Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Remitancat nė Shqipėri e Kosovė. Kontributi ekonomik i Diasporės 2008-2013

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė pėrditėsim tė vlerave pėr remitanca nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė Republikėn e Kosovės duke analizuar periudhėn 2008-2013. Remitancat janė flukse hyrėse dhe dalėse paraje pa kundėrshpėrblim pėr ose nga jashtė vendit. Nė rastin e dy shteteve tė mara nė analizė, ato pėrkojnė kryesisht me para tė emigrantėve tė sjella nė atdhe si ndihmė pėr tė afėrmit apo fond kursimi dhe investimi. Tė dhėnat pėr realizimin e kėtij artikulli janė marrė nga Banka Qendrore e Kosovės dhe Banka e Shqipėrisė.

Gjatė harkut kohor tė gjashtė viteve analiza hulumtuese e ODA vė re se deri nė vitin 2012 dėrgesat e parave qė kanė hyrė nė Republikėn e Shqipėrisė i tejkalojnė ato drejt Kosovės.  Viti 2013 shėnon njė rėnie pėr Republikėn e Shqipėrisė ndėrsa vazhdojnė tė rrisin dėrgesat drejt atdheut diaspora kosovare. Gjatė vitit 2013 shtetasit kosovar emigrantė kanė dėrguar drejt vendit tė tyre 621 milionė euro, ndėrsa shtetasit shqiptar vetėm 497 milionė euro.Burimi: Banka Qendrore e Kosovės, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Open Data Albania hulumton re se shteti nga i cili emigrantėt kanė dėrguar mė shumė para drejt Kosovės gjatė kėtyre viteve ėshtė Gjermania. Nė vitet 2008-2013 nga ky shtet janė dėrguar mesatarisht 210 milionė euro nga emigrantėt kosovarė. Kjo shifėr vjen dhe si rezultat i numrit tė lartė tė emigrantėve kosovarė nė Gjermani. Vend tė dytė zė diaspora kosovare nė Zvicėr me 147.4 milion euro.

Ndryshe nga Kosova ku peshėn kryesore tė remitancave e mbartin Gjermania e Zvicra, nė Shqipėri remitancat mė tė larta shėnohen me Greqinė e Italinė. Nėse nė vitin 2011 janė dėrguar nga Gjermania drejt Kosovės 194 milionė euro, nga ky shtet drejt Shqipėrisė nė po kėtė vit janė dėrguar vetėm 8 milionė euro.

Dergesat e Emigranteve ne Kosove sipas shteteve me te cilet jane kryer transfertat 2008-2013Burimi: Banka Qendrore e Kosovės, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė vitit 2013 peshėn kryesore tė remitancave pėr Kosovėn e mbart Gjermania me 34% tė totalit, pasuar nga Zvicra me 24%. Shtete tė tjera me remitanca mbi 20 milionė euro janė dhe Italia, Austria, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Franca dhe Sllovenia.
 

Burimi: Banka Qendrore e Kosovės, Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe analiza: ODA


Republika e Shqipėrisė ka numėr mė tė lartė tė popullsisė kundrejt Kosovės. Dy shtetet ballkanike nuk kanė statistika tė qarta mbi numrin e emigrantėve tė tyre dhe pėr rrjedhojė nuk mund tė krahasojmė nė numėr diasporėn e vendeve pėrkatėse. Duke u nisur nga vlerat e rikthyera nė shtetet e origjinės mund tė themi se diaspora kosovare ka lidhje ekonimke mė tė ngushta me shtetin amė, sikundėr edhe fuqizim ekonomik mė tė mirė se diaspora e krijuar nga emigrimi i shtetasve tė Republikės sė Shqipėrisė.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci