janė miratuar gjatė vitit 2013, thuajse 2-herė mė shumė se nė vitin 2012.

Grupi i tretė pėrfshin aktivitete qė lidhen me energjetikėn me 62 leje janė dhėnė nė 2013-n, konkretisht pėr HEC-e 49 leje, impiante dhe parqe fotovoltaike 4 leje dhe parqe eolike 6 leje. Edhe kjo kategori ka pėsuar rritje tė ndjeshme krahasuar me vitin 2012, ku u miratuan 24 leje, ndėrsa nė 2014-n numėrohen 18 leje tė miratuara deri nė prill, tė gjitha tė lidhura me HEC-e, ku spikasin edhe 3 miratime pėr “transferim leje”.

Pėr grupin “Minerale dhe metale” ku bėjnė pjesė lejet pėr shfrytėzimin e kromit, nikel-silikatit, ēelikut, bakrit, etj, shėnohen  54 leje nė 2013-n, kundrejt 36 lejeve tė miratuara nė 2012-n. Nė kėtė grup mbizotėrojnė totalisht lejet pėr fraksionimin, shfrytėzimin dhe kėrkimin-zhvillimin e mineralit tė kromit nė tė tre vitet.

Grupe tė tjera qė kanė peshė nė totalin e lejeve tė miratuara janė “Ushqimet, pijet, bimėt mjekėsore dhe duhani” (54 leje nė 2013-n dhe 35 leje nė 2012-n), “Ndėrhyrje nė infrastrukturė pėr vepra publike” (57 leje nė 2013-n dhe 18 leje nė 2012-n), “Prodhim, tregtim hidrokarburesh, nafte, gazi dhe vaji” (40 leje nė 2013-n dhe 39 nė 2012-n), etj.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.