Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Kreditė sipas aktivitetit ekonomik nė Republikėn e Kosovės 2007-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me Kreditė e Korporatave tė tjera Depozituese KTD nė Republikėn e Kosovės nė vitet 2007-2013.  Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nga Banka Qendrore e Kosovės. Nė vitin 2013 kreditė nė total pėr bizneset nė Republikėn e Kosovės shėnojnė vlerėn e 1.2 miliard eurove, ndėrkohė qė nė tė njėjtin vit nė Republikėn e Shqipėrisė kėto kredi shėnonin vlerėn e 2.8 miliard eurove. Gjatė viteve 2007-2013 kreditė e KTD-ve nė Kosovė kanė ardhur duke u rritur.

 


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komente dhe analiza: ODA

Vlerėn mė tė madhe ndėr kreditė e korporatave tė tjera depozituese sipas aktivitetit ekonomik e shėnojnė ato tė sektorit tė shėrbimeve. Nė vitin 2013 kreditė lėshuar bizneseve qė ofrojnė shėrbime pėrbėnte 72% tė kredive pėr aktivitet biznesi nė total. Nė harkun kohor 2007-2013 kreditė pėr sektorin e bujqėsisė janė rritur me 58%, ato pėr sektorin e industrisė, energjetikės dhe ndėrtimtarisė janė rritur me 102% dhe kreditė pėr sektorin e shėrbimeve janė rritur me 70%.

Rritjen mė tė ulėt ndėr tre sektorėt kryesor duket ta ketė pėsuar bujqėsia. Kjo si pasojė edhe e  subvencioneve tė Qeverisė pėr nxitjen e aktivitetit bujqėsor nė Kosovė, si dhe skemės sė garantimit tė kredive bujqėsore tė mbėshtetur nga USAID.

Kreditė e korporatave tjera depozituese sipas aktivitetit ekonomik ne Republikėn e Kosovės 2007-2013
Burimi: Banka Qendrore e Kosovės   
Komente dhe analiza: ODA   
Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komente dhe analiza: ODA


Kreditimin mė tė lartė nė sektorin e industrisė, energjetikes dhe ndėrtimtarisė e shėnon prodhimi, i cili nė vitin 2013 pėrbėnte 45% tė totalit tė kredive lėshuar pėr kėtė sektor. Nė vitin 2013 nga 291 milionė euro kredi lėshuar pėr gjithė sektorin, 132 milionė euro i pėrkisnin prodhimit, 119 milionė euro ndėrtimit, 21 milionė euro energjetikės, gazit etj dhe 20 milionė euro minierave.

Kreditė e sektorit te industrisė, energjetikes dhe ndėrtimit ne Republikėn e Kosovės 2007-2013


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komente dhe analiza: ODABurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komente dhe analiza: ODA

Nė sektorin e shėrbimeve vihet re njė kreditim i lartė i tregtisė me shumicė e pakicė, pėrkatėsisht 73% tė totalit tė sektorit. Nė vitin 2013 krahasuar me njė vit mė parė rritjen mė tė lartė e shėnon hoteleria dhe restorantet me 27%, pasuar nga shėrbimet financiare, patundshmėri, qira etj me 26% rritje.

Kreditė e sektorit te shėrbimeve ne Republikėn e Kosovės 2007 2013Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komente dhe analiza: ODABurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komente dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci