Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Subjekte tė licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės 2010-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e subjekteve financiare qė janė licencuar nga Banka Qendrore e Kosovės nė vitet 2010-2013. Subjektet financiare qė licencohen nga kjo bankė janė Bankat Komerciale, Fondet Pensionale, Kompanitė e Sigurimeve, Institucionet Mikrofinanciare, Institucionet Financiare Jo banka, Zyrat pėr transferimin e parave, Ndėrmjetėsuesit nė sigurime dhe Zyrat e Kėmbimit Valutor.   

Bankat Komerciale janė banka tregtare qė pranojnė depozita monetare ose fonde tė tjera te ripagueshme nga publiku dhe i pėrdorin ato pėr dhėnie kredie dhe emetim tė mjeteve tė pagesės nė formėn e parasė elektronike. Fondet Pensionale janė institucione qė merren me menaxhimin e kursimeve pensionale nė njė afat tė gjatė kohor.   

Kompanitė e sigurimeve janė institucione tė cilat premtojnė ti paguajnė personit apo shoqėrisė sė siguruar dėmin e ndodhur nga rreziku qė ato paracaktojnė ndėrmjet tyre kundrejt njė ēmimi gjithashtu tė paracaktuar.

Ndėrmjetėsuesit nė sigurime ose ndryshe tė quajtur “Broker”, bėjnė tė mundur ndėrmjetėsimin midis siguruesit dhe tė siguruarit. Institucionet Mikrofinanciare janė organizata qė ofrojnė kredi tė vogla pėr individėt ose bizneset familjare me tė ardhura tė ulėta.   

Institucionet Financiare JoBanka janė shoqėri tė cilat kryejnė aktivitete tė ndėrmjetėsimit financiar  dhe aktivitete tė tjera ndihmėse, tė lidhura ngushtė me ndėrmjetėsimin financiar por qė nuk klasifikohen si pranuese depozitash.   

Zyrat pėr transferimin e parave janė institucione qė mundėsojnė transferta parash nė ēdo vend tė botės. Zyrat e Kėmbimit Valutor janė institucione nė tė cilat kryhen transaksione te kėmbimit tė valutės. Shoqėritė e Kursim-Kreditit janė institucione financiare tė cilat pranojnė depozita vetėm nga anėtarėt e tyre, dhe i japin hua kėto fonde pėr tė siguruar fitim.   

Nė vitin 2013 subjekte tė licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės si Zyra tė Kėmbimit tė Valutave janė 33. 14 subjekte tė licencuara nga BQK janė Institucione Mikrofinanciare, 13 janė Kompani Sigurimi, 9 janė Banka Komerciale etj. Gjatė kėtij viti BQK ka aprovuar 96 kėrkesa pėr hapje tė degėve tė reja tė bankave, tė kompanive tė sigurimit, si dhe institucioneve tė tjera financiare.

Numri i subjekteve te licencuara nga Banka Qendrore e Kosovės 2010-2013
 
Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Nėse do ta krahasonim me Shqipėrinė, ndėr institucionet qė licensohen nga Banka Qendrore nė vitin 2013 operojnė 16 banka nga 9 qė janė aktualisht nė Kosovė dhe 19 Subjekte Financiare Jobanka nga 4 qė ka Kosova.

Bankat Komerciale qe operojnė ne Republikėn e Kosovės


Burimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Banka Qendrore e Kosovės
Komentet dhe analiza: ODA

Tregu Bankar Kosovar karakterizohet nga veprimtari e degėve tė bankave tė huaja duke mos shfaqur tipare tė njė tregu bankarė nė njė shtet tė konsoliduar vetėqeverisės. Banka Qendrore ėshtė treguar konservatore nė mundėsinė e licencimit pėr banka tė mirėfillta vendase qofshin kėto edhe me kapitale tė huaja. Bankat komerciale qė operojnė nė Republikėn e Kosovės janė banka qė kryesisht kanė licencė tė mirėfilltė aktiviteti nė vende tė tjera tė Ballkanit.

Konkretisht nė Kosovė funksionojnė ProCredit Bank, Raiffeisen Bank Kosovo J.S.C., NLB Prishtina sh.a, Banka pėr Biznes, Banka Ekonomike, TEB sh.a, Banka Kombėtare Tregtare – Dega Kosovė, Komercijalna Banka – Dega Mitrovicė, Turkiye Is bankasi - Dega Prishtinė. Ndėr to, Banka pėr Biznes ka 43% kapital vendas dhe Banka Ekonomike 100% kapital vendas. Bankat e tjera janė degė tė bankave tė huaja.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci